banner461
banner195

Ankara'nın Simge Kapıları Nevşehir Taşından

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Başkent’in 5 girişi olan Eskişehir, Esenboğa, Samsun, Konya ve İstanbul yolunda yapımını tamamladığı devasa simge kapılar yarın bir konserle açılıyor.

Ankara'nın Simge Kapıları Nevşehir Taşından
14 Mart 2014 Cuma 18:16

banner143
banner134

 Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, Başkent'in 5 girişi olan Eskişehir, Esenboğa, Samsun, Konya ve İstanbul yolunda yapımını tamamladığı devasa simge kapılar yarın bir konserle açılıyor.

Ünlü sanatçı Murat Göğebakan'ın vereceği konserle birlikte gerçekleşecek olan açılış, Konya Yolu Ahlatlıbel yokuşundaki giriş kapısında düzenlenecek törenle gerçekleşecek.

Simge Kapıların açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de katılacak.

HER KAPI, AÇILDIĞI BÖLGEYE AİT İZLER TAŞIYOR

Başkent'e son 20 yıldır kazandırdığı sayısız eserlere yenilerini eklemeye devam eden Büyükşehir Belediyesi, "5 girişe 5 kapı" ile Ankara'ya yeni bir simge kazandırmış olacak.

Başkent'in dışarıya açılan ve girişleri sağlayan 5 ana arterine yapılan ayrı ayrı özellikleri, güzellikleri, işlemeleri, ihtişamı ve mimarisiyle göz dolduran devasa kapılar, şehrin 20 yıldır değişen, gelişen, güzelleşen, modernleşen ve örnek olan estetiğiyle bütünlük sağlayacak şekilde inşa edildi.

Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin esintilerini taşıyan, işlemeleri ve ihtişamıyla tarihi, mimarisiyle de modernliği bir arada sunan giriş kapılarının her biri açıldığı bölgeye ait izler taşıyor.

Özel aydınlatma sistemlerinin uygulandığı kapıların genişlikleri 56-68 metre, yükseklikleri ise 25-30 metre arasında değişiyor. Temelleri 80 santimetre yüksekliğinde Radye temelden yapılan kapıların, iskeleti ise bina çeliğinden üretildi. Kapıların, dış kaplamaları da doğal taş, kurşun, alüminyum, cam, çini süslemelerden oluşuyor. Doğal taş olarak; İstanbul Giriş Kapısı'nda Traverten, diğer 4 kapıda ise meşhur Nevşehir Başdere Firuze taşı kullanıldı.

Desenlerdeki ve süslemelerdeki işlemeler Anadolu'daki yaşamış medeniyetlerin, Selçuklunun, Osmanlının günümüze ulaşmış kültür mirasları olarak göze çarpıyor. Bu miras modern imalat tekniği olan çeliğin üzerine, yeniden yorumlanarak Selçuklu ve Osmanlı izleri ağırlıkta olacak şekilde uygulandı. 

“Kapıların genişlikleri 56-68 metre, yükseklikleri ise 25-30 metre arasında değişiyor. Temelleri 80 cm yüksekliğinde Radye temelden yapıldı ve iskeleti bina çeliğinden üretildi. Dış kaplamaları da doğal taş, kurşun, alüminyum, cam, çini süslemelerden oluşuyor. Doğal taş olarak; İstanbul Giriş Kapısı’nda ‘Traverten’, diğer 4 kapı da ise Nevşehir Başdere Firuze taşı kullanılıyor.” Paris, Münih, Barcelona, Madrid, Lizbon, Viyana, Budapeşte ve Amsterdam gibi pek çok kentin simgesi haline gelmiş benzer kent kapıları bulunduğunu da hatırlatan Başkan Gökçek, “Yapıldığı dönemlerde bu kapılar da birçok insan tarafından eleştirilmiş, ancak bugün bulundukları şehirlerin simgesi haline gelmişlerdir” diye konuştu. -“HEPSİ AYRI ÖZELLİK VE GÜZELLİKTE”Başkent’in 5 ana girişi olan Eskişehir, İstanbul, Samsun, Konya ve Esenboğa yollarının her birinde ayrı mimari özellik ve yapıda kapılar inşa edildiğini anlatan Başkan Melih Gökçek, “Özellikle Selçuklu ve Osmanlı mimarisi esintileri taşıyan kapılarımızın her biri ayrı birer sanat eseri olacak. Desenlerdeki ve süslemelerdeki işlemeler Anadolu’daki yaşamış medeniyetlerin, Selçuklunun, Osmanlının günümüze ulaşmış kültür mirasları olarak göze çarpıyor. Bu miras modern imalat tekniği olan çeliğin üzerine, yeniden yorumlanarak Selçuklu ve Osmanlı izleri ağırlıkta olacak şekilde uygulanıyor ve her bir kapımız açıldığı bölgeye ait izler taşıyarak, görüntüsüyle de Başkentimize yakışacak” dedi.-GİRİŞ KAPILARININ YAPILDIĞI YERLERSamsun Giriş Kapısı: 

Mamak’tan Kayaş istikametinde Kayaş’a 2 km mesafede;

Esenboğa Giriş Kapısı: 

Havaalanı yolu üzerinde Avrupa Birliği Parkı önünde;

Eskişehir Giriş Kapısı: 

Eskişehir yolu üzeri Başkent Üniversitesi girişinde;

İstanbul Giriş Kapısı: 

Göksu Parkın Çevre yolu tarafında,

Konya Giriş Kapısı: 

Konya istikametinde Oran Kavşağına gelmeden Cevizlidere önünde. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.