banner461
banner195

Bu oyunu hatırlayanınız var mı ?

Nevşehir'de geçmiş dönem çocuk oyunları içinde Aşık oyunu belkide Babalarımız ve dedelerimizin döneminin en önemli sokak oyunlarından unutulmaz zevkli bir oyun çeşidiydi... Peki bu oyun neyle nasıl oynanır ?

Bu oyunu hatırlayanınız var mı ?
01 Kasım 2014 Cumartesi 11:57

banner143
banner134
Aşık oyununda aşığın dik durması yada oturması.. (Cuk) Aşık oyunu koyun, kuzu ve keçilerin arka bacaklarından dizinde bulunan dört yüzlü kemikle oynanan bir oyun. Tarihi bir Türk oyunudur. Eski çağlardan günümüze gelene kadar Türklerin yayıldığı tüm coğrafi bölgelerde bu oyuna rastlamak mümkündür. Oyun, toprak üstüne çizilen bir daire ve daire çapına, atış mesafesine parelel olarak oyuncular sırasıyla aşık kemiklerini dizerler. Kura ile (yazı-tura şeklinde) belirlenen oyuncu, üç-dört m. mesafeye dikilir. Koç bacağından elde edilen, ve ağır olsun diye içine kurşun dökülerek ağırlaştırılan "şak" adı verilen aşıkla daire içine dizilen aşıkları hedef alarak atar. Aşıklardan biri veya bir kaçı çizgi dışına çıkarılmaya çalışılır. Çizgiden dışarı çıkan aşık oyuncunun olur. Atış ıskalananıncaya kadar devam eder. Sırası gelen oyuna başlar. Aşıklar bitki boyaları ile boyanarak süslenir. Daha sonraları kemik yerine bilye misket ile oynanmaya başlandı. Nevşehir'de bir dönemin unutulmaz Aşık oyunu günümüzde de köy, kasaba ve şehirlerde hala oynanmaktadır.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Metin Neşeli - 4 yıl önce
aşik oyununu çok oynadım. kınalı diye tabir ettiğimiz (soğan kabukları, ceviz yaprağı, kırmızı kök otla boyanırdı.) çok oynadım çok. benim yaşımdakiler çok oynamıtır. ayrıca kayısı çekirdeği ve cevizlede oynardık. daha sonra yerini misket denilen bilyelerle çok oymadık. allaha emanet olun.