banner461
banner195

Bu Kötü Gidişe Birileri Son Vermeli

Nevşehir Bakkal ve bayiler Odası Başkanı Yaşar Göncü, Türkiye genelinde olduğu gibi son yıllarda ilimizde de artan Süper ve Hiper Marketlere tepki gösterdi.

 Bu Kötü Gidişe Birileri Son Vermeli
07 Nisan 2014 Pazartesi 16:40

banner143
banner134

 Bu Kötü Gidişe Birileri Son Vermeli

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Bakkal ve bayiler Odası Başkanı Yaşar Göncü, Türkiye genelinde olduğu gibi son yıllarda ilimizde de artan Süper ve Hiper Marketlere tepki gösterdi.

Ülkemizde mevcut koşullarda Bakkal esnafının büyük süper ve Hiper marketlerle mücadele edemediğine, her geçen yıl onlarca bakkal esnafının kepenk kapatmaya devam ettiğine dikkat çeken Nevşehir Bakkal ve Bayiler Odası Başkanı Yaşar Göncü, son yıllarda Türkiye genelinde olduğu gibi Nevşehir'de de büyük marketlerin ve alışveriş merkezlerinin sayısının hızla arttığını söyledi.

Bu durumun en çok küçük bakkal esnaflarını olumsuz etkilediğini ifade eden Göncü, oda başkanlığına seçildiği 1996 yılında bin 200 üyeye sahip iken bu gün üye sayısının bin 175 e düştüğünü açıkladı.

Göncü, "Son yıllarda büyük marketlere karşı bir yaşam mücadelesi veriyoruz. Bu mücadelede her geçen yıl birçok arkadaşımız kepenk kapatarak pes etme durumunda kalıyor. Ben bile kendi işyerimi kapatarak seyyar olarak çalışmaya başladım. İçerisinde bulunduğumuz durum hiçte iç açıcı değil. Şehrin dört bir yanı büyük marketler ile doldu. Bunlarında büyük bölümü büyük şehirlerden gelen sermayelerce oluşturulmuş. Bunların Nevşehir ekonomisine de önemli bir katkıları yok. Kullandıkları araçların lastiklerini bile buradan almıyorlar. Fiyatlar konusunda ise küçük bakkallar ile sanıldığı kadar bir fark yok. Bu nedenle vatandaşlarımızın bizlere sahip çıkmalarını istiyoruz" dedi.
Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Yaşar Göncü, bakkalların ayakta kalabilmeleri için hükümetten biran önce gerekli adımları atmalarını da isteyerek, "Hipermarket ve Grosmarketlerin neden olduğu haksız rekabetin önlenmesine yönelik olarak gerekli olan yasal düzenleme yapılmalı, Hiper ve Gros Market olarak isimlendirilen büyük mağazaların kent merkezlerinde kurulmaları ve faaliyet göstermeleri önlenmeli, çalışma süreleri sınırlandırılmalıdır. Bu çerçevede hazırlanan kanun tasarısı TBMM'ne bir an önce sunulmalı" diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
esnaf - 4 yıl önce
başkan sizi cokmu gerdi ukala insanlar
Avatar
yaşar göncü - 4 yıl önce
esnaf kan ağliyor utanmadan beni eleştiriyonuz akılli insanlar
Avatar
vatandaş - 4 yıl önce
Esnafın hali perişan
Avatar
sansar - 4 yıl önce @yaşar göncü
menfaatin yoksa bırak başkanlıgı birazda başkaları yapsın...
Avatar
esnaf - 4 yıl önce
adam cıkıp derdımızı paylasıyor gene elstırılıyor, yapmasa ıs yapmıyor dersınız. destek olacagınıza köstek olmayın
Avatar
secım var - 4 yıl önce @sansar
secım var kardes aday ol kazan yap yasar beye babadan kalmadı mıllet sectı