banner461
banner195

Gezginci Arıcılar Aman DİKKAT!

Nevşehir de üretim yapan sabit ve gezginci arıcıların uyması gereken kuralları belirlemek amacıyla aşağıdaki tedbirler alınmıştır:

Gezginci Arıcılar Aman DİKKAT!
26 Mart 2014 Çarşamba 20:59

banner143
banner134

 

GEZGİNCİ VE SABİT ARICILARIN DİKKATİNE
           
            İlimizde, 2014 yılında Gezginci Arıcılık faaliyetlerini düzenlemek amacıyla, Arıcılık Yönetmeliği ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereğince alınan tedbirler şunlardır:

            1- Konaklayacağı yeri anlaşarak belirleyen arıcı, çıkış yapacağı ilin İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne gideceği adresi sözlü ya da yazılı beyan ederek, Hayvan Sevklerine Mahsus Yurtiçi Veteriner Sağlık Raporu alır ve arılarını sevk eder. Rapordaki sevk adresi ile konaklayacağı adres aynı olmalıdır. Beş gün içerisinde konakladığı ilin İl/İlçe Müdürlüğüne, veteriner sağlık raporu ile başvurarak Arı Konaklama Belgesini (AKB) alır. AKB’si olmayan arıcının veteriner sağlık raporu vize edilmez. Gezginci arıcılık yapan, kayıtlı olduğu adrese ve/veya kendi arazisine dönen arıcının da arı hareketlerinin kontrolü ve takibi için AKB alması gerekir.

            2- Belirlenmiş bölgede konaklayacak gezginci arıcı, konaklayacağı yer gerçek kişiye ait ise şahısla, köy arazisi ise köy muhtarlığıyla, diğer tüzel kişiliklere ait arazi ise yetkililerle, Devlet ormanlarında konaklayacak arıcılar da Orman ve Su İşleri Bakanlığının ilgili birimlerinden izin alacaklardır.

            3- Alınacak Hayvan Sevklerine Mahsus Yurtiçi Veteriner Sağlık Raporunda belirtilen adresten farklı bir adreste usule aykırı yerleşen arıcının arıları, İl/İlçe Müdürlüğünün talebi ile mülki amirlikçe güvenlik güçleri marifetiyle bulunduğu yerden kaldırılır. İl/İlçe müdürlüğü, işgal edenler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 154 üncü maddesine göre işlem yapılmak üzere, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklardır. Kaldırma sürecinde meydana gelen zarardan ve bununla ilgili nakliye masraflarından ilgili arıcı sorumlu olacaktır.

 GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.