banner461
banner195

Gülşehir'de Öğrenciler Sessiz ve Keşfedilmeyi Bekleyen Vadiye Yürüdüler

Gülşehir Anadolu Lisesi Tarih Yaşam ve İzcilik Kulübü ve Gülşehir Lisesi Gençlik ve Spor Kulübü öğrencileri Gülşehir'de bulunan Sessiz ve Keşfedilmeyi bekleyen Pınarbaşı Öz Vadisi ve Kızılkatma'ya yürüyüş düzenlediler.

Gülşehir'de Öğrenciler Sessiz ve Keşfedilmeyi Bekleyen Vadiye Yürüdüler
12 Mayıs 2014 Pazartesi 10:22

banner143
GÜLŞEHİR'DE ÖĞRENCİLER SESSİZ VE KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN VADİYE YÜRÜYÜŞ DÜZENLEDİ.
İlgili Galeriye Git
banner134

 Gülşehir Anadolu Lisesi Tarih Yaşam ve İzcilik Kulübü ve Gülşehir Lisesi Gençlik ve Spor Kulübü öğrencileri Gülşehir'de bulunan Sessiz ve Keşfedilmeyi bekleyen Pınarbaşı Öz Vadisi ve Kızılkatma'ya yürüyüş düzenlediler.

Gülşehir Anadolu Lisesi öğrencileri bugün Gülşehir’de bulunan ancak Kapadokya’da az bilinen bir vadiye yürüyüş düzenledi. Nevşehir Gülşehir ilçesinde bulunan Pınarbaşı öz vadisi ve Kızılkatma kilisesinin (Şapel)’de bulunduğu vadiye düzenlenen yürüyüş havanın güzel olması ile de muhteşem oldu.

Gülşehir Anadolu Lisesi Tarih Yaşam ve izcilik Kulübü danışman öğretmeni Tayfur URGENÇ ve Gülşehir Lisesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı İlhan EKİCİ’nin önderlik yaptığı vadi yürüyüşüne yaklaşık 100 öğrenci katıldı. Spor Kulübü ve Tarih Yaşam ve İzcilik kulübü öğrencileri Aylin EKİCİ, Alperen SEZGİN ve Yusuf KARAKAYA tarafından organize edilerek düzenlenen Vadi yürüyüşünden öğrenciler büyük bir keyif aldıklarını belirttiler.

GAL. Tarih Yaşam ve İzcilik Kulübü başkanı Aylin YILDIRIM organizasyonun bitiminde vadi yürüyüşlerine destek vererek katılan Müdür Yrd. İdris GÜRDAL’a öğretmenleri İlhan EKİCİ, Tayfur URGENÇ, Necati YAĞMUR ve Harun AKIN’a teşekkür ederek Gülşehir’in Kapadokya’nın bir parçası olduğunu bu vadiyi gezince anladım. Buranın Ürgüp ve Göreme’deki vadilerden bir farkı hatta daha iyi ve çok güzel,  bu vadi yürüyüşünden tüm arkadaşlarım ve ben  çok büyük bir keyif aldık, Kartal, Şahin, Atmaca yürüyüşümüze eşlik etti, bülbüllerin sunduğu musiki eşliğinde ve su’yla dans ederek yürüdük adeta. Yürüyüşümüze  katılan arkadaşlarımıza ve destek veren öğretmenlerimize teşekkür ediyorum dedi.

Yürüyüş ekibi adına açıklama yapan Gülşehir Anadolu Lisesi Tarih öğretmeni aynı zamanda Nevşehir İzcilik il temsilcisi Tayfur URGENÇ ; bırakınız öğrencilerimizi Gülşehir’de bulunan yaşayan bir çok vatandaşımız bu vadiden habersiz, burası Nevşehir’de bulunan ancak sessiz ve keşfedilmeyi bekleyen bir vadimizdir,  bu vadimize herkesi bekliyoruz. Diyerek daha önce vadi ile ilgili yazdığı bir yazıyı da bizlerle paylaştı;

Gülşehir Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Tayfur URGENÇ'in Gülşehir'de Alternatif Turizm Faaliyetleri Pınarbaşı öz Vadisi-Kızıl katma Kilisesi Yürüyüşü adlı yazısını okuyucularımızla paylaşıyoruz.

GÜLŞEHİR'DE ALTERNATİF TURİZM FAALİYETLERİ

KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN SESSİZ VADİ…

Pınarbaşı öz Vadisi ve Kızıl katma Kilisesi(şapel)

     Etrafı bağlarla çevrili içerisinde söğüt ve kavak ağaçlarını barındıran vadinin çevresinde yeni oluşmaya başlamış peri bacaları ve güvercinlikler var. Baharla birlikte kuş ve su sesleriyle huzurlu bir hafta sonu geçirebileceğiniz vadinin toplam uzunluğu 8-9 km civarındadır. Halk arasındaki adı Pınarbaşı öz Vadisi. İsmine münhasır bir şekilde vadi tabanından bir pınar özü nazlı nazlı akmakta.. İlk Hristiyanların Roma Baskısından kaçarak gelip yerleştikleri bir vadi olarak bilinmektedir. Vadi içerisinde o dönemden kalma bir kaya kilisesi vardır. Kaya içerisine oyulmuş bir şekilde bulunan kilisenin adı Kızıl katmaKilisesidir.  Dış yüzeyinde oyma ve süslemeler mevcuttur.

    Vadi Yürüyüşümüze başlıyoruz…

      Tavsiye edilen zaman Mart ve Nisan ayları, hava yağışlı veya bulutlu ise kesinlikle bu vadide yürümeniz tavsiye edilmemektedir. Zira su toplama havzası çok geniş olduğundan  sel baskını yaşayabileceğiniz bir vadi özelliği taşımaktadır. Vadiye Gülşehir Çayır Mahallesinden giriş yapıyoruz. Vadi tabanında bahar aylarında su vardır. Fakat su seviyesi bu aylarda çok fazla olmadığı için aracınızla mini offroad keyfi yaşayarak ta vadiye ulaşabilirsiniz. Etrafınızdaki el değmemiş doğayı gördüğünüzde fark edeceksiniz ki vadi keşfedilmeyi beklemektedir. Vadinin üst kısmından bir traktör yolu vadi boyunca devam etmektedir. Dolayısıyla vadide izleyeceğiniz iki yol var. Ya Traktör yolunu izleyerek vadiyi üst taraftan izleyerek ve yeni oluşan peribacaların oluşumuna tanık olarak yürüyeceksiniz ya da Vadi tabanında kendi oluşturacağınız Patika yoldan giderek vadinin içerisinde kuş, su ve yaprak sesleri arasında;  nergis, çiğdem ve kekik kokuları, Payam çiçeklerinin oluşturduğu görsel şölen eşliğinde vadinin temiz havasını özümseyerek ilerleyeceksiniz.  Önerimiz vadide giderken Traktör yolunu kullanıp vadiyi tepeden izleyerek ve etraftaki yeni oluşan peri bacalarının oluşumuna tanık olmak, dönerken  de vadi tabanındaki patika yolu izleyerek gelmek. Bu şekilde hem vadinin içinde yer alarak vadiyi birebir yaşamış olacaksınız diğer taraftan da vadinin üst bölgesinde ilerleyerek vadinin akışına tanık olduğunuza şahit olacaksınız.

      Traktör yolunu kullanarak ilerliyoruz. Yaklaşık 2-3 km vadi tabanındaki suyun akışına tanık olarak ilerliyoruz. Sonra traktör yolunun vadi tabanından çıkmasıyla bizde vadinin üst bölgesine çıkıyoruz. Gülşehir Kepez bölgesine ve Hırka dağına doğru baktığımızda Gülşehir’in Güney yüzünü görüyoruz. Kısa bir dinlenmenin ardından yürüyüşümüze devam ederken Vadinin doğu tarafında Gülşehir’e özgü peribacalarını görüyoruz. Bir çiftçimizin Kaya üzerine yaptığı ahşap bir barakanın kendine özgü yapısı ile özgürce kaya üzerinde durarak enteresan bir görüntü oluşturduğunu görüyoruz. İlerledikçe Ağaçların bahar coşkusu içerisinde çiçek açtığını vadinin rengârenk görüntüsünün fotoğraflarını çekebiliyoruz. Vadinin yaklaşık 5 km'sinde bir çeşme mevcuttur. Tertemiz sudan içebilirsiniz. Vadi boyunca bol miktarda pınarda vardır. Tertemiz bir doğa yürüyüşü ile yaklaşık 8 km kadar ilerliyoruz. Dönüşümüzde sadece Vadi tabanındaki patika yolu kullanacağız ama patika yolu yok. Başta dediğimiz gibi keşfedilmeyi bekleyen sessiz bir vadi burası, Bu vadinin iyi ve çekici yanıda bu.  Vadinin Patika yolunu, vadiyi gezmeye gelen ilk kişiler yani bizler oluşturuyoruz. Gelirken doğal olarak oluşmuş köprülerin altından geçiyor, koyun ve inek sürülerinin arasından geçip, Bülbüllerin musikisini dinliyor, Kızıl katma kilisesinin uzun süreden beri yalnızlığına tanık oluyoruz.  Böylece vadi yürüyüşümüzü yaklaşık 4-5 saatlik bir yürüyüşün sonunda tamamlıyoruz.

Vadi yürüyüşümüzde olmazsa olmazlarımız neler olacaktır.

1.       Vadiye uygun yürüyüş ayakkabısı

2.       Yağmurluk, yedek  giysiler, şemsiye

3.       Çok Amaçlı Çakı

4.       Fotoğraf Makinası, Kamera

5.       Güneş Gözlüğü

6.       2lt. su

7.       Sırt çantası

8.       Yemeklik Malzeme

9.       Uzun Sopa (Baton)

10.   Vadi haritası ve Pusula

 

Not: Hava Yağmurlu ve bulutlu ise kesinlikle vadi tabanında yürüyüş yapmayınız. Vadinin su toplama havzası çok geniş olduğundan sel baskınları yaşanmaktadır. Ayrıca Vadi de bol miktarda pınar bulunmaktadır, ancak çeşmelerin dışındaki pınarlardan su içmeniz tavsiye edilmemektedir.  Pınarbaşı Öz vadisinde yürüyüş yapmak istiyorsanız, Gülşehir Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Tayfur URGENÇ’ten bilgi alabilirsiniz.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.