banner461
banner195

Derinkuyu’nun en eski yerleşim merkezlerinden

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesine bağlı Til Köyü, 200 yıl öncesine dayanan sülale yerleşimi ve bünyesinde bulundurduğu tarihsel yapılarıyla ilçenin en önemli yerleşim merkezlerinden biri konumunda.

Derinkuyu’nun en eski yerleşim merkezlerinden
30 Ekim 2014 Perşembe 16:25

banner143
banner134

 Anadolu’da aynı adı taşıyan başka köylerinde olduğunu ve Til adının değiştirilen Türkçe köy adlarından olduğu anlaşılmakta. Til köyünde ilk olarak Derviş Uşağı denilen sülalenin geldiği bilinmekle birlikte nereden geldiği öğrenilmemiş. 200 yıl kadar önce Dervişlerden sonra Aniş oğullan ile Lomen oğuları'nın Melendiz'den, çiftçi sülalesi de Kale'den gelip buraya yerleşmişler. Bunların dışında Nizamlar, Köseler ve Arif oğullan da Til'e yerleşen sülalelerden. Daha sonraki yıllarda Hasan köy’den 3 hane Rum köye gelip yerleşmişler mübadele de gitmişler. 

Bu Rumların yerine Arnavutluk'tan göçmenler yerleşmişler. Til köyünde Selçuklular döneminde yapıldığı bilinen köyün güney doğusundaki Dolayhan adında bir kervan saray bulunmakta olup, bu han harabe halde. Bu mevki adını bu handan almış. Köyün adı ile ilgili olarak köy ve çevresi boş iken buralar yaylak olarak kullanılmış. Buraya gelen yaylacılar köyün bulunduğu bir kuyudan telin ucuna bağlı tulumla su çekerek koyunlarını sularlarmış. Bu yaylacı yörükler memleketlerine dönünce nerede yayladığınız bir soru sorulduğunda Telli Kuyu'da diye cevap verilirmiş Telli kuyu zamanla Til köyü olarak isim değiştirdiği bir rivayet olarak bilinmekte ise de Divanü Lûgati’t Türk’de Til ismi düşmandan alınan tutsak olarak açıklandığına göre Til’in gerçek anlamı da bu olmalı.


Üskülya adında Rumlardan kalma bir ilkokul bundan 140 yıl kadar önce yapıldığı ifade edilmekte. Diğer köylerde olduğu gibi ilçedeki kadar olmasa da burada da bir yeraltı şehri bulunmakta ve geniş bir alanı kaplamakta. Yeraltı şehrinin çoğunluğu altında evlerin yer almakta. Arazi yapısı hafif dalgalıdır. Mevkileri: Sivri önü, Bağlar altı, Hamırkesen, Uzunkaya, Dereyolu, Keşlik sırtı, Mazı yolu, Damsa yolu, Ketirler, Dağardı, Yedi çakıl, Bağlariçi, Kepez, Orhanlı yolu, Mezarlık, Uzunsaray, Kayaardı, Şarkaya, Mayıs bucağı ve Derinkuyu yolu. 


Til köyünün kuzeyinde Mazıköyü, batısında Derinkuyu güney doğusu da Yeşilhisar ile çevrili. İlçeye uzaklığı 9 km. Köyün içinde Manayı adıyla bilinen bir de höyük bulunmakta. Höyük’ün içinin boş olduğu ve içinde mezarlık bulunduğu bilinmekte.  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.