banner461
banner195

Gizligider; ''Damat İbrahim Paşa Külliyesi ve Kurşunlu Camii Restorasyonuna Başlıyoruz''

Kültür ve tarih kokan şehrimizde ecdadımızın bize bıraktığı en önemli miraslardan biri olan Damat İbrahim Paşa Külliyesi ve Kurşunlu Camii’nin restorasyonunda artık son süreçteyiz.

Gizligider; ''Damat İbrahim Paşa Külliyesi ve Kurşunlu Camii Restorasyonuna Başlıyoruz''
05 Eylül 2017 Salı 18:30

banner143
banner134
Kültür ve tarih kokan şehrimizde ecdadımızın bize bıraktığı en önemli miraslardan biri olan Damat İbrahim Paşa Külliyesi ve Kurşunlu Camii’nin restorasyonunda artık son süreçteyiz. Nevşehir halkının uzun süredir beklediği restorasyon çalışmaları Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yakın zamanda başlayacak ve tarihi dokusuna uygun olarak tamamlanacak.
Restorasyon projesi bu yılın ilk dönemlerinde Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı ve restorasyonla ilgili maliyet çalışmalarının tamamlanmasının ardından inşallah önümüzdeki birkaç ay içinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılacak. İhale süreci sonrasında başlayacak olan restorasyon kapsamında Aşevi, Kütüphane, Hamam, Şadırvan tarihi dokuya uygun olarak restore edilecek, Cami çatısı onarılacak, Cami içi duvar süslemeleri yapılacak ve bahçesindeki toprak kaldırılarak alt kısımda bulunan kervansarayın ilgili kısımları ıslah edilecektir.
Kurşunlu Camii ve Damat İbrahim Paşa Külliyesinde restorasyon çalışmaları inşallah en kısa sürede tamamlanarak şehrimize yakışan bir hale kavuşacaktır.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.