banner461
banner195

Çelik’in Projesi Şimdilik Lafta Kaldı

Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde son yıllarda önemli bir istihdamı doğuran ve ilçenin en önemli kaynağı haline gelen Jeotermal enerjiden elektrik üretimi konusunda belediye araştırmalarını sürdürüyor. Ancak şu ana kadar yapılan araştırmalar şimdilik söz de kalmış durumda.

Çelik’in Projesi Şimdilik Lafta Kaldı
28 Mayıs 2013 Salı 12:11

banner143
banner134

İlçede bulunan Jeotermal enerjinin termal turizmde, ısınmada ve seracılıkta kullanıldığını kaydeden Kozaklı Belediye Başkanı Erdoğan Çelik, enerjinin elektrik üretiminde de kullanılıp kullanılamayacağı konusunda son yıllarda ciddi bir araştırma içerisine girdiklerini de belirtti.

Halen ilçede bulunan konutların üçte ikilik bölümünün Jeotermal enerji ile ısıtıldığını ve Yıldız Evler mahallesinin de en kısa zamanda bu sisteme geçirilmesi ile ilçenin tamamının Jeotermal enerji ile ısıtılır hale geleceğine işaret eden Kozaklı Belediye Başkanı Erdoğan Çelik, “İlçemizdeki Jeotermal enerjiyi halen termal tesislerimizde kullanıyoruz. Öte yandan ısınmada ve seracılıkta kullanılan bu enerjinin elektrik üretimi içinde kullanılıp kullanılamayacağı konusunda ciddi araştırmalarımız var. Edindiğimiz bilgilere göre Kozaklı da çıkan suyun sıcaklığı elektrik üretimi için düşük. Ama bu suyun sıcaklığının artırılabileceği belirtiliyor. Amerikalı bilim adamlarının bu konuda çeşitli çalışmalarının bulunduğunu öğrendik. İleriki günlerde bu konuya da ağırlık vereceğiz. İlçemizde bulunan Jeotermal enerjiden elektrik üretebilirsek işte o zaman Kozaklı ilçemize çok önemli bir yatırımı daha kazandırmış olacağız” açıklamalarında bulunmuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.