banner461
banner195

Dersim Aşiretlerin İsyanıdır

Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Ulusal bir gazetede Dersim İsyanının Aşiretlerin ortaya çıkardığı bir isyan olduğunu söyledi.

Dersim Aşiretlerin İsyanıdır
20 Şubat 2013 Çarşamba 13:28

banner143
banner134

 Selmanpakoğlu, “Seyit Rıza’nın isyanında Hatay’ın Fransızların mandasında olan Suriye’den geri alınması için uygulanan politikayı başarısız kılmak için dış güçlerin uyguladığı teşvik politikaları da önemli olmuştur. Sevr Antlaşması ile işgal edenler bir yandan ülkemizi paylaşırken, bir yandan da Doğu ve Güney- doğu Anadolu’da Ermeni ve Kürt devleti kurduracaklardı. Kurtuluş Savaşı ile yurdun kurtuluşu sağlanınca yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti yurdun ve ulusun güvenliğini bir yandan alırken bir yandan da feodal yapıya son vermek için çaba harcamıştır. O günün hassas ortamında Seyit Rıza’nın başlattığı isyan sert bir şekilde bastırılmış ve 13 bin sivilin ölümü ile sonuçlanmıştır. Fransız ajanlarının Seyit Rıza ile sık sık görüşmeleri ve bölgede bulunmaları bilinen bir gerçektir. İsyan bir Alevi isyanı değildir. İsyan askere gitmek ve vergi vermek istemeyen aşiret reisi Seyit Rıza önderliğinde Abasan, Haydaran, Yusufhan, Demenan aşiretlerinin isyanıdır. 1925’te Şeyh Sait isyanını çıkarttıran İngiltere ise gelişmeleri izlemekte 2’inci dünya savaşı arifesinde Türkiye’yi kendi politikalarına uygun yapıya getirmenin çabası içindeydi. Seyit Rıza’nın İngiliz Dışişleri Bakanı’na gönderdiği mektubunda görüldüğü gibi konuyu Alevi ayaklanması gibi göstermek ve istismar etmek gerçek dışıdır, birçok Alevi aşireti bu ayaklanmaya katılmamıştır. İsyanın bastırılmasındaki sert tutum bugün için kabul edilemez ancak isyanın bastırıldığı, ardından da Hatay’ın Türkiye’ye katıldığı bir gerçektir. İsyancı Seyit Rıza’nın itibarının iade edilmesi gibi görüşler ve savlar Alevileri tahrik etme girişimi olarak da değerlendirilirse yanlış olmaz” değerlendirmelerinde bulundu.


Haber:Ali Çamur


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
kerim akcakoyun - 5 yıl önce
ali rıza selmanpakoğlu tugay komutanlığı döneminde inancını yaşamaya çalışan personelini sahte belgelerle silahlı kuvvetlerden uzaklaştırılmasını sağlayan hukuk tanımaz biridir.