banner461
banner195

Çavuşoğlu'ndan Nevşehirlileri heyecanlandıran hızlı tren tweet'i

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesapları üzerinden Nevşehirlileri çok heyecanlandıracak bir paylaşımda bulanarak yüksek hızlı tren uygulama projesi ve sondaj çalışmalarını 2017 sonuna tamamlanacağını müjdeledi.

Çavuşoğlu'ndan Nevşehirlileri heyecanlandıran hızlı tren tweet'i
30 Temmuz 2017 Pazar 01:03

banner143
banner134
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesapları üzerinden Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri yüksek hızlı tren güzergahının belirlendiği ve uygulama projelerinin kısa sürede başlatılacağını müjdeledi.

Nevşehir gündeminde uzun yıllardır konuşulan yüksek hızlı tren projesinde bugün önemli bir adım daha atıldı. 


Antalya, Hızlı Trenle Nevşehir ve Kayseri'ye Bağlanacak ...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, Bir hayal daha gerçek oluyor. Söz verdiğimiz Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri yüksek hızlı tren güzergahı belirlendi. Uygulama projeleri ve sondaj çalışmaları 2017 sonuna tamamlamayı hedefliyoruz" diyerek duyurdu.

530 km'lik Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri yüksek hızlı tren uygulama projesi ve sondaj çalışmalarını 2017 sonuna tamamlamayı hedefliyoruz.


Çavuşoğlu'nun paylaştığı ve Nevşehrilileri heyecanlandıran tweet'inde;

"530km'lik Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri yüksek hızlı tren uyg. projesi ve sondaj çalışmalarını 2017 sonuna tamamlamayı hedefliyoruz." dedi.


İşte o twit;


Hızlı Tren Türkiye’nin turizm merkezi Antalya ile Kapadokya’yı buluşturacak
Edinilen bilgiye göre Antalya’yı, Konya ve Nevşehir Kapadokya bölgesiyle Kayseri’ye ve dolayısıyla Ankara’ya yüksek hızlı demiryolu ağına bağlayacak proje 2019’da tamamlanması planlanıyor.
Toplam 642 km’lik bir uzunluğa sahip tren yolunda güzergâhlar Kayseri-Nevşehir arası 41 kilometre, Nevşehir-Aksaray arası 110 kilometre, Aksaray-Konya arası 148 kilometre, Konya-Seydişehir arası 91 kilometre, Seydişehir-Manavgat arası 98 kilometre, Manavgat-Alanya arası 57 kilometre Manavgat-Antalya arası ise 97 kilometre olacak. Bu önemli proje tamamlandığında bölge için çok önemli olan yük taşımacılığı da gerçekleştirilecek.
Hızlı tren hattının faaliyete geçmesiyle birlikte hem ulaşım ve ticarette hem de turizmde önemli ivme elde edilecek. Antalya’da Kapadokya Bölgesi’ne gelen turist sayısının hızlı trenle ilk etapta üç kat artacağı tahmin edilirken, istasyonların Nevşehir’in çeşitli yerlerinde yeralması şehrin konumunu zirvelere taşıyacak Hızlı Tren Güzergahı Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri demiryolu projesinin Nevşehir bölümünü kapsayan 65 km’lik projeye göre demiryolu Acıgöl ilçesinden Nevşehir il sınırına kadar girecek ve Avanos ilçesinden il sınırı dışına çıkacak.
Projeyle Nevşehir geçiş bölgesinde Acıgöl ve Avanos’ta birer istasyon yapılacak. Çalışmalarda Nevşehir’den çıkan hızlı tren hattı Sulusaray’da 1’nci Viyadük bitiminde hat Avanos’a tüneller ile bağlanıp, alt geçitler ile Kayseri – Nevşehir otoyolunu takip ederek Kayseri’ye bağlanacak. Bu istasyon da hızı 200 kilometreyi bulacak hızlı tren istasyonu olduğu gibi yük taşıma istasyonunu da bünyesinde barındıracak.
ANTALYA- NEVŞEHİR ARASI 3,5 SAAT
Etüt ve fizibilite çalışmalarının iki ay içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.