banner461
banner195

Bölge Mimarisine Uygun Konutlar İnşa Edilecek

TOKİ, yöresel mimariye uygun projelendirdiği konut projelerinde Osmanlı-Selçuklu mimarisinin motiflerinin yanı sıra, bölgenin yapı malzemelerini de kullanmaya başladı.

 Bölge Mimarisine Uygun Konutlar İnşa Edilecek
30 Nisan 2014 Çarşamba 14:36

banner143
banner134

 Bölge Mimarisine Uygun Konutlar İnşa Edilecek

NEVŞEHİR(MHA) TOKİ, yöresel mimariye uygun projelendirdiği konut projelerinde Osmanlı-Selçuklu mimarisinin motiflerinin yanı sıra, bölgenin yapı malzemelerini de kullanmaya başladı.

Dünyanın en önemli tabiat harikaları arasında gösterilen Peribacalarının bulunduğu Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde inşa edilecek 923 konutun ihalesi 24 Eylül 2013 tarihinde gerçekleştirildi.

Yöresel mimariye uygun projelendirilen konutlarda bölgenin önemli tarihi motiflerinin örnek alındığını dile getiren Yetkililer, konut ve sosyal donatı inşaatlarında, bölgenin yapı malzemelerini de kullanarak yöresel mimari çerçevesinde yapacaklarını ifade etti.

Yöresel mimari kullanılarak tasarlanan konutların cepheleri Ürgüp civarında bulunan volkanik tüf doğal taş ile kaplanacak. Binaların cephelerinde açık ve koyu renk taş kullanılarak farklılık oluşturulacak. Zemin üzerine iki kat olacak şekilde planlanan konutların 674'ü 75 metrekare 2+1 ve 249'u 106 metrekare 3+1 büyüklüğünde inşa dilecek.

TOKİ Başkanı Karabel, Ürgüp'te inşa edilecek konutların pencerelerinin yöresel mimariye uygun olması için ahşap malzemeden yapılacağına da dikkat çekti. Konutların saçak altlarında payandalar, cephelerde kat silmeleri ve pencere çevrelerinde de doğal taş söveler yer alacak. Bina girişleri ise yine doğal taş kaplama kolonlu revak dizaynlı markiz ile zenginleştirilecek. Balkon korkulukları da doğal taş (balustrat) kullanılarak tasarlandı.

Konutlar iki etap şeklinde planlandı. Birinci etapta 518 konut ile birlikte ticaret merkezi ve cami olacak. İkinci etapta ise 405 konut inşa edilecek.

TOKİ, 58, 59, 60 ve 61. Hükümetlerinin "Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği" kapsamında 81 il ve 800 ilçede, 2 bin 711 şantiyede, toplam 599 bin 232 konut rakamına ulaştı. Konutların 236 bin 876'sı dar ve orta gelir grubuna, 144 bin 429'u da alt gelir ve yoksul grubundaki vatandaşlara yönelik inşa edildi. Gecekondu dönüşüm kapsamında 81 bin 390, afet konutu kapsamında 37 bin 688, Tarım köy uygulaması olarak da 5 bin 584 konut inşa edildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
bayram örenç - 4 yıl önce
nasıl başvuru yapabiliriz