banner421
banner461
banner195

Damlama Sulama Sistemine Geçin

Son 30 Yıldır ilk kez Nevşehir bu yıl çok iyi yağış aldığına dikkat çeken Ziraat Odası Yetkilileri “Yağışlarla birlikte akarsu kaynaklarımızın yanında yer altı su kaynaklarımız da oldukça iyi bir seviyeye geldi.

Damlama Sulama Sistemine Geçin

banner143
banner134
NEVŞEHİR(MHA) Son 30 Yıldır ilk kez Nevşehir bu yıl çok iyi yağış aldığına dikkat çeken Ziraat Odası Yetkilileri “Yağışlarla birlikte akarsu kaynaklarımızın yanında yer altı su kaynaklarımız da oldukça iyi bir seviyeye geldi.

Bu kaynaklar bitmez tükenmek değil. Zira ilimizde tarım arazilerinin halen büyük bir bölümünün yağmurlama dediğimiz sulama sistemi ile sulanıyor olması su kaynaklarımızın düşüncesizce kullanılması anlamına geliyor. Yıllardır hep söyledik söylemeye de devam ediyoruz. Bu su kaynaklarımızı mümkün olduğu kadar tasarruflu kullanmalıyız. Küresel ısınmanın da etkisiyle artık dünya da su büyük önem kazandı. Çiftçilerimizin bir an önce damlama sulama sistemine geçmesi ülkemiz ve ilimiz su kaynaklarının tasarruflu kullanılması anlamında önemli bir adım olacak. 1970 Li yıllarda 3 metrelerden çıkan yeraltı sularımızı artık 100 metreden çıkaramaz hale geldik. Bu da çiftçiye büyük maliyet getirdi. Çiftçilerimize damlama sulama sistemine geçiş ile ilgili özel kolaylıklar da sağlanmış durumda. Örneğin 5 yıl vadeli ve sıfır faizli imkanlar sunulabiliyor” açıklamalarında bulundu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.