banner461
banner195

Bartholomeos, Kapadokya'da Pazar Ayini Yönetti

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye’nin önemli inanç, kültür, doğa ve manzara turizmi merkezlerinden Kapadokya'da pazar ayinini yönetti.

Bartholomeos, Kapadokya'da Pazar Ayini Yönetti
23 Haziran 2014 Pazartesi 10:56

banner143
banner134

 Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye’nin önemli inanç, kültür, doğa ve manzara turizmi merkezlerinden Kapadokya'da pazar ayinini yönetti.

Nevşehir'in Ürgüp'e bağlı Cemil köyünde bulunan Timio Stavrus Kilisesi’nde özel izinle gerçekleştirilen ayinde, İncil’den çeşitli bölümler okundu, dualar edildi, ilahiler söylendi. Ayine, eski Tarım Bakanı, Milletvekili Maksimos Harakopulos ile Milletvekili ve Meclis Dış İlişkiler ve Savunma Komisyonu Başkanı Konstantinos Triaras ile başkent Atina ve İstanbul’dan gelen konuklar katıldı. Ayin için gelenler, kilisenin hemen dışarısında satılan hediyelik eşyalardan aldı. Ayin öncesinde, çok sayıda Ortodoks, kilise girişine hazırlanan masa üzerine mum yaktı. Yaklaşık 3 saat süren ayine katılan Ortodokslar’a, Patrik Barthelemeos tarafından şaraba bandırılmış kutsanmış ekmek parçaları da tattırıldı.

Ayinde, Bartholomeos Rumca yaptığı dua ve konuşmanın sonrasında Türkçe dostluk, barış ve kardeşlik mesajları verdi. Patrik Bartholomeos şunları şöyledi: “15 yıldan bu yana her sene olduğu gibi Kapadokya gezimizi gerçekleştiriyoruz. İlgili makamların müsaadesiyle mutat pazar ayinimizi gerçekleştiriyoruz. Sayın Valimize dün söylediğimiz gibi bu izinleri çok takdir ediyoruz ve tüm hazır bulunanlar adına şükranlarımızı ifade ediyoruz. 20-30 sene öncesine kadar bu tür ayinler Kapadokya’da olsun, Sümela Manastırı’ında olsun tasavvur edilecek şeyler değildi. Fakat bugün yeni bir Türkiye’de yaşıyoruz ve çok şeyin değiştiğini memnuniyetle müşahade ediyoruz. Yüce Allah’a ve devletimize müteşekkiriz. Bugün aramızda Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras Beyefendi de bulunmaktadır. Yunanlı misafirlerine Kapadokya’nın şirin misafirperverliğini göstermekte ve bizleri sevindirmektedir. Patrikhanemize ve Türkiye’deki cemaatimize ilginize teşekkür eder, Türk-Yunan dostluğunun pekiştirilmesi için sarf ettiğiniz yoğun ve samimi çabalara sizleri tebrik ederiz. Hepimizin barışia ihtiyacı var. Yunanistan Meclisini temsilen burada bulunan Harakopulas özellikle Ortadoğu için barışın ne kadar önemli olduğunun altını çizerek bize çok önemli bir mesaj getirmiş oldu. Türkiye’deki ve tüm dünyadaki Müslüman kardeşlerimizin yaklaşmakta olan mübarek Ramazanlarını şimdiden kutlar, bu vesileyle yapacakları duaların Yüce Allah’ın katında kabul edilmeleri için niyaz eder, afiyetler ve esenlikler dileriz.”


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ALLAH KABUL ETSİN - 4 yıl önce
bu tür ayin ve aktiviteleri herzaman bekliyoruz.nevşehirin tanıtımı için büyük bir fırsat.
Avatar
AYASOFYA - 4 yıl önce
sümela gidiyon, cemil köyünde ayin yapıyon, biz ayasofada bayram namazı kılalım deyince tüm hristiyanlar birleşir bunu engelleriz diyon, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu papaz efendi
Avatar
Ülkü Aslan - 4 yıl önce
bizim ab ye girmemizi istemeyen avrupa ülkeleri okusun bu haberi. son 10 yıla kadar avrupadaki müslüman kardeşlerimiz bırakın cami yaptırıp ibadet edebilmeyi, evlerinde diri diri yakılıyordu. medeniyet insanların dinlerine ve dini ibadetlerine saygı ile başlar. kapadokya yüzyıllar boyu çeşitli dinlere ev sahipliği yapmış önemli bir yerleşimdir. o ayinde fener-rum patriği "15 yıldır bu ayini her yıl yapıyoruz" diyebiliyorsa bu türkiye'nin almanya'dan daha medeni olduğunun kanıtıdır. o nedenle ab ye katılın diye onların türkiye'ye yalvarması gerekir bence.