banner461
banner195

Düzgün’den Oda Üyelerine Yapılandırma Çağrısı

Nevşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mustafa Düzgün torba yasa ile getirilen yeniden yapılandırma imkanından oda üyelerinin faydalanması çağrısında bulundu.

 Düzgün’den Oda Üyelerine Yapılandırma Çağrısı
16 Ekim 2014 Perşembe 15:18

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mustafa Düzgün torba yasa ile getirilen yeniden yapılandırma imkanından oda üyelerinin faydalanması çağrısında bulundu.

Düzgün konuya ilişkin açıklamasında; “6552 sayılı (Torba) Kanun 11 Eylül 2014 tarihli ve 29116 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanun’un 78 inci maddesi ile, odaların üyesi oldukları federasyonlara olan katılma payı borçları yeniden yapılandırma kapsamına alınmıştır. Buna göre; Katılma payı borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin olarak getirilen hükümlerden yararlanmak isteyen üyelerimizin Kasım 2014 ayı sonuna kadar bir dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Borç asıllarına, halen uygulanmakta olan 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine ilişkin kanunda öngörülen faiz oranı yerine, yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) oranları uygulanacak olup, buna göre hesaplanacak yeni borç toplamı bulunacaktır. Borç toplamının birinci taksiti Aralık/2014 sonuna kadar, kalanı üçer aylık dönemler halinde sekiz eşit taksitte ödenebilecektir. Ödenmesi gereken toplam borcun; birinci taksit ödeme süresi içerisinde (Aralık/2014 ayı sonuna kadar) peşin ödenmesi halinde toplam borçtan % 10 oranında indirim yapılacaktır.  Teşkilatımızın bu Kanun ile getirilen düzenlemelerden yararlanabilmeleri için dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları gerekmektedir. Borçların ödenmesi gereken süre ve öngörülen sistem içinde kısmen veya tamamen ödenmemesi halinde; bu kanun hükümlerinden yararlanılamayacaktır. 6552 sayılı yasa ile getirilen ve katılma payı borçlarının yeniden yapılandırılmasına imkân tanıyan düzenlemelerden yararlanılması, teşkilatımız için büyük önem arz etmektedir. 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunun “Kayıt ücreti, aidat, katılma payı düzenlenecek belge ve hizmet ücretler” başlıklı 61 inci maddesinde düzenlenen, süresi içerisinde ödenmeyen katılma paylarının tahsili için izlenecek yasal yol malumunuzdur” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.