banner461

Ehliyetlere son kullanma tarihi geliyor

Nevşehir EMNİYET Sürücü kursu Kurucusu Mustafa AKÇALI, İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı tasarı ile ömür boyu tek bir ehliyetle araç kullanma döneminin biteceğini ileri sürdü. AKÇALI, ayrıca ehliyet süresinin uzatılması için tekrar sınava girileceğini ifade etti.

banner503
 Ehliyetlere son kullanma tarihi geliyor
16 Temmuz 2014 Çarşamba 14:38

banner143
banner134

Nevşehir EMNİYET Sürücü kursu Kurucusu Mustafa AKÇALI, İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı tasarı ile ömür boyu tek bir ehliyetle araç kullanma döneminin biteceğini ileri sürdü. AKÇALI, ayrıca ehliyet süresinin uzatılması için tekrar sınava girileceğini ifade etti.

Nevşehir EMNİYET Sürücü kursu Kurucusu Mustafa AKÇALI, İçişleri Bakanlığı'nın 'Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin önemli değişiklikler yapacak tasarı üzerindeki çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirterek, söz konusu tasarı ile bir ömür boyu tek bir ehliyetle araç kullanma döneminin sona ereceğini söyledi.

Düzenleme ile motorlu bisikletler (M), motosiklet (A), Otomobil (B), lastik tekerlekli traktörler (F), iş makinesi türündeki motorlu araçlar (G) için verilen sürücü belgelerinin sadece 10 yıl için geçerli olacağını hatırlatan
AKÇALI, "Kamyon ve çekiciler, minibüs ve otobüsler için verilen C ve D sınıf ehliyetler 5 yılda bir yenilenecek. 10 yılı dolduran ve ehliyetinin süresi uzatmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak zorunda. Sağlık raporunu alarak sürüş testlerinden başarı ile geçen sürücüler ehliyetinin süresini 10 yıllığına uzatmış olacak. Bakanlık, belgelerin değişimine 2015 yılı başında başlanmasını planlıyor" dedi.

C VE D SINIFI EHLİYETLER 5 YILDA BİR YENİLENECEK

İçişleri Bakanlığı, 'Karayolları Trafik Yönetmeliği' önemli değişiklikler yapacak bir tasarı üzerinde çalışmalarını yürüttüğünü ifade eden
AKÇALI, "Çalışmaları son aşamaya gelen yönetmelik tasarısı ile sürücü belgelerin yenilenme süreleri ve şartları belirlendi. Bir ömür boyu tek bir ehliyetle araç kullanma dönemi kapanıyor. Düzenleme ile 18 yaşında ehliyet alıp yıllarca aynı ehliyetle otomobil kullanma dönemi sona erecek. Öngörülen düzenlemeyle motorlu bisikletleri (M), motosiklet (A), otomobil (B), lastik tekerlekli traktörler (F), iş makinesi türündeki motorlu araçlar (G) için verilen sürücü belgeleri sadece 10 yıl için geçerli olacak. Kamyon ve çekiciler, minibüs ve otobüsler için verilen C ve D sınıf ehliyetler ise 5 yılda bir yenilenecek" diye konuştu.

TARİHİ UZATMAK İÇİN TESTE GİRME ŞARTI

Ehliyetin son kullanma tarihinin yazılı olarak belgede yer alacağını da hatırlatan
AKÇALI, "Süreyi uzatmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alacak ve sürüş testlerinden geçirilecek. Sadece testi geçenlerin ehliyeti yenilenecek. Bu şekilde değiştirilen sürücü belgelerinden harç alınmayacak. Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesiyle araç kullananların belgesi geri alınacak ve 343 TL idari para cezası uygulanacak." dedi.

EHLİYET ŞEKLİ DEĞİŞECEK, BAKANLIK 3 FARKLI MODEL ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Yeni tip sürücü belgelerinin Maliye Bakanlığı ile darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün görüşü alınarak İçişleri Bakanlığı'nca belirleneceğini kaydeden
Nevşehir EMNİYET Sürücü kursu Kurucusu Mustafa AKÇALI; "3 farklı sürücü belgesi prototipi hazırlanarak İçişleri Bakanlığı'na sunuldu. Bakanlar Kurulunda sunumu yapıldıktan sonra ehliyetlerin son haline karar verilecek. Ehliyetlerin şekli ve koşulları değiştirilecek. Sürücü belgesinin tasarımı gerek Karayolu Trafiği Konvansiyonu, gerekse Avrupa Birliği'nin 91/439 ve 2006/126 sayılı direktiflerinde belirtilen içerik, şekil ve güvenlik unsurları göz önünde bulundurularak ISO 18013-1, 2, 3 standartlarına göre hazırlanıyor. Yeni ehliyetler Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı personeli ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü personelinin çalışmaları sonucunda tasarlanıyor. Yeni ehliyetlerin ön yüzünde fotoğraf, adı-soyadı, doğum yeri, tarihi, geçerlilik süresi yazılacak. Sol üst köşede TR kısaltması ve sağ üst köşede Türkiye Cumhuriyeti yazılacak ve Türk bayrağı bulunacak. Düzenleme ile ehliyetler yeniden sınıflandırılacak ve otomobil kullananlara 'B' sınıfı ehliyet verilecek. Kamyon sürücülerinin sınıfı C ve CE, otobüs, midibüs, minibüs, römorklu minibüs kullanıcılarının D1, D1E,D ve DE olacak. Traktör sürücülerine F, iş makinesi sürücülerine G, araç sürmeyi öğrenen sürücü adaylarına eğitim ve sınavda kullanmak üzere K sınıfı ehliyet verilecek. Eski tip sürücü belgelerinin değiştirme işlemlerine, İçişleri Bakanlığı'nca belirlenecek tarihten itibaren başlanacak. Bakanlık, belgelerin değişimine 2015 yılı başında başlanmasını planlıyor" açıklamasında bulundu.

Yeni sürücü belgelerinin ön yüzünde yer alacak olan bilgileri de veren
AKÇALI; "Soyadı, adı, diğer adları, doğum tarihi ve yeri, veriliş tarihi, geçerlilik tarihi, belgeyi veren makamın adı, TC kimlik numarası, belge numarası, belge sahibinin fotoğrafı, belge sahibinin imzası, sürücü belgesi sınıfı bilgileri." Kartın arka yüzünde ise sürücü belgesi sınıfı, sürücü belgesi sınıfına ilişkin veriliş tarihi, sürücü belgesi sınıfına ilişkin geçerlilik tarihi, kodlanmış bir şekilde her bir taşıt kategorisine ilişkin ilave bilgiler veya kısıtlamalar, kan grubu, ticari araç sürücüleri için yonga alanı (çip takılabilecek alan) bilgileri yer alacak" dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Panik haber - 6 yıl önce
Daha herhangi bi onay yok tasarı aşamasında ve 4 yıldır üzerinde çalışılan her yıl haber edilen konu panik habere teşekkürler
Avatar
hhhh - 6 yıl önce
sürücü kursu amelesi oyle olsun diye düşünüyor
kendisine yerasın para rantı
Avatar
memleket - 6 yıl önce
ilk önce memleketi bi düzenleyin adam gibi ondan sonra böyle işlerle uğraşın,ehliyetli bir sürü trafik canavarı var dışarda,o ses yapan arabaları duraklarda milletin karısını kızını rahatsız eden kişileri,pat pat bomba gibi egzos patlatan ve bunu marifet gibiymiş gibi üstüne bide sırıtanları bi çekin piyasadan ondan sonra bunları yapın tabi buda şehir efsanesi olur sonra...
Avatar
evet - 6 yıl önce
aynı haber geçem yılda yayınlandı
Avatar
yalan - 6 yıl önce
külliyen gaz verme operasyonu
Avatar
Doğmamış çocuk.. - 6 yıl önce
doğmamış çocuğa don biçmeyin ya.her yıl aynı terane.kesin hiç bir şey yok.sırf bu tür haberlerle milleti tedirgin edip,dikkat çekip,okunurluğunuzu artırıyorsunuz.hem bu koskoca nevşehir de bir tek mustafa akçalı mı var.hep aynı kişi hep aynı tür haberler.aklıma reklam kokusu geliyor.bir şey kesinleşmeden milleti tedirgin etmeyin.asılsız haberleri de siz hemen biraz geçmişten biraz bu günden hepsini bir araya getirip kopyala yapıştır yapmayın.biraz daha gerçekçi haberlere yer verin.hep aynı kişi yada kişilerdende aynı tür haberler yapmayıda bırakın.milletten hiçbir şey kaçmaz.
Avatar
ürgüp - 6 yıl önce
bu haberi okuyan hatta başlığı görüp içeriği okumayan bir çok kişi ehliyet kurslarına ehliyet almak için kayıta gitmiştir. ehliyet almanın zorlaşacağından korkarak
Avatar
yuh - 6 yıl önce
ben 2006 da aldım ehlıyetı hala aynı sözler