banner461
banner195

Hayaldi Gerçek Oldu...Güney Çevre Yolu Tamamlanıyor...

2010 yılında Nevşehir merkezinde ağır tonaj kamyon ve tırların Ali Dirikoç Bulvarı’nı kullanarak Valilik önünde oluşturdukları yoğunlukla beraber trafikte yaşanan sıkıntının ortadan kaldırılması amacıyla başlatılan Nevşehir Güney Çevre Yolunda çalışmalar son aşamaya geldi...

Hayaldi Gerçek Oldu...Güney Çevre Yolu Tamamlanıyor...
15 Mayıs 2014 Perşembe 12:00

banner143
banner134
Hayaldi Artık Gerçeğe Dönüyor Güney Çevre Yolu İçin Dereler Tepeler Düz Oldu...

Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Çardak köyü girişinin karşısından başlayıp, Göre Beldesinin çoğunlukla dik yamaç ve derelik alanlarından geçerek, Nevşehir Adnan Menderes Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin yanına kadar ulaşan 9 kilometrelik  Nevşehir Güney Çevre Yolu’nun yapım öyküsü  gerçekte 1980 li yıllara kadar dayanan bir özelliğe sahip. 
Nevşehir’in nüfusunun artması ile beraber artan araç sayısı karşısında ,ağır tonajlı araçların şehir içindeki  trafik düzeni içinde ciddi sorunlara neden olabileceği düşüncesi ile 1980’li yıllardan beri  Nevşehir’in bir Çevre Yolu’na ihtiyacı olduğu dillendirilmeye başlandı.

Ürgüp, Avanos ve Gülşehir yönünden gelecek kamyon ve tır gibi tonajlı araçların şehir içi trafiğinde sorun oluşturmadan şehir merkezinden ayrılmalarına imkan sağlayan Nevşehir-Aksaray Çevre yolu bir hayli  tartışmaların ardından 1980 i yılların sonunda yapılarak bu noktada sorun çözüldü.

Ancak Derinkuyu yönünden gelecek ağır tonajlı araçlar için de şehir içi trafiğinde meydana getirebilecekleri sıkıntının da önüne geçilmesi için Çardak Köyü’nün hemen karşısında başlayacak ve Kaldırım Mezarlığının yanından Aksaray yönüne ağır tonajlı araçların gidişini ve dönüşünü sağlayacak çevre yolunun yapımı özellikle siyasi çevrelerce ele alındı,  ama bu sadece dillerde kaldı ve oldukça maliyetli bir yatırım olacağı düşüncesi ile gözden çıkartılarak rafa kaldırıldı.
2010 yılına  gelindiğinde de, şehir içerisinde tahminlerin de ötesinde araç sayısındaki artışa paralel olarak,özellikle ağır tonajlı araçların şehir merkezinde trafiğin seyrini olumsuz kılmasının ardından Nevşehir Güney Çevre Yolunun yapımı kararlaştırıldı. 
AK Parti Nevşehir  Milletvekilleri Ahmet Erdal Feralan, Murat Göktürk ve Ebubekir Gizligider ile Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, sadece şehir içi trafiğini rahatlatmakla kalmayacak, Nevşehir-Aksaray yolu arasında 5 kilometrelik   bir  kısalmayı sağlayacak Güney Çevre Yolu’nun yapımına ilişkin olarak Karayolları Genel Müdürlüğü nezninde çalışmalar başlattı.
2010 yılında ilk tespit çalışmalarında bulunan gazetecilerin bile, kimi alanları dik yapı, kimi alanları oldukça derin yükseltiye sahip  derelerden oluşan bir görünüm ortaya koyduğu için yapımının mümkün gibi gözükmediği görüşlerini  ifade ettikleri  Nevşehir Güney Çevre yolu  artık hayalden öte bir gerçeğe dönüştü.
Binlerce metreküp dolgu ile derelerin doldurulması ve onlarca tepe noktasının  dev iş makinalarınca tıraşlanmasının yapıldığı  Nevşehir Güney Çevre Yolunun inşaat çalışmasını üstlenen firma yetkililerinin yoğun şekilde çalışmalarını sürdürdüğü stabilize yol sıcak asvalt döküldü.
İnsani hizmetin odağına koyan bir anlayışın ürünü olarak da dikkatleri çeken Nevşehir Güney Çevre Yolunda tek şeritte çalışmalar tamalanırken ikinci şeridinde  asfaltlanması çalışmaları da tamamlanarak 2014 yılı içerisinde 9 kilometrelik Nevşehir Güney Çevre Yolu, her türlü alt ve üst yapısı ile vatandaşların hizmetine kazandırılacak. Şimdiden emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Ülkü Aslan - 4 yıl önce
marmaray içinde aynı cümle kullanılmıştı. hayaldi gerçek oldu! ancak anlayamadığım ve üzüldüğüm nokta şudur. bugün 50-60 yaşında olup geçmişte siyasetle uğraşmış beylere ve hanımlara sormak istiyorum. ya siz siyasetle sadece görüntü olarak uğraştınız ve hiçbir gelişmeden haberiniz olmadı, yada herşeyi biliyorsunuz ama yinede bu anlamsız cehalete ortak oluyorsnuz. marmarayı akp tasarladı ve yapıldı denildi kimse sesini çıkarmadı. rahmetli başbakanımız bülent ecevit'in projelendirdiği ve japonyadan kredisini bile ölmeden çıkarttığı nedense marmarayın açılışında söylenmedi bile. doğru olan cümle şu olmalıydı. "bizden önceki başbakanımız projelendirip kredisini çıkardı bizde onun ömrünün ve hizmet süresinin yetmeyip yapamadığı projeyi hükümetimiz döneminde tamamladık" böyle bir cümle takdir edilirdi. o siyastle uğraşmış hemşehrilerimiz bunu bilmiyor sanırım. yada bildiği yalde hükümetin hayaldi gerçek oldu kandırmacasına bilerek iştirak ediyor. yazık!!!
Avatar
sansar - 4 yıl önce @Ülkü Aslan
evet hayaldi gercek oldu..rahatsızmı oldunuz
Avatar
bir bilen kişiii - 4 yıl önce
açsınlar bakalım yol ne kadar dayanacak kaç araç yol üzerindeki çakıldan kaç canlar yanacak o zaman da hayaldi gerçek oldu diyenler ne söyleyecek....kader denilecek gülerim kardeşim gülerim memleketin haline ozaman
Avatar
Ülkü Aslan - 4 yıl önce @sansar
arkadaşım yapılan hizmetten niye rahatsız olalım. rahatsız olunan konu şu; sezarın hakkını sezara vereceksin. yorumumu belliki ya tam okumadın ya da algıda yetersizlik gibi bir problemin var. polemiğe girmek niyetinde değilim çünkü belliki kültür ve bilgi olarak benim çok altımdasın. tartışabilmek için benimle eşit olman gerekir. o nedenle sen ne düşünürsen ne cevap verirsen ver inan zerre kadar umurumda değil. bu ülkeye hizmet yapılsın ancak sadece yol yapılmasın. geçmişte yapılmışlarda satılmasın yabancılara. bir hizmet yapılıyorsa, o hizmette kimlerin emeği varsa hakları yenmesin, isimleri telafuz edilsin. ben yaptım herşey benim eserim diyerek kendini ön plana çıkarmasın. bencillik yapmasın. senin anlayacağın dilde yazdım. umarım bunada saçma bir yorum yapmazsın arkadaşım.
Avatar
çözüm 50 - 4 yıl önce
çevre yolu at yolu,it yolu ne olursa olsun gelecek 50-100 yıllık planlara göre yapılmalı..aksaraydan kayseri istikameti çevre yolu nerde..bu yol terminal karşıları,,kepez önü takibi ile üniversite arkası takibi ile avanos yoluna bağlanmalıdır..şu andaki yol çevre yolu değil 2000 evler şehir içi yolu..burası bile yetmiyor.