banner461
banner195

Denizi olmayan Nevşehir’de Balık Tüketimi Artıyor

Denizi olmayan illerde Balık kültürü çok fazla gelişmemiş olmasına rağmen ilimiz Nevşehir’de özellikle son yıllarda Balık tüketimi gittikçe artıyor. Sağlıklı beslenme açısındada büyük önem arz eden Beyaz et ve özellikle Balık tüketiminin Nevşehir e alışmasında şüphesiz Ekonomik Balıkçılık ın önemi oldukça fazla.

Denizi olmayan Nevşehir’de Balık Tüketimi Artıyor
14 Aralık 2012 Cuma 17:34

banner143
banner134

 Şimdide Nevşehir de Balık kültürün oluşmasında Özellikle içinde bulunduğumuz Kış mevsimi itibarıyle Balık tüketiminin önemini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

"Balık yiyelim çocuklarımıza Balık yedirelim..."

 

BALIK TÜKETİMİ ÖNEMLİ

“Ülkemizin nüfuzu hızla çoğalmaktadır. Hayvansal protein kaynaklarının artışı, nüfus artış oranından doğan talebin gerisinde kalmaktadır. Diğer yandan sağlıklı beslenme yolunda oluşan toplumsal bilincin beyaz et kullanma yolunda eğilim göstermesi, sadece av sezonunda değil yıl boyunca talep doğurmakta, bu da benzeri protein kaynaklarının ve üretiminin artırılmasını zorunlu kılmaktadır. Toplum sağlığı ve sağlığın geliştirilmesinde beslenmenin önemi bilinmektedir. Beslenme normları içinde; Ülkemizin ilgili kurum ve kuruluşlarının da önerdiği üzere haftada en az 300 – 450 g balık tüketiminin birçok kronik hastalığın önlenmesinde ve dolayısıyla sağlığın korunması ve geliştirilmesinde önemli bir adım olarak görülmektedir. 

 

PROTEİN ZENGİNİ

 

Balıklar, diğer etler gibi proteince zengin besinlerdir, % 18-20 oranında protein içerirler. Balıklar diğer etler gibi karbonhidrat içermezler; bu nedenle de balık etinin enerjisi yağ ve protein içeriklerinden kaynaklanır. Balıkta başta fosfor olmak üzere, iyot, demir ve kalsiyum gibi madensel tuzlar ve A, D ve B on iki vitaminleri bulunur. Bu özellikleriyle balık: Bedene güç ve enerji verir,  zihin yorgunluğunu giderir, yapısındaki demir sayesinde kan yapar,  balıktaki kalsiyum kemiklerin büyümesini sağlar ve özellikle çocukluk çağlarında gelişmeyi kolaylaştırır, çok gerekli madensel tuzlardan biri olan iyot, vitaminlerin ve diğer madensel tuzların özümlenmesini sağlar.

 

TAZELİĞİNİ YİTİREN BALIK GÖZLERDEN BELLİ OLUR

 

2011 yılı itibarıyla Ülke genelinde su ürünleri üretimimiz 514.754 tonu avcılık 188.790 tonu yetiştiricilik olmak üzere toplam 703.544 tondur. Kişi başına Su ürünleri tüketimi Ülkemizde 7 Kg iken Dünya ortalaması 16 Kg, AB’de 25 Kg dır. İlimizde su ürünleri üretimi olmamasına karşılık İl dışından yeteri kadar balık ve diğer su ürünleri perakende satış yerlerinde ve marketlerde satışı yapılmaktadır. Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve daha sonra içeri çöker.

 

TAZE BALIK NASIL SEÇİLİR

 

Taze balığın solungaçları kırmızı renge sahip olur, bayat balığın solungaçları kiremit rengindedir. Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklarda bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır ve özellikle karın tarafında buruşmalar meydana gelir. Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Hâlbuki bayatlamış balıklarda bu iz kalır. Buzluklarda bekletilmiş balıklar sizi yanıltabilir. Onun da eti serttir. Balığın parlaklığıyla yetinmemek gerekir. Çünkü tezgâhtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görünebilirler. Taze balık pullarından ve kokusundan da anlaşılabilir. Balığın ellenerek ve koklanarak alınması gerekir. Taze balığın pulları vücudunda yapışıktır. Bundan dolayı taze balık almak istiyorsanız, elinizi balığın üzerinde gezdirmelisiniz. Pullar elinize geliyor, fakat dökülmüyorsa taze balık demektir.

 

BOYUTLARA DİKKAT

 

Dikkat edilebilecek hususlardan biri de balığın kokusudur. Taze balık hafif bir deniz kokusunun dışında herhangi bir koku taşımamaktadır. Taze balık hemen hemen kokusuzdur. Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar. Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu aynen tepsideki gibi dimdik kalkar. Halbuki bayat balığı bu şekilde kaldırınca kuyruk kısmı aşağı doğru sarkar. Özellikle sağlığımız için bu kadar önem taşıyan balıkların, ruhsatlı ve balık satış izni olan balıkçılardan alınmalıdır. Taze balık için ise sürekli alış veriş yapılan, güvenilir balıkçılar tercih edilmeli ve teknik ve hijyenik şartlara uymayan seyyar tezgahlardan alınmamalıdır. Ülkemiz için çok önemli bir yere sahip olan balıkçılığın,  sürdürülebilirliğinin sağlanması için özellikle boy limitlerine uyulması gereklidir. Lütfen daha küçüğünü avlamayalım, satmayalım”

Kayseri caddesi, 350 Evler Mahallesi, türbe sok,, 50300 Nevsehir, Nevşehir, Turkey

Uğur ÇEVİKLER 0532 276 20 08

http://ekonomikbalikcilik.com/Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.