banner461
banner195

Dernek Yöneticilerine Tüzük Uyarısı

Nevşehir Dernekler İl Müdürü Yakup Yavuzkan, Tüzük değişikliği konusunda derneklerin olağan ya da olağanüstü genel kurul yapmaları gerektiğine işaret etti.

 Dernek Yöneticilerine Tüzük Uyarısı
14 Mayıs 2014 Çarşamba 18:26

banner143
banner134

 Dernek Yöneticilerine Tüzük Uyarısı

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Dernekler İl Müdürü Yakup Yavuzkan, Tüzük değişikliği konusunda derneklerin olağan ya da olağanüstü genel kurul yapmaları gerektiğine işaret etti.

400’e yakın derneğin faaliyet gösterdiği Nevşehir’de derneklerin tüzük değişikliği konusunda uymaları gereken kurallar konusunda da açıklamalarda bulunan Dernekler İl Müdürü Yavuzkan, “Tüzük değişikliği olağan veya olağanüstü kongrelerde yapılabilir. Yönetim kurulu kongre kararını alırken değişmesini düşündüğü maddeleri gündeme getirebileceği gibi kongre esnasında değişilmesi istenen maddeler önergeler ile de gündeme getirilir. Bu toplantılarda toplantı yeter sayısı, toplam üye sayısının 3/2 sinin katılımı ile olur.Yani 120 üyesi olan bir derneğin toplantı yeter sayısı 90 dır. Toplantıya katılanlarında 3/2 si evet derse tüzük değişikliği gerçekleşmiş olur. Tüzük değişikliğinde oylar belirtilmelidir buradaki evet sayısı da katılanların sayısı 90 olduğu için en az 60 olmak zorundadır. Kararlar ya oy birliği şeklinde ya da kabul oyu sayısı şeklinde de olabilir. Genel kurulun onayladığı andan itibaren yeni tüzük hükümleri uygulanır” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.