banner461
banner195

Avanos Sempozyumu Başladı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kapadokya Araştırma ve Uygulama Merkezi (NEVKAM) tarafından düzenlenen `Avanos Sempozyumu´ başladı.

Avanos Sempozyumu Başladı
23 Ekim 2014 Perşembe 12:46

banner143
banner134
Sempozyumun açılışı nedeniyle düzenlenen törene Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, Avanos Kaymakamı Mustafa Eldiven, Avanos Belediye Başkanı İsmet İnce, kurum ve kuruluş yöneticileri, sivil toplum örgütleri, üniversite akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.


Burada konuşan Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, üniversite olarak bundan 3 yıl önce `Nevşehir Sempozyumu´ gerçekleştirdiklerini ve bu sempozyumun ardından Nevşehir´in tüm ilçeleri için ayrı ayrı sempozyumlar düzenlemeyi hedeflediklerini kaydetti. Bu sayede Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi´nin de bir misyonunu yerine getirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Rektör Kılıç: "İlkine Avanos ilçemizle başladığımız bu sempozyumlar ile birlikte Kapadokya bölgesinin merkezi konumundaki Nevşehir´in tarih ve kültürel zenginliklerle dolu ilçelerini dünyaya tanıtmak istiyoruz. Ayrıca bu sempozyumları kitaplaştırarak gelecek yıllar için iyi bir kaynak oluşturma hedefindeyiz" dedi.Avanos Belediye Başkanı İsmet İnce ise, ilçelerinin düzenlenecek bu sempozyum sayesinde her yönüyle akademik olarak ele alınarak güçlü bi,r kaynakta birleştirilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek üniversite yöneticilerine ve sempozyuma destek verenlere teşekkür etti.Avanos Kaymakamı Mustafa Eldivan ise, Avanos ilçesinin geçmişteki kültürel değerlerini günümüzde halen yaşatan bölgenin önemli turizm merkezlerinden biri olduğunu ifade ederek sempozyum sayesinde Avanos´un bir çok yönüyle ele alınarak gelecek kuşaklara aktarılacağını söyledi.Konuşmaların ardından Türk sanatına katkılarından dolayı sinema oyuncusu, senarist Ercan Kesal ve Türk sporuna katkılarından dolayı futbolcu Veysel Cihan´a Vali Mehmet Ceylan ve Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç tarafından plaket verildi.Burada konuşan Sinema Oyuncusu ve Senarist Ercan Kesal, kendisinin Avanos doğumlu olduğunu ve çocukluk yıllarının Avanos´ta geçtiğini belirterek Avanos ile ilgili düzenlenen bir sempozyumda ödül almaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.