banner461

Çinli İşadamları ile NEVBİAD İşbirliği Protokolü İmzaladı

Nevşehirli Bürokratlar ve İşadamları Derneği (NEVBİAD) ile İstanbul'daki Çinli İşadamları Derneği arasında karşılıklı Ticaret, turizm ve ekonomik işbirliği protokol anlaşması imzalandı.

banner503
Çinli İşadamları ile NEVBİAD İşbirliği Protokolü İmzaladı
12 Mayıs 2018 Cumartesi 13:40

banner143
banner134

Nevşehirli Bürokratlar ve İşadamları Derneği (NEVBİAD) Başkanı Kazım Tekin ile İstanbul Çinli İşadamları ve Sanayicileri Derneği (Istanbul Chinese Businessmen And Industrialist Association - ICBIA) Başkan Vekili Gao Xiangyang arasında karşılıklı yatırımların artırılması, Çin'den Kapadokya'ya daha fazla turist çekilmesi ve ortak kültürel, turistik ekonomik faaliyet düzenlemek amacıyla protokol anlaşması imzalandı.

Nevşehir'in Uçhisar kasabasında bulunan bir otelde düzenlenen işbirliği protokol törenine Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Nevşehirli Bürokratlar ve İşadamları Derneği (NEVBİAD) Başkanı ve Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, İstanbul Anadolu Adliyesi Başsavcısı İsmail Uçar, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Gaffar Demir, Avanos Belediye Başkanı İsmet İnce, Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, İstanbul Çinli İşadamları ve Sanayicileri Derneği (Istanbul Chinese Businessmen And Industrialist Association - ICBIA) Başkan Vekili Gao Xiangyang, Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler, TÜRSAB Kapadokya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Coşkun Kırtıl, NEVBİAD Yönetim Kurulu üyeleri RoyalCert Yönetim Kurulu Başkanı M. Alphan Namlı, Eroğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Eroğlu, Rem Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Köybaşı, JMK Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Vejni Büyük, Oguz Türkkan, Limak Enerji  Genel Müdürü Birol Ergüven, Tesan Yönetim Kurulu başkanı Bekir Erdoğan, Sağlam İnşaat Yönetim Kurulu başkanı Muhittin Sağlam, Santoryo Tekstil Genel Müdürü Mehmet Taşkın, Çekirdekçiler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Fazıl Çekirdekçi , Madammos un sahibi genç iş adamı Mustafa Büyük, eski Göynük Belediye Başkanı Recep Özbek ve Çinli girişimciler katıldı.

Tören öncesinde NEVBİAD Başkanı Kazım Tekin ve İstanbul Çinli İşadamları ve Sanayicileri Derneği Başkan Vekili Gao Xiangyang birer konuşma yaparak Çin ile Türkiye arasında ikili İlişkiler güçlendikçe, iki ülkenin dostluğu da halkların kalbine yerleşiyor. İkili ilişkilerdeki prensibimizse 'kazan kazan' olarak değerlendirebiliriz. 2018 yılının Çin'de Türk yılı ilan edilmesiyle kültürel ve ekonomik işbirliğinin şimdi önemi dahada arttı. İpek yolunun geçtiği bu coğrafyada iş birlikteliğimizin dahada güçlenerek Her sektörde ve turizm konularında ortak çıkarlarda hareket edeceğimiz önümüzde güzel ve heyecan verici bir dönem var. Bizde bugün bu manada iki ülke arasındaki karşılıklı ilişkilerin ekonomiye artı değer olarak yansıması adına bir iş birliği protokolü için buradayız. İmzası altına aldığımız bu protokolün her iki tarafada hayırlı olmasını diliyoruz dediler.

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş'ta, Ev sahibi olarak yaptığı konuşmasında Çin heyetini ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Tüm Çinlileri Dünya kültür miras listesinde yer alan Kapadokya'ya davet etti. Vali Aktaş karşılıklı iyi dilek ve temennilerde bulundu.

Son olarak söz alan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı'da Çin heyetini selamlayarak, değerli Çinli dostlarımızı Kapadokya'da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rektör Bağlı,konuşmasında gelecek yıl NEVÜ bünyesinde üniversitemize Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne öğrenci alımı yaılacağını belirtti. Ayrıca yine  Konfüçyüs Enstitüsü'nün açılması için ise görüşmelerin hala hazırda sürdüğünü ifade etti.

Çinli Yatırımcılar Nevşehir'e Gözünü Dikti... 

NEVBİAD heyeti ile Kapadokya Bölgemize gelen Çinli iş adamları heyeti Nevşehir'e yatırım yapmak, bu bölgede ekonomik ve ticari faaliyet göstermek ve Nevşehir'den bazı ürünleri ithal etmek için harekete geçti. Çin heyeti Nevşehir ve Kapadokya bölgesinde gezi ve incelemelerde bulunacak. Tarım, Turizm ve inşaat sektörleri bu manada en önde geliyor...

NEVBİAD Başkanı Kazım Tekin imza altına alınan protokol ile amaçlarının, "Çinli yatırımcıların Nevşehir'e daha fazla yatırım yapmasını sağlamak ve Kapadokya'ya daha fazla Çinli turist gelmesini sağlamak" olduğunu söyledi. İşbiliği protokolünün hayırlı olması dileğinde bulunan Tekin, bu protokolden sonra Kapadokya'ya Çinli turist sayısının artacağını ve Çinli yatırımlarınında hızlanacağına olan inançlarının tam olduğunu bildirdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.