banner461
banner195

Dünyaca Ünlü Yazar Dünyanın En Büyük Yeraltı Şehrinde

Ünlü Araştırmacı- Yazar Erich Von Daniken , Dünyanın En Büyük Yer Altı Şehrini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Dünyaca Ünlü Yazar Dünyanın En Büyük Yeraltı Şehrinde
27 Eylül 2015 Pazar 16:08

banner143
banner134
 1968 yılında yayınladığı ‘Tanrıların Arabaları’ isimli kitap ile dünya çapında büyük bir üne kavuşan İsviçre’li araştırmacı Yazar Erich von Daniken,beraberinde 38 kişilik bir heyet ile birlikte dünyanın en büyük yer altı şehrinin bulunduğu Nevşehir Kalesi civarında incelemelerde bulundu.

Nevşehir Belediyesi’nin projelendirdiği ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) ile işbirliği halinde 11 mahalleyi içerisine alan Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projeleri çalışmaları sırasında keşfedilen dünyanın en büyük yer altı şehrinin bulunduğu toplam 400 bin metrekarelik bir alanı kapsayan bölge, gerek yurt içerisinden ve gerekse de dünya çapında ilgi uyandırmayı sürdürüyor.

İlk İnsan kültürleri ile ilgili yaptığı çalışmalar ve bu süreçte yazdığı ‘Tanrıların Arabaları’ isimli kitap ile tüm dünyada büyük yankı uyandıran İsviçreli araştırnacı yazar Erich von Daniken, Almanya, Avusturya ve İtalya’dan oluşan ve aralarında akademisyen, danışman, teknisyen, işadamı, ressam ve çeşitli meslek gruplarına mensup 38 kişilik heyet ile birlikte, dünyanın en büyük yer altı şehrinde incelemelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Nevşehir Valiliği’nin denetiminde ve Nevşehir Belediyesi’nin maddi desteği ile bölgede devam eden temizleme çalışmalarına ilişkin olarak yetkililerden bilgi alan yazar Erich von Daniken, diğer yeraltı şehirlerine göre oldukça farklı özelliklere sahip konumda gözlemlediği bu yeraltı şehrinin, Kapadokya turizmi açısından da vazgeçilmez bir ziyaret merkezine dönüşeceğine inandığını belirtti.

Daniken, yeni keşfedilen yer altı şehrinin oldukça geniş bir alana yayılı olmasının bölgenin önemini ortaya koyduğunu belirterek, halen devam eden temizleme çalışmaları ile birlikte bölgenin gizemli tarihsel değerlerinin de daha belirgin hale geleceğine inandığını ifade etti.

Daniken, hazırlık çalışmaları devam eden yeni kitabında Kapadokya bölgesinde keşfedilen Nevşehir Yeraltı Şehri’ni ayrıntıları ile okuyucularına aktaracağını ifade etti.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.