banner461
banner195

Çevre Görevlisi Bulundurmayanlara 7 ile 11 Bin TL Arasında Ceza

Nevşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce yapılan açıklamada bölgemizdeki turistik tesislerin çevre görevlisi bulundurmalarının yasal bir zorunluluk olduğu hatırlatıldı.

Çevre Görevlisi Bulundurmayanlara 7 ile 11 Bin TL Arasında Ceza
20 Temmuz 2015 Pazartesi 11:27

banner143
banner134
NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce yapılan açıklamada bölgemizdeki turistik tesislerin çevre görevlisi bulundurmalarının yasal bir zorunluluk olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada; “09.08.1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanunu’na dayanılarak hazırlanıp 21.11.2013 tarihli ve 28828 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliğin Çevre yönetim hizmeti alma şartları başlıklı 5. Maddesinin 2. Fıkrasında “Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan işletmeler; bir çevre görevlisini sürekli istihdam etmek veya çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak veya çevre yönetim birimi kurmak zorundadır.” hükmü yer almaktadır. Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğinin ilgili maddesinde “Turizm konaklama tesisleri, tatil köyleri ve/veya turizm kompleksleri. 1,2” hükmü yer almakta olup İlimizde bulunan tüm turizm konaklama tesislerinin, turizm komplekslerinin bir çevre görevlisini sürekli istihdam etmek veya çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak veya çevre yönetim birimi kurma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluklarını yerine getirmeyen otellere, turizm konaklama tesislerine Çevre Kanununun 20. Maddesinin m bendi ve 2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliği gereği çevre yönetim birimini kurmayanlara 11 bin 619 TL, çevre görevlisi bulundurmayanlara ya da Bakanlıkça yetkilendirilmiş firmalardan hizmet almayanlara 7 bin 746 TL idari para cezası uygulanacak” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.