banner461
banner195

Antalya – Konya – Aksaray – Nevşehir – Kayseri Demiryolu Projesi Ne Aşamada?

Antalya – Konya – Aksaray – Nevşehir – Kayseri Demiryolu Projesi ÇED raporu için olumlu kararı verildi. Demiryolu Projesi Aksaray Eskil, Merkez ve Gülağaç ilçelerinden geçtikten sonra Nevşehir Acıgöl, Merkez, Avanos ve Ürgüp ilçelerinden geçerek Kayseri İncesu İlçesi’nde sonlanacak.

Antalya – Konya – Aksaray – Nevşehir – Kayseri Demiryolu Projesi Ne Aşamada?
02 Temmuz 2014 Çarşamba 18:56

banner143
banner134
Antalya – Konya – Aksaray – Nevşehir – Kayseri Demiryolu Projesi ÇED raporu için olumlu kararı verildi.....Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından gerçekleştirilecek olan; “Antalya – Konya – Aksaray – Nevşehir – Kayseri Demiryolu Projesi” ile ilgili hazırlık çalışmaları sürdürülüyor.

 Antalya, Konya, Aksaray, Nevşehir ve Kayseri İlleri ile ilçeleri sınırlarında, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan “Antalya-Kayseri Demiryolu Projesi” ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulan ÇED Raporunun 17.07.2008 tarihli ve 26939 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliğinin 11. Maddesi doğrultusunda incelendiği ve uygun bulunduğu ve ÇED Raporunun halkın görüşüne açıldığı belirtilmişti.

Antalya-Kayseri Demiryolu Projesine ilişkin ÇED Raporunun bir örneği Nevşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gönderildi.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı söz konusu proje ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verdi. Proje ile ilgili ÇED raporu MGS Proje firmasınca hazırlanmıştı. Projenin etüt ve mühendislik hizmetleri işleri Yüksel Domaniç firmasınca gerçekleştirildi.

Ulaştırma Bakanlığı’nın onayı ile birlikte proje Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü’ne devredilecek ve ihale hazırlıkları bu kurum tarafından gerçekleştirilecek. İhale aşamasına 1 yıl içinde gelinmesi bekleniyor.

Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Demiryolu Projesi güzergâhı ulusal çapta yapılan demiryolu ulaşım planlarının kuzey-güney aksında bölgeleri bağlayan önemli bir halkası olacak. Mevcut karayolu ile Antalya ve kuzeyde yer alan iller arasındaki yolların standartları oldukça düşük düzeyde bulunuyor. Proje ile birlikte demiryolu bağlantısının sağlanması ile karayolu kullanım değerleri düşecek, ulaşım standartları artacak.

Proje, Antalya-Kayseri ana hattı ve Alanya-Antalya bağlantı hattından meydana geliyor. Antalya-Kayseri ana hattı Antalya Döşemealtı ilçesinden başlayarak, sırası ile Kepez, Aksu, Serik, Manavgat, İbradı ve Akseki ilçelerinden geçerek, Konya il sınırına ulaşacak. Konya Seydişehir, Meram ve Karatay ilçelerinden geçerek Aksaray il sınırına ulaşacak.

Aksaray Eskil, Merkez ve Gülağaç ilçelerinden geçtikten sonra Nevşehir Acıgöl, Merkez, Avanos ve Ürgüp ilçelerinden geçerek Kayseri İncesu İlçesi’nde sonlanacak. Alanya-Antalya bağlantı hattı ise Manavgat ilçesinde ana hattan ayrılarak Alanya ilçesinde son bulacak. 5 milyar liraya mal olması beklenen projedeki yolcu trenlerinin 250 km/s, yük trenlerinin de 80 km/s hıza çıkacakları planlanıyor.

Projenin hem yük hem de yolcu taşıma amacıyla gidiş-geliş olmak üzere 2 ayrı elektrikli hat olarak gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Ref.: Yatırımlar Dergisi 1143/05 Ağustos 2013 (GB)

Antalya, Konya, Aksaray, Nevşehir ve Kayseri’yi kapsayan Demiryolu hattı projesi gündemde. Ulaştırma Bakanlığı tarafından etüt aşamasında olan dev projenin 2023 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Yatırım programına alınmaz ve Devlet Demiryollarının elinde kalırsa yılan hikâyesine dönüşecek proje, 30 yıl sonra ancak tamamlanabilecek. İş dünyası hem yük hem de yolcu taşıma amaçlı olarak planlanmasını istediği bu projenin hazırlık çalışmaları tamamlanmak üzere olan KOP Eylem Planına dâhil edilmesini istiyor.

İç Anadolu Bölgesi için demiryolları hattı çok önemli. Hem yük hem de yolcu açısından bölgenin ulaşımının kolay hale getirilmesi gerekiyor. Duble yollar tamamlanmak üzere ancak iş dünyası, otoban yerine demiryollarının genişletilmesi görüşünde birleşiyor. Bunun en güzel örneği olarak 2011 yılında hizmete açılan Konya-Ankara arası Yüksek Hızlı Tren Hattı gösteriliyor.

Başkentle ulaşım süresi kısalınca, Konya sanayisi 1,5 yıl gibi kısa bir süre içinde daha da büyüdü.

Son günlerde dev bir proje daha gündemde. Antalya, Konya, Aksaray, Nevşehir ve Kayseri’yi kapsayan Demiryolu hattı projesi, bölgede yaşayanları heyecanlandırdı. Hedef 2023...

Ulaştırma Bakanlığı tarafından etüt aşamasında olan bu dev projenin yapım çalışmaları Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek. Projenin 2023 yılına kadar yapılması amacıyla gündeme alınması planlanıyor ancak yatırım programına girmez ve Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü elinde kalırsa en az 30 yıl sonra tamamlanabilecek. Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerini içine alan KOP Bölgesi'ni kalkındırma amaçlı Kalkınma Bakanlığı öncülüğünde KOP Eylem Planı hazırlanıyor. Çalışmalar bölge için hayati öneme sahip yatırımlara ilave yatırım şansını da beraberinde getirecek. Yapılmayacak veya yapılması gecikecek bir proje bu plana dâhil edildiğinde hedeflenen tarihten önce hizmete sunulabilecek. İş dünyası etüt çalışmaları tamamlanmak üzere olan dev projenin, hem yük hem de yolcu taşıma amaçlı olarak planlanması ve KOP Eylem Planı'na dâhil edilerek, biran önce hayata geçirilmesini istiyor. Proje çerçevesinde yük taşıma hattı tamamlandığında Kayseri, Konya, Nevşehir ve Aksaraylı sanayiciler hem Mersin hem de Antalya limanına daha kısa sürede ulaşabilecek. Hızlı tren hattıyla da Akdeniz sahilinde tatil yapan yerli ve yabancı turistler Mevlana Türbesini ziyaret için Konya’ya, Kapadokya’daki güzellikleri görebilmek için Nevşehir’e, Erciyes’te kayak yapabilmek için de Kayseri’ye kolayca gidebilecek. Kısacası denizlere açılacak İç Anadolu, rahat bir nefes alacak.

Bölge halkı gerek milletvekillerini gerekse sivil toplum kuruluşlarını bu projenin biran önce hayata geçirilmesi için göreve çağırıyor.

konhaber
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Kapadokyalı - 4 yıl önce
Antalya uçağı noldu fikret bey
Avatar
fahri efe - 4 yıl önce
Biran once yapilirsa iyi olur cok guzel bir purese
Avatar
Sabırlı olun - 4 yıl önce
Etmelettin mi ekmelettinmi neyse o yapacam dese hayal derdimde şimdi güvenimiz sonsuz sonuçta tarla yolu yapmıyorlar hemen yapsın anca sabırlı olun Antalya uçağıda özel firma getirmezse getirmez
Avatar
GELİŞME - 4 yıl önce
tren yolu güzergahi nevşehirin gelişmesine 20 yil sonra engel olur.şehre uzak geçmeliydi.
Avatar
hasan hüseyin hasgül - 4 yıl önce
proje kabul edilsin hizmet olsun da, iki gün sonra olsun bekleriz.. bu arada bu konu için gayret sarfeden millet vekillerimize teşekkür ediyoruz..
Avatar
... - 4 yıl önce
bu proje yalan olur demedi demeyin...