banner461
banner195

Erken Evliliklerde Güneydoğu’dan Çok Farkımız Yok

Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Demirbilek, ilköğretim tamamlayan genç kızların küçük yaşta evlendirildiklerini, bu durumun kız çocuklarının psikolojisini de bozduğunu söyledi.

Erken Evliliklerde Güneydoğu’dan Çok Farkımız Yok
05 Şubat 2016 Cuma 13:41

banner143
banner134
 NEVŞEHİR(MHA) Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Demirbilek, ilköğretim tamamlayan genç kızların küçük yaşta evlendirildiklerini, bu durumun kız çocuklarının psikolojisini de bozduğunu söyledi.

Kapadokya Kadın Danışma Derneği Başkanı Demirbilek, “Genelde bu tür konuların hep gündeme geldiği Güneydoğu illerinden ne yazık ki çok farkımız yok. Zira ilimizde kız çocukları 14 -17 yaşları arasında evlendiriliyor. Ailelerin karşılıklı rızaları alınarak yapılan evliliklerinin ardından kız çocuğu 18 ini tamamladığında ise nikahları yapılıyor. Bu nedenle son yıllarda ilimiz genelinde 18 yaş evlilikleri patladı. İlköğretim tamamlayan küçük yaştaki genç kızlarımız eve kapatılıyor ve küçük yaşlarına bakılmadan evlendiriliyorlar. Bu da onların psikolojilerinde onarılmaz sorunları da beraberinde getiriyor. Küçük yaşta evlilikte tanışan genç kızlarımız mahkeme kararıyla evlendirilerek oldukça olumsuz bir evlilik ortamı içerisine itiliyor” ifadelerinde bulundu.  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.