banner461
banner195

Dünyanın En Büyük Yeraltı Şehri, AP ‘nin Gözünden Dünyaya Duyurulacak

Fransa merkezli dünyanın en saygın haber ajanslarından biri olan Associated Press(AP)’nin Türkiye muhabirlerinden Ersen Kıyga,dünyanın en büyük yeraltı şehrinin bulunduğu Nevşehir Kalesi civarında çekimler yaptı.

Dünyanın En Büyük Yeraltı Şehri, AP ‘nin Gözünden Dünyaya Duyurulacak
30 Nisan 2015 Perşembe 10:04

banner143
banner134
Fransa merkezli dünyanın en saygın haber ajanslarından biri olan Associated Press(AP)’nin Türkiye muhabirlerinden  Ersen Kıyga,dünyanın en büyük yeraltı şehrinin bulunduğu Nevşehir Kalesi civarında çekimler yaptı.  

Nevşehir'e yeni kimlik

Nevşehir Belediyesi’nin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) işbirliği ile yürüttüğü  Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi sürecinde varlığı ortaya çıkartılan Nevşehir Kalesi ve Çevresindeki kaya mekanlarının  açığa çıkartılması yönündeki çalışmalar kapsamında,  bu alanın dünyanın en büyük yeraltı kenti konumunda bulunduğunun belirlenmesinin ardından bölgede  Nevşehir Belediyesi öncülüğünde geniş kapsamlı temizleme çalışmaları başlatılmıştı.
Nevşehir Valiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destekleri ile halen devam eden temizleme çalışmalarını yerinde görüntüleyen  Associated Press(AP)’nin Türkiye muhabirlerinden  Ersen Kıyga,  450 bin metrekarelik bir alanı kapsayan dünyanın en büyük yeraltı şehrinin ortaya çıkartılması ve sonrasında sürdürülen çalışmalara ilişkin olarak çekimler yaptı.
 Associated Press(AP)’nin Türkiye muhabirlerinden  Ersen Kıyga’nın hazırlayacağı görüntülü haberin önümüzdeki günlerde AP tarafından tüm dünyaya servis yapılması bekleniyor.
Nevşehir Kalesi civarındaki dünyanın en büyük yeraltı şehri, daha öncede çok sayıda yerel, ulusal ve uluslararası haber ajansı ,gazete,dergi, TV kanalları ekiplerince görüntülenerek haberleştirilmişti.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ömer KOLAT - 3 yıl önce
Bir nevşehirli olarak gurur kaynagımız olsun bu yeraltı şehri gurbetten slmlar
Avatar
sadi - 3 yıl önce
habere göre nevköyün en büyük yeraltı şehriymiş ilginç
Avatar
marka köylü - 3 yıl önce
kale bölgesinide dünyaya en büyük yer altı şehri diye yutturduk ya helal olsun yutturanlara
Avatar
marka köylü - 3 yıl önce
vatandaş
biz bu memlekette doğduk bu memlekette öleceğiz gidecek birileri varsa ithal adaylardır ithal yöneticilerdir bu memleketin altını üstüne getirendir. haddini billl
Avatar
halk - 3 yıl önce @vatandas
sen koyu akplisin ismini yazda belediyeye işe gir geri kafalı köylü seni
Avatar
vatandas - 3 yıl önce
Neyi eksik ki memleketin begenmiyorsunuz laf edip duruyonuz begenmeyen çıkıp gitsin marka köy filan laf etme çık git..!
Avatar
vatandaş - 3 yıl önce
25 yıl öncesinde o yer altı şehrinin tünellerinden bir tanesini tanıdık bir yakının evinde görmüştüm. yaşlı insanlar anlatırdı kalenin altında bir yer altı şehri olduğunu ve göre kasabasındaki yer altı şehri ile bir tünelle bağlantılı olduğunu, hatta kaledeki yer altı şehrine göre kasabasından su kanallarının ve tünellerinin olduğunu anlatırlardı. yani kaledeki yer altı şehri bilinen bir yerdir ama gün yüzüne bir türlü çıkamamıştı. nevşehir için büyük bir kazanç oldu. emeği geçenlere teşekkürler.
Avatar
ibrahim içaçan - 3 yıl önce
bu güne kadar hiç bir yetkili bu yer altı şehrini açığa çıkaramadı başkan hasan ünver sayesinde inşallah çok güzel olacak saygılar