banner461
banner195

Çalışmalar tamamlandı, Nevşehir 'Bütünşehir' oluyor

Çalışmalar tamamlandı, Aralarında Nevşehir'in de bulunduğu 51 il bütünşehir oluyor. Bütünşehir yasası ile belde belediyeleri kapatılacak.

Çalışmalar tamamlandı, Nevşehir 'Bütünşehir' oluyor
13 Ocak 2018 Cumartesi 16:22

banner143
banner134
51 il bütünşehir kapsamına alınacak ve mülki sınırlarına geçecek. O ilin belediye başkanı ilin mülki sınırlarının tamamından sorumlu olacak. 51 ildeki tüm belde belediyeleri en yakın ilçe ile birleşecek ya da kapanacak.

İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2019 seçimleri öncesinde Nevşehir'in de içerisinde yer aldığı 51 il ile ilgili ortak bir çalışma yürütüyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2017’nin başında mevcut mevzuattan kaynaklı, il belediyeleri ile merkez ilçe belediyeleri arasında hizmet sunumunda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için çalışma yapılması talimatını vermişti.

Erdoğan, gerekirse büyükşehir olmak için gerekli nüfus kriterinin düşürülerek, büyükşehir sayısının artırılabileceğine dikkat çekmişti.
Bu yolla hizmet sunumunda yaşanan koordinasyon probleminin ortadan kaldırılabileceği dile getirilmişti.


TÜM KAYNAKLAR İL BELEDİYELERİNE DEVREDİLECEK
 
51 il bütünşehir kapsamına alınacak ve mülki sınırlarına geçecek. Yani o il belediyesinin sınırları mülki sınırları ile aynı olacak. İlin belediye başkanı mülki sınırın tamamından sorumlu olacak. AK Parti kaynakları, doğru olanın şehrin tek elden planlanması olduğunu belirterek, “Belediyelerde farklı sorumluluk alanları var. Bu sorumluluk alanlarının çerçevesi tam çizilmeli. Tek elden plan yapılmalı” görüşünü dile getirdi. İl özel idareleri de kapatılacağı için buralardaki tüm kaynaklar il belediyelerine devredilecek.
 
PERSONEL GİDERİ HİZMETE HARCANACAK
 
Yeni düzenleme ile sınırlardaki stratejik olan beldeler hariç, 51 ildeki tüm belde belediyeleri ya en yakın ilçe ile birleşecek, ya da kapatılacak. AK Parti kurmayları, daha önce de yüzde 90’ı belde belediyesi olmak üzere bin 800 civarında belediyenin kapatıldığını hatırlatarak “Bir belde belediyesinde en az 9 personel var. Başkan ve şoförü ile birlikte 11 oluyor. Yıllık gideri bir buçuk milyon lira. Bu parayı oraya hizmet için götürmek daha doğru olur” değerlendirmesini yaptı. Bütünşehir uygulamasına geçildikten sonra 51 ildeki binlerce köydeki yapılarda yaşanan ruhsat ve iskân problemi de çözülmüş olacak. 


51 İLE “BÜTÜNŞEHİR” FORMÜLÜ
İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortak çalışması sonucunda, büyükşehir sayısının artırılması yerine, büyükşehir olmayan ve Nevşehir'in de içerisinde yer aldığı 51 ilin ‘bütünşehir’ statüsüne alınması formülü ağır bastı.
Bu kapsamda, hazırlanan taslağa göre, nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan iller ‘bütünşehir’ sayılacak. Büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyeleri kapanacak ve merkeze bağlanacak.
İllerdeki ‘Merkez ilçe’ statüsü son bulacak.

İl Özel idareleride kalkıyor 
‘Bütünşehir’ uygulamasına geçilecek illerde belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları kalkacak. Merkeze bağlı köyler de mahalleye dönüştürülecek.
İl özel idareleri aracılığı ile verilen hizmetler kaynaklarıyla birlikte il belediyesine geçecek. ‘Bütünşehir’ düzenlemesine geçilmesi ile yerel seçimlerde kırsaldaki seçmen de il belediyesine oy atmış olacak.

BÜTÜNŞEHİR BELEDİYESİ KENTTE TÜM KOORDİNASYONU SAĞLAYACAK
AK Parti kurmayları, ‘bütünşehir’ düzenlemesinin gerekçesini, “Büyükşehir olmayan yerlerde, il özel idareleri ile belediyeler arasında koordinasyon sağlanamıyor. Bürokrasiden kaynaklı sıkıntılar yaşanıyor. Bu düzenleme ile merkez ilçe yapılanması kalkacağı için, şehrin tüm hizmetlerinden belediye sorumlu olacak. Belediyelerin gelirleri artacak. Hizmet sunumunda sıkıntı olmayacak” şeklinde açıklıyor.
2019 yerel seçimlerinde ‘bütünşehir’ düzenlemesinin uygulanabilmesi için, yasal çalışmanın 25 Mart 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

Nevşehir'de belde belediyeleriyle birlikte İl Özel idareside kalkıyor. İl Özel İdareleri’nin yapılacak ilk yerel seçimlerde kapanacağı belirtilirken, Nevşehir'in 15 Beldesi kapanacak ilçe beldeleri ilçeye, merkez beldeleride merkeze bağlanacak.

Nevşehir'in Bütünşehir yapılması halinde en büyük sıkıntıyı belde belediyeleri çekecek.

Çünkü Nevşehir Bütünşehir Belediyesi olursa, Merkez’e yeni bir belediye kurulacak, tüm belde belediyeleri kapatılacak.

İşte Nevşehir’in Bütünşehir olması halinde kapatılacak belediyeler:
 1. Çat Kasabası: Ak Parti
 2. Nar Kasabası: Ak Parti
 3. Kaymaklı Kasabası: Ak Parti
 4. Sulusaray Kasabası: Ak Parti
 5. Kavak Kasabası: Ak Parti
 6. Göreme Kasabası: Ak Parti
 7. Özkonak Kasabası: Ak Parti
 8. Kalaba Kasabası: Ak Parti
 9. Çalış Kasabası: Ak Parti
 10. Göre Kasabası : Ak Parti
 11. Uçhisar Kasabası: Mhp
 12. Ortahisar Kasabası: Mhp
 13. Yazıhüyük Kasabası: Ak Parti
 14. Tatlarin Kasabası: Ak Parti
 15. Karapınar Kasabası: Ak Parti
Nevşehir'de sadece merkez ilçeyle birlikte 8 ilçe kalacak. Bir başka değişle Nevşehir'de 23 Belediye sayısı 8'e düşecek ve sadece 8 Belediye Başkanı için seçimler yapılacak.
 1. Nevşehir:
 2. Ürgüp :
 3. Derinkuyu:
 4. Gülşehir:
 5. Acıgöl:
 6. Avanos:
 7. Hacıbektaş:
 8. Kozaklı:
2019 yerel seçimlerinde ‘bütünşehir’ düzenlemesinin uygulanabilmesi için, yasal çalışmanın en geç 25 Mart 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor. 

Kaynak:(YeniŞafak)

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.