banner461

Avanos Taş Köprü Yanındaki Bina Davalık Oldu

Mimarlar Odası Başkent Ankara Şubesi bölgesinde yer alan Avanos'ta 1900 yılından bu yana hizmete açık olan Tarihi Taş Köprü'nün güney girişinde yapımı aralıksız süren inşaatın ruhsatının iptal edilmesi için Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kayseri Bölge idare mahkemesinde dava açtı.

banner503
Avanos Taş Köprü Yanındaki Bina Davalık Oldu
26 Temmuz 2014 Cumartesi 13:43

banner143
banner134

 Mimarlar Odası Başkent Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan konuyla ilgili yaptığı açıklamada Kapadokya'da son yıllarda bu tür bina sayısında aşırı şekilde artış olduğuna dikkat çekerek mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. Candan tarihi bir köprü yanında bir bina yapmanın tarih ve kültürbilmezlik anlamlarına geldiğini, bölgedeki yeni yapıların yörenin özgün özellikleriyle uyumlu, onlarla organik bir bütünlük içinde olmaları asıl alınması gerektiğini belirtti. Candan, ruhsatın koruma kurulundan izin alınmadan ve kıyı yasasını dikkate almadan verildiğini de sözlerine ekledi.

Taş köprü, Sultan Abdülhamit döneminde sarayda görevli Avanoslu Kurena Arif Bey'in katkılarıyla 1898 yılında yapımına başlanmış, 1900 yılında hizmete açılmıştır. O günün parasıyla 3700 lira harcanarak yapılmış köprü, iki tarafındaki başlıklarıyla beraber, toplam 11 ayak üstüne oturtulmuştur. Ayakların yapımında kullanılan taşlar, Avanos yakınlarındaki çeç ve karadağ bölgesinden manda kağnılarıyla getirilip yerleştirilmişlerdir.

Taşların hiçbir aşınmaya uğramaksızın, hala ayakta kalması, bugün bile dikkat çeken bir durumdur. Köprünün ayaklarının, halk arasında sarı-kara ustalar olarak bilinen Türk ustalarca yapıldığı söylenmektedir. Hatta, aynı ustaların 1895 yılında Avanos'un çarşı içindeki eski hükümet konağını da yaptıkları ileri sürülmektedir.

Köprünün üstü, yapıldığında önce tahtayla kaplanmış ve 20 yıl boyunca geçiş ücrete tabi kılınmış, fakat tahtalar zamanla yıpranınca, o yıllarda Kırşehir Milletvekili olan Avanoslu Ali Rıza Bey'in yardımlarıyla 1924'te değiştirilmeye başlanmış, çalışma 1926'da tamamlanarak, beton haline getirilmiştir.

Beton kısmın yapımı, Wolf isimli bir Macar ustanın öncülüğünde, bazı Türk ustaların da katılımıyla oluşan ekip tarafından, dönemin fiyatlarıyla 60. 000 liraya mal edilerek gerçekleştirilmiştir.

Uzunluğu 151 m. olan taş köprünün yaya bölümü 1995 yılında tadilat görerek genişletilmiştir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
avanos - 6 yıl önce
yazık olmuş turiz için güzel bir yatırımdı herhalde
Avatar
avanos1 - 6 yıl önce
sayın mimarlar odası başkanı koruyacaksa uçhisardaki göremedeki yerleri korusunlar sakınca ney miş yanında köprü ordaki evleri vede yurt binasını yıksınlar