banner461

Elektrikli bisiklete ehliyet ve plaka zorunluluğu

6495 Sayılı Kanunla elektrikli bisikletlere plaka ve ehliyet zorunluluğu geldi.

banner503
Elektrikli bisiklete ehliyet ve plaka zorunluluğu
03 Ağustos 2014 Pazar 15:01

banner143
banner134

 Elektrikli bisiklete ehliyet ve plaka zorunluluğu...

6495 Sayılı Kanunla elektrikli bisikletlere plaka ve ehliyet zorunluluğu geldi.

Elektrikli bisikletler pratik ve düşük maliyetli kullanımııyla özellikle şehir merkezlerinde giderek ilgi gören bir pratik ulaşım aracı olmaya başladı.

Özellikle müşterilerine paket servisi yapan işletmeciler tarafından çokça tercih ediliyor. Yakıtı benzin değil elektrik olan bu bisikletler; bu güne kadar ehliyet, ve plaka istemediği için daha çok tercih ediliyordu.

Peki bugün durum nasıldır, yasalar elektrikli bisiklet hakkında ne diyor?

6495 Sayılı Torba Kanun Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni torba yasa ile elektrikli bisikletler kanun maddesine girince bir anda herşey değişti.

Söz konusu kanunun 13 Maddesiyle 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 3 üncü maddesinde yapılan değişiklikle elektrikli bisikletler hız, motor gücü ve ağırlıklarına göre ya motorsiklet ya da motorlu bisiklet(moped) sınıfına dahil edilerek, kullanıcılarına ehliyet ve plaka kullanma zorunluluğu getirilmiş oldu.

Konuyla ilgili yeni düzenleme aşağıdaki şekildedir:

"MADDE 13 – 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 3 üncü maddesinde yer alan “Otomobil”, “Kamyonet”, “Otobüs”, “Motosiklet”, “Bisiklet” ve “Motorlu bisiklet” tanımları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye “Motorlu taşıt sürücüsü sertifikası”, “Sürücü belgesi” ve “Uluslararası sürücü belgesi” tanımları ile maddenin son fıkrasına “Bu maddedeki tanım ve terimlerle ilgili olarak vergi kanunları hükümleri saklıdır.” cümlesi eklenmiştir.

“Otomobil: Yapısı itibarıyla, sürücüsü dahil en fazla dokuz oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıttır.”
“Kamyonet: Azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır. Sürücü ve yanındaki oturma yerleri dışında başka oturma yeri de bulunabilen, sürücü bölümü gövde ile birleşik kamyonetlere panelvan denir.”
“Otobüs: Yolcu taşımacılığında kullanılan, sürücüsü dahil dokuzdan fazla oturma yeri olan motorlu taşıttır. Troleybüsler de bu sınıfa dahildir. Sürücüsü dahil oturma yeri on yediyi aşmayan otobüslere minibüs denir.”
“Motosiklet: Azami tasarım hızı 45 km/saatten ve/veya silindir kapasitesi 50 santimetreküpten fazla olan sepetli veya sepetsiz iki veya üç tekerlekli motorlu taşıtlar ve net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı aşmayan dört tekerlekli motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz. Bunlardan karoseri yük taşıyabilecek şekilde sandıklı veya özel biçimde yapılmış olan ve yolcu taşımalarında kullanılmayan üç tekerlekli motosikletlere yük motosikleti (triportör) denir.”
“Bisiklet: Üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden motorsuz taşıtlardır. Azami sürekli anma gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevrilmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.”
“Motorlu bisiklet (Moped): Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.”
“Motorlu taşıt sürücüsü sertifikası: Teorik ve uygulamalı sınavlarda başarı gösteren sürücü adaylarına verilen belgedir.”
“Sürücü belgesi: Bu Kanunda belirtilen motorlu araçların sürülmesine yetki veren belgedir.”
“Uluslararası sürücü belgesi: İki veya çok taraflı anlaşmalar uyarınca sınıflarına göre araç kullananlara belli süre ile verilen belgedir.”

 

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Yadiger - 4 yıl önce
Ben bi elektrikli motor aldim Bora 800 w ise gidip gelmek icin buna ehliyet istiyolarmi
Avatar
Vatandaş - 6 yıl önce
benim elektrikli bisikletim 250 w gücünde benim korkmama gerek yok. benim elektrikli bisikletim bisiklet sınıfına dahil edilmiş.
Avatar
yok artık - 6 yıl önce
Kardeşim olmaz satışlar durur
Avatar
Motorcu - 6 yıl önce
Böyle bişey olamaz satslar durur
Avatar
Onur - 4 yıl önce
Sattılar sattılar millete plakasız ruhsatsız diye birilerini zengin ettiler şimdi yasa koydular baştan yapılacakti bu iş insanlarda ona göre alcaklardi bu vasıtaları
Avatar
Sahip - 4 yıl önce
Ne yani pedallı mı olacak
Avatar
Bisikletçi - 6 yıl önce
elektrikli bisikletlereden gücü 0,25 kw yı geçmeyen yani 250 watı geçmeyen ve pedallı olan elektrikli bisikletlerin dışında olan 250 watın üzerinde 4 kw ya kadar olan bisikletler moped sınıfına alındığından ehliyet artık gerekecek. ama 0,25 kw ya kadar pedallı olanlar için ehliyet gerekli değildir. ilgili kanun maddesinden anlaşılan budur.
Avatar
Vhh - 4 yıl önce
Fghjjj