banner461
banner195

Gazeteci Kimdir? İşte Tanımı...

Nevşehir'de gazeteci olmak...! Bu zorlu mesleği yapan insanlar nelerle karşılaşır? Nasıl bir ruh haline sahip olurlar? İşte Gazetecinin hem mizahi hem de düşündürücü ama gerçek tanımı...

 Gazeteci Kimdir? İşte Tanımı...
09 Ocak 2015 Cuma 13:17

banner143
banner134

Nevşehir'de gazeteci olmak...! Eline Kamera, fotoğraf makinası almamış, bir haber dahi yazmamış , üzerinde sözde Basın Kartı taşıyanlarla, Gazeteciyim diyenlere inat, değerli Gazeteci meslektaşımız Yasin Temel'in bu güzel yazısını Gerçek Gazetecilere ithaf ediyoruz...


Bu zorlu mesleği yapan insanlar nelerle karşılaşır? Nasıl bir ruh haline sahip olurlar? İşte Gazetecinin hem mizahi hem de düşündürücü ama gerçek tanımı...

GAZETECİ KİMDİR?

 

Gazeteci demek; avantalar paylaşılırken, mükellef sofralarda yemekler bir biri ardına inip kalkarken, arsalar pay edilirken, gayrimenkuller bölüştürülürken, makamlar el altından cukka edilirken, krediler sorgusuz sualsiz imzalanırken, kârlar dağıtılırken, kimsenin: “Oooo tam zamanında geldin, kaynanan seviyormuş” demediği; aksine, birkaç arkadaşıyla kurabildiği fakir sofrasına giden yolların, “kaynanamız seviyormuş” muhabbetiyle Londra asfaltına çevrildiği emekçi demektir.

 

Gazeteci demek; kız isteme ziyaretlerinde, kız tarafının “oğlumuz ne işe yapar” sorusuna, ana babasının utana sıkıla; “gazetede çalışır” diyebildiği bir garip keloğlan demektir.

 

Gazeteci demek; her gün birkaç öğün, tüm akraba-i talâkatın; “eh be oğlum, sen de bir fabrikaya girsen de iş sahibi olsan” dediği, bir iflah olmaz evlat demektir.

Gazeteci demek; büyük bir gazete kurup çalışanlarına bol para verebilmeyi hayal eden büyük yatırımcı demektir.

 

Gazeteci demek; oğlum sen buralarda harcanıyorsun diyenlerin içlerinden “biraz da biz harcasak seni” diye geçirdikleri kişi demektir.

 

Gazeteci demek; bir kere eve erken gidebilme rahatına erememiş, ama bir haber için sabah ezanında hoca ile beraber kalkıp km’lerce yolu haber için gitme zahmetine katlanma bahtsızlığına bolca ermiş adam demektir.

 

Gazeteci demek; sokakları ev, masaları yurt bellemiş, fotoğraf makinesini azık bilmiş yarı aç insan demektir.

 

Gazeteci demek; kaleminden, kamerasından, fotoğraf makinesinden, ses kayıt cihazından başka sermayesi olmayan, maaşını, gazetelere, bilgisayar parçalarına, cep telefonu faturalarına, buğusu tüten sabah poğaçalarına, aperatif akşam ve sabah yemeklerine, çaya ve sigaraya, belediye otobüs biletlerine, arkadaş gezmelerine yatıran, ay sonu cebi boş gezen bir garip kaldırım mühendisi demektir.

Gazeteci demek; keşfedilmeyi bekleyen yanık sesli inşaat işçisi demektir.

 

Gazeteci demek; haber peşinde koşarken üşüyen, ama yine de arkadaşı olan fotoğraf makinesine, kamerasına mutluluktan sıcaklıktan görüntüler veren insan demektir.

 

Gazeteci demek; kirayı ödeyemediğinden dolayı birkaç ayda bir ev değiştirmek zorunda kalan, bekâr ise öğrenci evlerinin, evli ise boş evlerin daimi dostu demektir.

 

Gazeteci demek; kamerasına kaset koymayı unuttuğu zaman dünyası başına yıkılan adam demektir.

 

Gazeteci demek, büyüyünce zengin olacağını düşünen büyümüş çocuk demektir.

 

Gazeteci demek, kanına bir yerlerden virüs bulaşmış hasta demektir.

Gazeteci demek; hayatı profesyonelce yaşamak isterken, yazım hatalarını haberde atamamış, böylece amatör bir yaşamın müdavimi olmuş, yalnızların ve yenilmişlerin yaşadığı kovuklarda saklanan, şair ruhlu bir divane demektir.

Gazeteci demek; aldığı bir telefonla dünyaların sahibi olan insan demektir.

Gazeteci demek; çalıştığı gazetenin ciddiyetini sulandıran zat demektir.

Gazeteci demek; “gazete” kelimesine “–ci” yapım ekini ekleyerek bir hayat çizen sanatkâr demektir.

Gazeteci demek, kaplumbağa misali evini sırtında taşıyan seyyare demektir.

 

Nerde bir gazeteci görürseniz onlara iyi davranın, onları kendi hallerine bırakın. Onlara akıl vermeyin, haber verin!.. “Amma da attın be, ulan gazeteci görmesem resmen yutturacaksın! Öyle deme abi, Gazeteci demek kendini acındırmasını bilen demektir”…

Gazetecilik ise objektife takılan bir kare fotoğraf; o fotoğraftan ise bir sayfa haber çıkarmaktır…

YASİN TEMEL

Not: Gerçek Gazetecilere ithaf edilen bu yazı, SADECE gerçek gazetecilere yazılmışır.Kendini GAZETECİYİM diyerek GAZETECİLİKTEN Bİ HABER şahıslara, baronlarına ve kendisiyle mesleğiyle ters düşen fakat aynı yolda yürüyenler için üzülüyor ve sadece boy aynasına bakmalarını tavsiye ediyoruz. KAPİMED


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
OKUYUCU - 4 yıl önce
gazetecileri gerçek ve düzgün haber yapanları gerçekten kutluyor ve bize ulaştırdıkları haberler için teşekkür ediyorum.ama bazıları varki gazeteciyim diye geçinerek insanlara çamur atmak ve yalan asılsız mesnetsiz haber yaparak insanların onuruyla oynamayı onlardan menfaat elde edemeyincede rencide etmeyi seven şahsiyetler var.allah onların şerrinden hepimizi korusun..tarafsız özgür ve her kesime karşı saygılı haberlerinden dolayı fi̇b habere teşekkür ederim.emeğinize sağlık.
Avatar
İsmail - 4 yıl önce
nevşehirde gerçek gazeteci fikret ibrahim mert ve behçet gerisini at çöpe
Avatar
orhan C. - 4 yıl önce
fikret beyi milletvekili olarak görmek istiyoruz...
Avatar
nevşaarlı - 4 yıl önce
gazeteciler gününüz kutlu olsun fibhaber heran sizlerleyiz yolunuz açık olsun
Avatar
Ürgüp lü gazeteci dostu - 4 yıl önce
Tesbit çok doğru." Anlayana Sivrisinek saz Anlamayana davul zurna az"
Avatar
sevdalı50 - 4 yıl önce
nevşehirin gözü kulağı ve sesi olan değerli fibhaber yönetimini tebrik eder gazeteciler gününü kutlarız.
Avatar
sevdalı50 - 4 yıl önce
nevşehirin gözü kulağı ve sesi olan değerli fibhaber yönetimini tebrik eder gazeteciler gününü kutlarız.