banner461
banner195

Hasan Baba Türbesi'nin kapısı hala kilitli ziyaret yapılamıyor

Nevşehir merkezinde bulunan Hasan Baba türbesinin, kapılarının kilitli olması nedeniyle ziyaretçiler, türbeyi görmeden geri dönmek zorunda kalıyor.

Hasan Baba Türbesi'nin kapısı hala kilitli ziyaret yapılamıyor
07 Temmuz 2018 Cumartesi 22:04

banner143
banner134

 Nevşehir merkezinde aralarında Saatçi  Hoca, Kıraatlı Hoca,Demir Hafız Hoca, Cennetlik Hoca gibi ilimizin önemli tarîhi şahsiyetlerinde bulunduğu Hasan Baba türbesinin, kapısı kilitli... Bu yüzden ziyaretçiler, türbeyi görmeden geri dönmek zorunda kalıyor.

Hasan Baba türbesini ziyarete gelen vatandaşlar, türbenin bulunduğu bölüme kapıların kilitli olmasından dolayı giremiyor. Türbe'de görevlileri bulamayan ziyaretçiler, kilitli kapının dibinde taş üzerinde ancak dua edebiliyor. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar, Hasan Baba türbesini göremeden geri dönmenin burukluğunu yaşıyor. Vatandaşlar, bu duruma çözüm bulunması için yetkilileri göreve çağırıyor.

Nevşehir de yıl boyunca ziyaretçi akınına uğrayan Hasan Baba Türbesinin bu sahipsiz görüntüsü vatandaşların tepkisine neden oluyor. Ziyaret için türbeye akın eden vatandaşlar, “Türbenin kendi haline bırakılıp kaderine terk edilmesi büyük bir ayıp. Bu ayıba yetkililerin son vermesi gerekiyor” diye konuştular. Ziyaret edip dua etmek isteyen halk ise bu duruma tepkili.

İşte bu duruma tepki gösteren Nurcan Ekmekçioğlu isimli duyarlı bir vatandaşımız  "Mesainin olduğu bir günde mesai saatinde içerisinde geldiğimiz halde hiçbir görevlinin burada olmadığını gördüm. Sırf bu yüzden de türbe artık genç çiftlerin kaçamak yapıp buluştuğu bir hale geldiğini görmek içimizi burkuyor" dedi. 

Maalesef değerlerimize ve ecdadımıza layıkıyla sahip çıkamıyoruz diyen Ekmekçioğlu, Bizde Nevşehirli vatandaşlar olarak imza kampanyası başlattık. Türbenin kapısının açık tutulması ve bir görevli konulması için yaklaşık 500'ü geçen imza topladık. Kilitli ve sahipsiz kalan türbenin yetkililerce biran önce ziyarete açılmasını isteyerek böylesi bir Allah dostu velimizin ilimize yakışır bir şekilde korunması ve bakılması için yetkililerin konuyla ilgilenmesi gerektiğini söyledi.

İBADET İMKANSIZ
Kapısına kilit vurulmuş halde iken içerini türbeyi çevreleyen küçük pencerelerinden izlediğimizde Türbe içerisinin bakımsız kalması ziyaret için gelen vatandaşlarıda bu ilgisizli karşısında üzüyor. Seccadelerin tozlu, halıların kir-pas içinde bırakılması, türbe açık olsa bile vatandaşların bırakın burada namaz kılmasını dua etmesini bile güç kılıyor. Bu yüzdende Türbenin ziyaret mahalline açılması için bir bekçi görevlendirilmesi gerekiyor...
Bu konuda hassasiyetlerini bildiğimiz Nevşehir Belediye Başkanı Sayın Atilla Seçen başta olmak üzere eminizki tüm STK lar hayırseverlerimizde burası için gerekli sorumlulukla gerekli destek ve yardımları göstereceklerdir yeterki ilgililer burayı ziyaret mahalline açsınlar.


Edindiğimiz bilgiye göre bu tarihi türbenin kilitli kapısının anahtarıda yetkiside Koruma kuruluna aitmiş. İlgililer burayı açsınlar temizliği tadilatı yenilenmesi gibi tüm gerekli maddiyat isteyen konularda FİB Haber Merkezi olarak biz gerekli çalışmları yürüteceğimizin sözünü veriyoruz.

Yıkılamayan Türbe Nevşehir - Hasan Baba Türbesi.
 
Yıllar önce Mahalle sakinleri, mezarın yolun ortasında bulunmasıyla ilgili olarak Nevşehir Belediyesi, şehrin çıkışındaki yolu genişletme gayesiyle, bazı tadilâtlar yaptı. Bu arada yolun genişletilmesi ve gidiş -gelişli bir yolun yapılmasına da karar verilmişti. Yol yapımı türbenin bulunduğu yeri de' içine alıyor ve türbenin yıkılması icab ediyordu. Çalışmalar başlamıştı...Fakat bir gün Belediye Başkanına bir şikâyet geldi.

"Yol genişlesin diye bazı işçiler türbeyi yıkmak için kepçeyi takıyorlar ama onun da dişlerini kırıyor bir türlü yıkamıyorlardı. Bir başka belediyeci kepçenin üzerine çıkıyor o da başaramıyor. Bu durum karşısında, Belediye türbeyi yıkmaktan vazgeçti ve gidiş - gelişli yol türbenin sağından ve solundan erilerek türbe iki yolun ortasında kaldı" dedi.


HASAN DEDE TÜRBESİ :18 yy. ortalarında yaşayan Örnek yaşayışı ahlakı ve güler yüzlülüğü ile dönemin dini büyüklerindendir.Döneme yaşayışı ile örnek olan ve bazı rivayetlere görede halkımıza ışık tutmuş Hasan Emminin bağ bahçe tarla işi yaptığını biliyoruz.Kendisi ile ilgili hiçbir yazılı kaynak olmayışı hakkında bilgiler elde etmek için bizi yaşayan kaynaklara başvurmaya sevk etmiştir.Bizde yaptığımız araştırmalardan sonra konuşan tarihi kaynaklarımızın rivayetlerinden şu bilgilere ulaştık. (AraştırmaYıl:1996):Hasan emmi aslen Nevşehir (Muşkara) li olup Buraya nerden geldiği hakkında bilgiye ulaşamadık ama yaşadığı dönemde ki evini bulduk. Nevşehir belediyesinin eski yetiştirme yurt yolunun uzantısında eski bir evde yaşadığını öğrendiğimiz velinin şuan için evinde hala yaşayan bir ailenin olduğunu gördük.Ailenin de müsaadeleri ile gezdiğimiz evin en alt kısmında (bodrumunda) Hasan Emminin çile hane olarak ibadet ettiği küçük oda gözlerimizden kaçmadı.Burada mahalle sakinlerinden yaşça büyük fertleriyle yaptığımız söyleşide Hasan Emminin hala yaşayan torunları olduğunu öğreniyoruz.Nevşehir kasaplar çarşısının belediye caddesine inen yokuşu üzerinde birbirine paralel iki sokağında iki yaşlı dedenin birisinin terzilik diğerinin de ayakkabı tamir ve satışı yaptığını öğreniyorduk.(uyan baba ve Gönen babalar)Onlarla yaptığımız yaşayan tarih araştırmalarından edindiğimiz bilgilerde iki hikaye öğreniyoruz.Hasan Emminin Kadirah Değirmendere denen mevki civarındaki tarlasında çıkardığı suyun etrafı daha sonra düzenlenmiş ve mini havuz haline getirilmiştir.Tarlasından camiye namaz için gittiğinde o dönem de yaşayan çocukların cami girişine bıraktığı belini minareye sakladıklarını ve Hasan Emminin namaz bitiminde kimseye bir şey demeden eliyle koymuşçasına buradan belinin alıp çocuklara gülümseyerek tarlaya çalışmaya gittiğini biliyoruz .
Ayrıca bir gün soğuk bir kış mevsiminde ağır olarak zekarette bir kişinin ölüme yakın son arzusunun bir armut istemesi üzerine yakınları hemen bu şahsiyetin son arzusunu yerine getirmek için bu isteği Hasan Emmiye ulaştırırlar.Daha sonra Hasan Emminin o dönemde mümkün olmayacak ve akıl almayacak şekilde ağacından adeta yeni koparılmış yaprakları üzerinde armut ile bu eve gelip hastanın son arzusunu yerine getirmiş,hasta armudu yedikten kısa bir süre sonra gözlerini dünya kapamış .Yakınları Hasan Emmiye dualar etmiş ve minnettar kalmıştır.
Mezarı Nevşehir’de anayol üzerinde(karayolları il müdürlüğü karşısı,il kültür müdürlüğü yanındadır. ) bir türbede olup halk tarafından devamlı ziyaret edilir.
Türbe tipik Osmanlı mimarisinin estetik özelliklerini taşır.Bahçesinin de bünyesinde yer aldığı türbe içerisinde çeşitli ağaçlarla kaplı olup etrafı her bahar mevsimi ile çiçekler ,güller,lalelerle bezenmiş şekilde çok güzel bir görünümdedir.Türbe bölgeye has olarak ,sarıtaş la yapılmış olup oval şekildeki türbenin kenarlarında minik altı penceresi,üstünde küçük bir minyatür tepeliği vardır. Türbenin etrafında sarıtaşlara sarılarak dolanan üzüm asmaları güzel ve hoş görünümünün yanı sıra, yaz mevsiminde kendisini ziyarete gelen konuklarına adeta üzüm ikram eder.
Türbenin anayola bakan bahçe kısmında yine Nevşehir’in bir dönemin de yaşamış,güzel ahlakı ile Nevşehir e mal olmuş şahsiyetlerin mezarlarını görmekteyiz.Bu mezarlar Hasan Emmi Türbesinin bahçesine Daha sonradan defnedilmiştir.(Demir Hoca,Saatçi Hoca,Kıratlı Hoca …bu isimlerden bazılarıdır.)

Bahçe içerisinde hayırseverlerce yaptırılan birde çeşme bulunmaktadır. Şehir içinden ve şehir dışından gelen bir çok insan türbe ziyaretlerinde dualar okuyup, şükür namazları kılarken bazılarıda ,mum yakarak ve bez bağlayarak dileklerde bulunurlar. Özellikle şehir halkı düğün ve sünnet konvoylarını bu türbe yolu üzerinden geçmesine önem verirken bu olay artık yörede gelenekselleşmiştir.

ARAŞTIRAN VE DERLEYEN : FİB HABER/ Fikret Çapacı & İbrahim UYSAL


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.