banner461
banner195

Günde 80-100 İşsiz Başvuruda Bulunuyor

Nevşehir Çalışma ve İş-Kur İl Müdürü İlhan Temel, günde 80 ile 100 arasında işsizin başvuruda bulunduğu Kurumda işsizlerin eğitimine de büyük oranda ağırlık verdiklerini dile getirdi.

 Günde 80-100 İşsiz Başvuruda Bulunuyor
25 Nisan 2015 Cumartesi 16:08

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Çalışma ve İş-Kur İl Müdürü İlhan Temel, günde 80 ile 100 arasında işsizin başvuruda bulunduğu Kurumda işsizlerin eğitimine de büyük oranda ağırlık verdiklerini dile getirdi.

UMEM Kurslarının son yıllarda bu manada ciddi oranda ilgi görmesinin sevindirici bir gelişme olduğuna dikkat çeken Çalışma ve İş Kur İl Müdürü Temel, yılda 1000 dolayında vasıfsız işsizin eğitimden geçirilerek vasıflı hale getirilmeye çalışıldığını da belirtti.

Vasıfsız işçi denilince sadece ilkokul mezunlarının anlaşılmaması gerektiğine değinen Çalışma ve İş Kur İl Müdürü İlhan Temel, “Bizim 12 bin aralığında kayıtlı iş arayanımız var. Bunun 6 bini iş ayırmam diyenler. % 60 erkek, % 40 bayan iş arayanımız var. Kurum olarak işe davet konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Biz her zaman işsizlerimize sunacağımız bir iş bulunduruyoruz kurumumuz bünyesinde. Son dönemlerde eğitim çalışmalarımız sürüyor. Toplum yararına çalışma programımız, iş başı eğitim programlarımızda verimli geçiyor. İşçi ile işveren arasındaki en kritik ay ilk iki ay. Biz işçinin de işverenin de işten çıkarılma ya da çıkartma konusunda sorunlar yaşamaması için de çalışmalarda bulunuyoruz. Vasıfsız işçi profilini sadece ilkokul mezunu olarak görmemek lazım. Zira vasıfsız işçi olarak genel lise mezunları da vasıfsız olarak görülebilir. UMEM Kurslar aracılığıyla bu vasıfsız kişileri vasıflı bir hale getirmeye gayret ediyoruz. En çok iş arayanların yaş ortalamasına bakıldığında ise 20-24 ve 25-29 yaş grubu. Yıllık 1000 kişi civarında insanımıza eğitim veriyoruz. Üniversitelerin idari bölümlerinden mezun olanlara iş bulmakta zorlanıyoruz. Keza ilimiz küçük bir il. Bölgedeki işgücü piyasasından kaynaklanıyor. Ara eleman konusunda ise ciddi sorunlar yaşıyoruz. Günlük 80-100 arasında kişinin kurumumuza başvuruda bulunduğunu söyleyebiliriz. Her ay 12 bin civarında işsizin başvurusunu alıyoruz. Kadınlarımızın kurumumuza müracaatları her geçen yıl artıyor. Kadınlarımız artık çalışmak ve ev ekonomilerine katkı sağlamak istiyorlar” dedi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
esnaf - 3 yıl önce
iş kura gelene kadar bir çok esnafın camında eleman aranıyor yazıyor, demek ki bunları okumadan direk oraya geliyorlar günde 80 ila 100 kişi tuhaf..
Avatar
İŞSİZLİK YOK İŞ BEĞENMEYEN VAR - 3 yıl önce
ben bunu bilirim
Avatar
fani - 3 yıl önce
Seçim ağzı bu açıklamayı niye yapıyon müdür birilerine selammı veriyon ..çalışacak adam bulamadığınız dan Suriyeli çalıştırıyoruz
Avatar
Müdür bey - 3 yıl önce
Saman gazetesi alıyomusun
Avatar
kole araniyor - 3 yıl önce
ben, universiye mezunuyum ve hala is bulamiyorum. bos konusuyor sunuz. nevsehir de kole gibi calismak isse bunun ismi somurudur. is bol diyenlere sunu soyleyeyim is ariyorum hadi biri ciksin is versin mesaj yazin bekliyorum
Avatar
esnaf - 3 yıl önce @kole araniyor
iş çok kardeşim, ne mezunusun onu söyle yardımcı olalım, markette çalışırmısın aylık 1000 tl +ssk+ yemek,
çalışmazsın çünkü ünv. mezunusun kriterlerin var,
yada bims ocağı aylı 2100+ssk+yemek+yol çalışırmısın çalışmazsın çünkü ünv. mezunusun..
yaz vasfını mesleğini yardımcı olalım, buraya yazarken boş düşünüp yazmıyoruz..
Avatar
hazir cevap - 3 yıl önce
hep ayni seyler. 1000 tl maas. 200 tl zaten yol ucreti tutmakta. geriye 800 tl kalmakta gecin hecinebilirsen 1 ay . gunde kac saat masai yapilacak o da ayri bir mevzu.
Avatar
dayi mevzubahis - 3 yıl önce @esnaf
dayisi olan memurluga dayisi olmayan 1000 maasa.universiteli olmak hikaye