banner461
banner195

Halıcılık sektöründe gözetim uygulaması kaldırıldı

NTSO Çalışmaları Sonuç Verdi: “ Halıcılık sektöründe gözetim uygulaması kaldırıldı”

Halıcılık sektöründe  gözetim uygulaması kaldırıldı
27 Mayıs 2015 Çarşamba 18:25

banner143
banner134
 NTSO Çalışmaları Sonuç Verdi: “ Halıcılık sektöründe  gözetim uygulaması kaldırıldı”

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın  girişimleri sonunda   ithal halıcılık sektörünü zora sokan  “Gözetim Uygulaması” kaldırıldı.

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı  M. Arif Parmaksız yaklaşık üç  ay önce Halıcılık Sektörü temsilcileri ile bir araya gelmiş, sektörü olumsuz yönde etkileyen   gümrük vergilerine hükümet tarafından getirilen ek vergi ve  ithalatta  gözetim uygulaması konusunda  sektörün taleplerini dinlemişti.

Konuyu 8. Türkiye Sanayi ve Ticaret Şurası’nda Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ileten Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, konu ile ilgili Ekonomi Bakanlığı  İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalardan sonra “ El Yapımı Halıların ithalatındaki gözetim uygulamasını düzenleyen  2004/2  Sayılı İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliğ 1/4/2015 tarihli ve 29313 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliği ile yürürlükten kaldırılmıştır” şeklinde konuştu.

NTSO Yönetim Kurulu Başkanı  Parmaksız, NTSO tarafından zamanında yapılan bu uyarı  ile sadece Nevşehir’de değil  Türkiye genelinde Shopping Turizmi’nin  büyük zarardan döndüğünü belirterek, “Uyarımız üzerine halıcılık sektöründe büyük bir yanlıştan dönülmüştür. Bu uygulamanın kaldırılması  ile ilgili sektör temsilcileri önemli bir rahatlamanın yaşanacağını ifade etmişlerdir.” Dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.