banner461
banner195

Gülşehir Tanıtımsızlık Kurbanı

Türkiye’nin önde gelen kültür turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya Bölgesinde, Romalılar döneminden beri önemli bir yerleşim alanı olarak bilinen Gülşehir ilçesi yakınlarındaki Açıksaray Harabelerinin etkin bir şekilde tanıtılmasının gerektiği bildirildi.

Gülşehir Tanıtımsızlık Kurbanı
13 Mayıs 2014 Salı 17:00

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Türkiye’nin önde gelen kültür turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya Bölgesinde, Romalılar döneminden beri önemli bir yerleşim alanı olarak bilinen Gülşehir ilçesi yakınlarındaki Açıksaray Harabelerinin etkin bir şekilde tanıtılmasının gerektiği bildirildi.
Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy yaptığı açıklamada, Gülşehir ilçesine 3 km. uzaklıkta bulunan ve Romalılar döneminden beri önemli bir yerleşim merkezliği yapan bölgenin esas önemini bölgede Hristiyanlığın yayılma sürecinde ortaya koyduğunu söyledi.
Tüf kayalara oyularak oluşturulan Açıksaray harabelerinde M.S. 964-965 yılları arasında bölgede konaklayan Bizans İmparatoru Nikephoros Photas’ın bu ziyaretinin ardından bölgenin önemli bir Bizans yerleşimi olarak dikkati çektiğini anlatan Arısoy, bölgenin 100-150 yıl daha Bizans hakimiyetinde kaldıktan sonra Türklerin bu alanlara yerleştiğini ifade etti.
M.S. 10-11. yüzyıla ait çok sayıda manastır ve kilisenin bulunduğu Açıksaray Harabelerinin bölgenin önemli bir dini merkez olmasının da önünü açtığını kaydeden Arısoy, bu alanda bulunan kaya kiliselerine bakıldığında Açıksaray’ın o dönemlerde Kapadokya bölgesi için önemli bir Piskoposluk merkezi olarak Bizans döneminde önemini daha da artırdığına dikkat çekti.
Gülşehir Belediye Başkanı Arısoy, bölgenin önemli bir dini merkez olmasının da verdiği avantajla uzun yıllar bölgenin en önemli ticaret merkezleri arasında ele alındığını söyledi.
Arısoy, her geçen gün Kapadokya bölgesinin artan turizm potansiyeli karşısında, bölgeyi ziyaret eden turist ile Açıksaray Harabelerinin orantılandığında önemli turist beklentisinin ortaya çıkmasına karşın kültür turizminin etkin olduğu bölgede Açıksaray Harabelerinin turizm pastasında istenilen oranda yararlanamadığını ifade etti.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.