banner461
banner195

Eski Nevşehir’den Anılar ...

Nevşehir Yıl 80'ler ...Beyaz badanalı evler, toprak damlar, damdaki antenler, tahta merdivenler, sokaklardaki çocuklar ve tabi ki D1210...

Eski Nevşehir’den Anılar ...
18 Haziran 2014 Çarşamba 20:14

banner143
Nevşehir Eski Cumhuriyet Mahallesi Kale Evleri
İlgili Galeriye Git
banner134
Nevşehir 80'ler ...
Beyaz badanalı evler, toprak damlar, damdaki antenler, tahta merdivenler, sokaklardaki çocuklar ve tabi ki D1210...
D1210 Ne Mi ? Otosan tarafından Türkiye' de üretilen bir kamyon modeli.Eskiden o kamyonu olan yada kamyon şöförü olana kız verilirdi... O dönemde şimdi çoğumuzun babası yada dedesinin uğraşısı olan Şöforlük pek Çok değerli bir meslekti..


Nevşehir'de ramazan bir gülün üstüne düşmüş çiğ tanesi kadar güzel olurdu. Şehir tatlı bir telaş içinde bu mübarek ayın kadehinden gül şerbetleri içerdi. Ramazan ayında pide fırınlarının önünde sıcak ekmek almak için sıra beklemek ayrı bir güzeldi. Kalede topun atıldığı yere gider topun hazırlanışından ta atıldığı dakikaya kadar beklerdim. Camiler boş saflarını meleklerin tamamladığı güzellik ummanlarına dönüşürdü. O zamanlar Niğde’de ramazanlar asr-ı saadetin kutlu izlerini taşırdı. Şimdilerde ise ne oruç tutana saygı var ne ramazan’ın ruhuna. Tahinli satanlarda olmasa ramazanın geldiği anlaşılmayacak.
Şimdi lüks apartmanlarla süslenen Kocaçay Güzelyurt Mahallesi gibi yerlerin çoğundan ayaklarınız ıslanmadan gidemezdiniz. Adı üstünde gerçekten çayırlarla doluydu. Şehir etrafında ki bağlar ve bahçelerle şimdikinden daha güzeldi. O zamanlar muhtelif yerlerin cuması olur halk toplanır piknikler yapardı. 
Bencillik ve kibir şimdiki kadar tavan yapmamıştı. Halden anlayan insanlar daha fazlaydı. Sanki o meşhur Şairin dediği gibi “Güzel insanlar güzel atlara binip gittiler”.
 
 
Nevşehirli olup ta gurbeti bilmeyen çok az kişi vardır. Meşhur Şenolasın Ürgüp ve Kayseri Gezi bağları, Kırşehir Çiçekdağı,Merhum Neşet Ertaşın Zahidem ve Niğde bağları türküsünde “bize mesken oldu gurbet elleri “ diye çağrılan kısım bu gerçeğin bir yansıması olsa gerek. 
Özkonak,Karasenir,Göynük,Acıgöl,Yuva,Kozluca,Tepeköy,Derinkuyu,Suvermez,Özlüce,Doğala,Kuyulutatlar vs. Tüm Nevşehir den ve Köylerinden büyük şehirlere hurdacılık,Antikacılık,zerzevatçılık ve hamallık yapmaya giden Nevşehirlilerin çoğu dönmedi. 
Kimi gittikleri yerde çok zengin oldu. Kimi kaderin ağlarında kayboldu gitti. Fakat o gün bugündür Nevşehir in gurbetle olan bağları bitmedi. Bu noktada ne zaman Nevşehir’e gitsem Nevşehir de bile bu gurbet sarmalından bir türlü çıkamıyorum. Şair Kemalettin Kamu’nun dediği gibi  “Ben gurbette değilim /Gurbet benim içimde” galiba... 

Orijinali Edward Shils’e ait olan ve Şerif Mardin’in merkez ve çevre diye nitelendirdiği bir tez vardır. Bu teze göre merkez çevreyi dönüştürür. Fakat Nevşehir’in merkezi çevre tarafından dönüştürülmüştür. Bu noktada kadim şehrin yapısı orjinal dokusunu kaybetmiştir. Şehrin Selçukludan bu zamana uzanan derin tarihi kökleri ve kendine has kültürü tam anlamı ile taşınamamıştır. Ne yazık ki şehrimize ait birçok yerel değer nesilden nesile hızla unutulmaktadır.

Alıntı: Mehmet BAŞ ve serkan Sonradanbulan a teşekkür ediyoruz.
Derleyen: Fikret Çapacı

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
sacel - 4 yıl önce
geçmişi yad ettik teşekkürler