banner461
banner195

Efsane Öğretmen Nevşehirli M.Adil Uğurlu vefat etti.

Pek çok kişinin öğretmeni Efsane Öğretmen M.Adil Uğurlu vefat etti...

Efsane Öğretmen Nevşehirli M.Adil Uğurlu vefat etti.
27 Nisan 2013 Cumartesi 11:20

banner143
banner134

 Gerek eğitim anlayışındaki disiplini, gerek sonsuz görev aşkı, gerek  Öğretmenlik ve İdarecilikteki başarısı, mükemmel kişiliği gibi pek çok güzel meziyeti barındıran ve uygulayan  Efsane Öğretmenimiz  M.Adil UĞURLU dün Ankara ilinde vefat etmiştir.

 

Değerli öğretmenimiz M.Adil UĞURLU'nun cenazesi bugün Nar Kasabasında İkindi namazından sonra kaldırılacaktır.

 

Efsane öğretmenimize Allah'tan rahmet  diliyor , Ailesine ,eğitim camiasına , sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

 

Mekanı cennet OLSUN

 

 

M.ADİL UĞURLU ve yaşamından kesit...

 

M. Adil Uğurlu 19 yaşında Öğretmenlik hayatına 1939 yılında başladığını ilk görev yerinin Isparta’nın kazası Senirkent Uluborlu nahiyesinde ki Turan İlkokulu olduğunu askerlik yıllarından sonra da değişik bölgelerde aldığı görevlerin ardından Nevşehir’in o zamanki adıyla Arapsun (Gülşehir) ilçesinde 1944 ve 1946 yılları arasında göreve başladığını yine o zamanlarda İlçe merkezinde oturuma müsait ev bulunmamasından dolayı baba evi olan Merkeze bağlı Nar Beldesinden aralıksız iki yıl boyunca hafta içi her gün sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 2 saat 45 dakikalık bir zamanda yaya olarak görev yaptığı kurum hizmet binasına ulaştığını özellikle kış mevsimlerinde zorluklar yaşadığını dile getirdi.

 

            Hemen hemen çok sayıda öğrencilerinin okul numaralarını unutmayan M. Adil Uğurlu 54 yaşında emekli olduğunu 35 yıllık hizmet süresi içerisinde hiçbir zaman sağlık raporu almadan görevini tamamladığını bu süre zarfında da öğrencilerinden Doğan Atılgan ve Tevfik Dalgıç’ın profesör olduğunu yine öğrencilerinin içerisinden ismini heyecandan dolayı o an hatırlayamadığı bir öğrencisinin Korgeneral olarak askeri alanda çok önemli başarılara imza attığını bildirdi.

            Öğretmenlik yıllarına ilk başladığında 40 Lira 25 Kuruş maaş aldığını bunun 2,5 Lirasını ev kirasına ayırdığını her ay babasına 10 Lira gönderdiğini ve geriye kalan kısmının büyük bölümünü mesleği bünyesinde harcama ile  bilinen öğretmenimizi rahmetle anıyoruz..

Alıntı:Nevtes


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Bayram Ulkat - 5 yıl önce
başöğretmenimi 2005 yılında sebze pazarı yanında görünce gözlerime inanamadım boynuna sarılıp ağladım, hayatta olabileceğini düşünmüyordum. hemen tanıdı babamın tavasını, helvasını söyledi. söz verdim yakında size o tavayı yedireceğim dedim ve yedirdim geçer notu aldım, helalleştim mutluyum. tabiiki kaybettiğim içinde üzgünüm mekanı cennet olsun.
Avatar
murat akbudak - 5 yıl önce
mekanı cennet olsun. allah rahmet eylesin.bir öğrencisi olarak bizim hakkimiz varsa helal olsun.
Avatar
Mehmet Bıkmazer - 5 yıl önce
allah gani gani rahmet eylesin bizim 30 ağustos ilk okulunun müdürü idi ve karşısında titremeyen yoktu tabii saygıdan..