banner461
banner195

Binlerce şirket için yarın kritik gün

eni Türk Ticaret Kanunu uyarınca, sermayesi 10 bin liranın altında olan limited şirketler ile 50 bin liranın altında olan anonim şirketlerin sermaye artırımı yapmaları için verilen süre yarın doluyor.

Binlerce şirket için yarın kritik gün
13 Şubat 2014 Perşembe 18:21

banner143
banner134

 TİCARİ SİCİLLERİ YOK OLACAK

İlgili şirketler, yarın mesai saati bitimine kadar sermaye artırımı yapmadıkları takdirde, dağılmış sayılacak ve şirket kurmak için gereken prosedürleri yeniden geçmek zorunda kalacak. Konuyla ilgili, AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, şirketlerin sermaye artırımı yapmadıkları takdirde ticari sicillerinin kaydi olarak yok olacağını hatırlattı.

WEB SİTESİ KURMA ZORUNLULUĞU

Uygulamanın bir süredir ertelendiğini dile getiren Özdebir, "Şirketlerin kredibilitesi açısından son derece önemli bir uygulama. Bildiğiniz üzere yeni kanun gereği, şirketlere web sitesi kurma ve belli bilgileri siteden yayımlama zorunluluğu getiriliyor. Çeşitli teknik imkanlarla da yurt dışındaki kuruluşlardan, bu şirketlerin durumları izlenebilecek. Söz konusu şirketlerin, yerli şirketleri incelediğinde, sermayeleri konusunda komik rakamlarla karşılaşmaları gerekiyor.

Bütün bu açılardan değerlendirildiğinde şirketlerin sermaye artırımını kesinlikle ihmal etmemesi gerekiyor" dedi. Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci de Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda, asgari sermaye tutarlarının anonim şirketlerde 50 bin lira, limited şirketlerde ise 10 bin lira olarak belirlendiğini anımsattı.

3 YILLIK SÜRE TANINDI

Kanun yürürlüğe girmeden önce, uygulama şeklinin belirlenmesi amacıyla 14 Şubat 2011 tarihinde, Türk Ticaret Kanunu'nun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun'un çıkartıldığını hatırlatan Bezci, anılan kanun gereği, eski tarihli şirketlere sermayelerini artırmak için 3 yıllık süre tanındığını söyledi.

"Kanun yürürlüğe girmeden önceki tarihte kurulu bulunan anonim ve limited şirketlerin de 14 Şubat 2014 tarihine kadar sermayelerini söz konusu rakamlara yükseltmeleri gerekiyor" diyen Bezci, Odanın resmi web sitesi ve çeşitli ulusal gazete ilanları ile sermaye artırımı konusunun üyelere hatırlatıldığını dile getirdi.
Bezci, "Üye şirketlerimiz kanunda geçen söylemiyle (infisah) etmiş sayılmamaları yani bozulmuş, dağılmış sayılmamaları için bir an önce sermaye artırımlarını yapmaları gerekiyor" diye konuştu. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.