banner461

Arazi Yangınları Konusunda Vatandaşlara Uyarı

Nevşehir’de son günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyir eden hava sıcaklığına paralel olarak arazilerde meydana gelebilecek yangınlara karşı vatandaşlar uyarıldı.

banner503
Arazi Yangınları Konusunda Vatandaşlara Uyarı
16 Temmuz 2014 Çarşamba 12:27

banner143
banner134
SADECE OTLAR DEĞİL, DOĞAL DENGE DE YOK OLUYOR

Nevşehir’de son günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyir eden hava sıcaklığına paralel olarak arazilerde meydana gelebilecek yangınlara karşı vatandaşlar uyarıldı.  

Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, arazi yangınlarının genellikle  kuruyan otların,  rastgele atılan cam parçalarının yakıcı güneş ışınlarıyla teması sonrasında başladığını belirterek, her ne şekilde olursa olsun arazilere cam parçalarının atılmaması çağrısında bulundular.

Yaz sıcaklarının kavurucu düzeye ulaştığı bu günlerin Ramazan dönemine denk gelmesiyle birlikte  piknikten kaynaklı bir arazi yangınının yaşanmamasının da sevindirici olduğunu belirten ilgililer, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkmasının beklendiği Ağustos ayında ise piknikçilerin çok dikkatli davranması gerektiğini ifade ettiler. Yetkililer mutlak surette piknik yapılmasının ardından   piknik ateşinin söndürülmeden alanın terk edilmemesini ve sigara izmaritinin de yine aynı şekilde arazilere atılmaması çağrısında bulunuyorlar.

Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü  ekiplerinin yangınlara en kısa süre içerisinde müdahale ettiğini belirten ilgililer, vatandaşların arazilerde daha dikkatli davranmasının can ve mal güvenliği açısından da büyük bir önem taşıdığına vurgu yapıyorlar.

İlgililer, arazi yangınlarına sadece otların yok olması anlamında bakılmaması gerektiğinin altını çizerken, arazide bulunan toprak için oldukça yararlı bir çok bitki ve böceğin de yok olduğunu , bunun da doğal dengenin sağlıklı bir şekilde  korunması yönünde ciddi sorunları beraberinde getirebileceği uyarısında bulunarak,  vatandaşları daha duyarlı hareket etmeye çağırdılar.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.