banner461
banner195

Elektrik Borcu Olan Çiftçiler Yandı…

Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçları ödenene kadar 2014 yılında tarımsal destekleme ödemesi yapılmayacak.

Elektrik Borcu Olan Çiftçiler Yandı…
04 Eylül 2014 Perşembe 00:32

banner143
banner134
Elektrik Borcu Olan Çiftçilere kötü haber! " Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçları ödenene kadar 2014 yılında tarımsal destekleme ödemesi yapılmayacak."

Bakanlar Kurulunca “2014 Yılında Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar Destekleme Ödemesi Yapılmamasına İlişkin Kararda” değişikliğe gidildi. Bakanlar Kurulu, tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu olan çiftçilerin bu borç ödeninceye kadar tarımsal destekleme ödemelerinin elektrik borcuna mahsup edilmesine karar verdi.

Bakanlar Kurulu’nun “2014 Yılında Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar Destekleme Ödemesi Yapılmamasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı” 30 Ağustos 2014 tarih ve 29104 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yayımlanan kararda, “Söz konusu elektrik borcu bulunan çiftçilerin bu borçlarını 15.09.2014 tarihine kadar ödememeleri durumunda, 2014 yılında bu çiftçilere yapılması gereken tarımsal destekleme ödemeleri, bu elektrik borçlarına mahsup edilebilir. Mahsup işleminden sonra, çiftçilerin bakiye bir destekleme ödemesi alacağı kalır ise, bu bakiye tutar çiftçiye ödenir.” denildi.

Aynı kapsamda “Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödenene Kadar 2014 Yılında Tarımsal Destekleme Ödemesi Yapılmayacağına Dair Bakanlar Kurulu Kararı Uygulama Tebliği”nde de değişiklik yapıldı.

Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı uygulama tebliğinde tarımsal desteklemenin elektrik şirketine nasıl aktarılacağı yer aldı. Tebliğde, “Şirkete borçlu çiftçilerin, söz konusu borçlarını 15.9.2014 tarihine kadar ödememeleri veya bu tarihe kadar 'Belge' ibraz edememeleri durumunda, şirketin bankadan yapacağı yazılı talep üzerine, 2014 yılında bu çiftçilere yapılması gereken tarımsal destekleme ödemelerinden, şirketin alacaklı olduğu tutara karşılık gelen kısım şirket alacağına karşılık mahsup edilir. Banka, şirketin yazılı olarak bildirdiği tutarı şirketin alacağına mahsuben şirket hesabına aktarır. Mahsup işleminden sonra, çiftçilerin bakiye bir destekleme ödemesi alacağı kaldığı takdirde, bu bakiye tutar çiftçilere ödenir. Mahsup işlemine rağmen, şirketin, alacağının tamamını alamaması durumunda, şirketin bakiye alacağı, 2014 yılı içerisinde yapılacak diğer destekleme ödemelerinden de aynı usulle mahsup edilebilir.” ifadeleri yer aldı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
köylü - 4 yıl önce
zaten bitmiş çiftçi yaaa allah aşkına bu neyin kararı be.olmaz böyle bir karar..ürün para etmiyor birde elektirik parası istiyorlar.o zaman köylünün ürününe bir pazar bulun pazarda sonra isteyin parayı...
Avatar
Mesut ertaş - 4 yıl önce
Unutmayın çifçide olursa herkesde olur yardımcı olacaklarına kostek olunuyo ne yapmaya çalışılıyo anlayamıyom köylü milletin efendisidir anlam çıkarsınlar
Avatar
Üstad - 4 yıl önce
Ya bir ülkede üretimi canlandırin
Üretim olmayan yerde bir şey
Olmaz elektrik parası istemeleri
Boş bence girdiler yüksek
Mazot pahalı gübre pahalı
Elektrik öylesine Nevşehir de
Çiftçıkık zor ALLAHIM
Yardımcı olsun
Avatar
mustafa yurdusev - 4 yıl önce
benim tirafo kaplosu yok elektrikle 2008 den beri ekim dikim yapmam bakir kaybi ucreti istiyolar siz bundan sonra turkiyenin sonuna bakin yahudilere cifciyi peskes cekecek ne köylüsü yemdi o destekler simdi basa gecti Allah biz cifcinin yardimcisi olsun havadan para aliyolar
Avatar
DERİNNKUYULU - 4 yıl önce
çi̇ftçi̇yi̇m ama bu çi̇ftçi̇lere i̇yi̇ olur 38 torba kömüre ülkeyi̇ satanlara oy verdi̇ler
Avatar
yazıklar olsun - 4 yıl önce
alan verdiğiniz 4 kuruşluk destek! onuda alın özelleştirdiğiniz yahudi ortaklı elektirik şirketinin hesabına geçirin,sırf onların çıkarına mı çalışacaksınız.nevşehir de 15 ekimde hangi çiftçi patetesini tam anlamıyla hasat edebiliyor ki?ne zaman satıp ne zamn ödesn adam.bayram geliyor kurban alacak onu mu düşünsün tarlada ki patetesi mi yoksa fatura yımı????????senet vereli o zaman 30 aralık a kadar olur mu