banner461

Dünyanın En Eski Vasiyetnamesi Kayseri'de Bulundu

Kayseri'de dünyanın en eski vasiyetnamesi bulundu....Kayseri'de bulunan vasiyetname de 'eşek borcu'ndan bahsediyor.

banner503
Dünyanın En Eski Vasiyetnamesi Kayseri'de Bulundu
28 Haziran 2014 Cumartesi 19:10

banner143
banner134

 Kayseri'de 1946 yılından bu yana kazı çalışmalarının sürdüğü ve Anadolu'nun en eski yazılı belgelerinin bulunduğu Kültepe Kaniş- Karum ticaret kolonisinde, dünyanın en eskisi olduğu öne sürülen vasiyetname bulundu.

Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kayseri'de M.Ö. 4 binli yıllarda Hititler'e dayanan tarihiyle açık hava müzesi olarak nitelendirildiğini Kültepe Kaniş-Karum'da 1946 yıllından bu yana arkeoloji çalışmalarının sürdüğünü ve Türkiye'nin en uzun soluklu tarih yolculuğunun bu yıl 69'cu yılı kazı çalışmalarının başladığını söyledi.

Prof. Dr. Kulakoğlu, kazı çalışmalarını başlattıkları bu günlerde açılan bir mezarda ilk defa çivi yazılı tablet bulunduğunu ve bunun şu ana kadar bulunmuş en eski vasiyetname olduğunun ortaya çıktığını anlattı.

Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, şöyle devam etti: "Burada gördüğünüz mezarda kazı yaparken ilginç bir buluntuyla karşılaştık. Kültepe'de yapılan kazılarda ilk defa bir tablet, mezarda bulundu. Çok sevindik. Bu herhalde bir dua metni, ölünün 'öbür dünyaya' sağ- salim gidebilmesi için bir metin, bir dua sandık. Filolog bir arkadaşımız vardı. Ona okuttuk. Tahminlerimiz bir dini metin olması yönündeydi. Ama bir eşek satışıyla ilgili metin çıktı. Bizim için çok sürpriz bir buluntu oldu. Bu tablette bahsedilen metine aşağı yukarı 'Bu mektubumu okuduğun zaman, bu eşeğin sahibine git, eşeğin sahibine bir bölü üç mina gümüş ver' deniliyor."

Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Anadolu'nun ilk yazıyla tanıştığı yer olarak bilinen Kaniş-Karum'da 25 bine yakın tablet bulunduğunu, koloninin UNESCO Dünya Bellek listesine aday olduğunu ve 2015'te bu listede yer alacağını ekledi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.