banner461
banner195

Hayrat Vakfı’ndan Nevşehir'de Osmanlıca Kursu Başlıyor

Hayrat Vakfindan Nevşehir'e büyük kültür hizmeti; Osmanlica Kurslari başlıyor ... Hemde ücretsiz...

Hayrat Vakfı’ndan Nevşehir'de Osmanlıca Kursu Başlıyor
06 Aralık 2014 Cumartesi 21:01

banner143
banner134
Nevşehir'de Hayrat Vakfı ile Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında Osmanlı Türkçesi kursları başlayacak.

Haydi Nevşehir Bu Kurs Kaçmaz ... Kendini tarihini öğrenmek için Ata yadigarı Osmanlıca Kurs kayıtlarına bekliyoruz...


Tarihî Türkiye Türkçesi olarak tarif edilen Osmanlıca kurslarına Nevşehir'de yoğun ilgi olması beklenirken, kurslarının tamamen ücretsiz olduğu hatırlatıldı.

Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada Nevşehir Halk Eğitim Merkezi’nde açacağımız kurslarda hafta içi ve sonu olmak üzere iki sistemde eğitim vereceğiz. Hafta içerisinde Pazartesi ve Çarşamba günleri akşam 18:00’de hafta sonu ise gündüz saatlerinde kursumuz olacak. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler merkezimizden bilgi alabilir. Hayrat Vakfı ile Milli Eğitim’in ortaklaşa düzenlediği kurslar 3 ay sürecek” dedi.

1. Kur: Osmanlıca'da Kolay Metinler olup, yeni başlayanlara yöneliktir.

2. Kur: Osmanlıca Türkçesi İmlâsıdır. 

3. Kur: Osmanlıca'da Arapça ve Farsça Kaideler. 

4. Kur: Arşiv ve Edebî Metinleri Okuma’dır.


Yeni dönem için kayıt yaptırmak isteyenler Halk Eğitim Merkezi'ne ya da  www.osmanlicaegitim.com adresinden kayıtlarını yaptırabilirler.”

Halk Eğitim Merkezilerine başvuru yapılabileceği belirtildi...

Tüm Türkiye ile birlikte ilimiz Nevşehir'de de Osmanlıca kursları başlıyor. Milli eğitim Bakanlığı ile Hayrat Vakfı işbirliğindeki kurslar ücretsiz.

Milletleri millet yapan ve o milleti diğer milletlerden ayrı bir millet yapan temel esaslardan birisi de o milletin kullandığı dil ve alfabesidir. Dil; fikir dünyasının tezahürüdür, kendini ifade edebileceği iletişim aracıdır. Milletin hatırası, ruhu, özü, mayasıdır. Dilini kaybeden milletler, hatırasını, hafızasını hem ferdi hem de milli kimliğini, açıkçası her şeyini kaybetmeye yüz tutmuştur. Dil şuurunu kaybeden bir millet, millet olma şerefini kaybetmekle yüz yüze gelir. Lisan ve yazısını kaybeden bir millet, hafızasını kaybetmiş demektir. Böyle bir millet, kendi kültürüne ve tarihine yabancılaşır, geçmişte ne olduğunu unutur, bugün ve gelecekte ne olacağını bilemez hale gelir.
Osmanlıca; Türklerin yüzyıllar boyunca geliştirdikleri özgün bir dildir. Hem Arapçadan hem Farsçadan faydalanmış ama ikisi de olmamıştır.  Gelecekle geçmiş arasındaki köprüyü sağlam kurabilmenin yolu, Osmanlı Türkçesini okuyup anlayabilmekten geçmektedir. Millî kültürümüzün temelini oluşturan eserlerimizin hemen hemen tamamı, Osmanlıca’yla yazılmıştır. Hâlbuki yeni neslimiz, dedesinden kalmış bir kitap veya eski bir tapu senedinin, bir paranın, bir çeşme kitabesi, tarihî bir çarşı girişi ya da belki her gün altından geçtiği üniversite giriş kapısında yazılı olan Osmanlıca metnini okuyamadığı gibi, gerek ne manaya geldiği, gerekse estetik zevkini yudumlama imkânından mahrumdur. Üzerinde güneş batmayan koca bir cihan devletinin dayandığı sırrın perde arkasındaki çağ açıp çağ kapayan bir kültürün mirasçıları olan bizlerin, birkaç yıl değil, asırlarca tüm dünyayı adâlet ve şefkatiyle avucuna alan ve ışık saçan o güzelliklerin hayret verici altyapısını araştırma gereği ne kadar açıktır.

SANAT NOKTASINDA

Tarih önünde bizden sonraki nesillere köprü olabilme mesuliyetimiz bir yana, sadece sanat noktasında dahi uzak kaldığımız bu mirasın, birçoğu üslup sahibi ve kendi başına ekol olan güzîde hattatlarımızın göz nurlarıyla bir dantelâ gibi işledikleri o kıymet biçilemeyen cânım eserlerinden niceleri, artık yabancı müze ve koleksiyoncuların en güzel köşelerini süslemektedirler. Oysaki kendi memleketimizde ecdadımızın bizlere birer emaneti, birer yadigârı olan ve bir kısmı, aylar süren çalışmalarla ancak hazırlanabilmiş hususi kâğıtlar üzerinde eşsiz birer tabloya dönüşen veya bazen pirinç bir levha ya da mermere asırlara meydan okurcasına kazınan, bazen de uğruna gözünü bile kaybetmek bahasına bir câmi’ kubbesine ilmek ilmek işlenen ve akıllara durgunluk veren hat sanatı numuneleri bugün, apayrı ve şaşılacak bir kadirbilmezliğin incitici yalnızlığına terkedilmişlerdir.

Ecdadımızın her zaman şeref duyduğumuz bin yıllık şanlı bir tarih koridorundan bizlere armağan ettikleri sayısız güzîde eserler fikrî boyutta da bugün çoğumuza, maalesef bir turiste olduğu kadar uzak, anlamsız ve yabancıdır.

Değil mahiyetlerinden, varlıklarından dahi habersiz olduğumuz milyonlarca taş baskısı ya da birçoğu sahasında otorite olmuş ve hâlâ bu vasfını koruyan el yazması nadide eserler, üzücüdür ki bu gidişle çürümeye mahkûm gözüktükleri kütüphanelerin tozlu raflarından, himmet ehli kişilerce gün ışığına çıkarılacakları günü beklemektedirler. Buna rağmen ne gariptir ki, tamamen bize ait olan ve günümüzde artık Osmanlıca Türkçesi olarak tabir edilen Tarihî Türkiye Türkçesi’ni bir yazı dili olmaktan öte, ayrı bir lisan zannedenlerimizin sayısı maalesef hiç de az değildir. Ve yedi asır cihana hükmetmiş bir milletin çocukları, artık önüne konulan çevirilerin dışında, atalarının bugüne kadarki kültür birikiminden istifade edememektedirler. Bu çevirilerin birçoğunun eksik ya da hatalı olduğu ise ayrı bir vakıadır.

Başbakanlık Osmanlı Arşivlerinde, yüzlerce kişilik kadroyla yıllardan beri, üstelik sadece belgelerin tasnifine yönelik ve daha çok yıllara muhtaç çalışmalar da gösteriyor ki, her biri başlı başına birer değer olan bu güzîde eserlerin, tarihî metin ve evrakların teker teker şimdiki yazıya çevrilmesine ne yeterli sayıda teknik elemanımız vardır, ne de zaman buna müsaittir.

BAŞKA MİLLETLERE İMRENMEKTEN KURTULMAK İÇİN

Şu halde günümüz gençliğinin hissesine, dedelerinin birkaç bin sene önceki kültür mirasını rahatlıkla okuyup anlayabilen diğer milletlere imrenmek mi düşüyor? Neden biz de kendi çocuğumuza, araştırdığı herhangi bir mevzuda, ecdadının birikimine birinci elden uzanabilme imkânını tanımayalım? Çok boyutlu bir altyapıya sâhip ve tarihine yabancı kalmamış, büyüklerine sevgisini ve saygısını kaybetmemiş bir nesil, geleceğe daha ümidle bakmamızın bir teminatı değil midir? Üzüntüyle belirtelim ki, batılı araştırmacıların hem konuşma dili cihetiyle Türkçeyi, hem de bir yazı dili olan Osmanlı Türkçesini öğrenerek yaptıkları derli toplu araştırmalardan, bugün Osmanlı’nın torunlarından ancak İngilizce bilenler istifade edebilirken, bilimsel çevirileri (!) yapılan bu yabancı kaynaklar da, ne gariptir ki, bir sokak ötedeki kendi millî kütüphanelerimizi referans göstermektedir. Gönlünde millî harstan, kültürden bir nebze olsun hissesi bulunanların, içinde bulunduğumuz bu vaziyete üzülmemesi mümkün değildir. Osmanlıcayı öğrenmek, öz yurdunda kendi kültürüne yabancı kalmış bir neslin vicdan muhasebesinde, ecdadına ve tarihine karşı vadesi çoktan dolmuş bir fikir borcudur.

Peki, başta münevver insanlarımızı ve hepimizi kendi klasiklerimize ulaştıracak ve artık bize bir şekilde yabancı olanların eliyle değil, kendi çocuklarımızın gayretli araştırmalarıyla kendi kimliğimizi yorumlamamıza vesile olacak Osmanlıcayı öğrenmek zor mudur? Osmanlıca elbette zor değildir.  Hem artık üniversite dersliklerine mahkûm olmaktan kurtulmuştur. MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Hayrat Vakfı arasında imzalanan protokol gereği tüm Türkiye’de bütün Halk Eğitim Merkezleri noktalarında halkla buluşmuştur.

Bu çalışmalar neticesinde ümid ediyoruz ki, Osmanlıcanın kesinlikle çok kolay olduğunu kurslara katılanlar bu millete gösterecektir. Edebiyat, tarih, sosyoloji kürsüleri ile ilahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerimiz ve yarının her branştan genç, araştırmacı ilim adamları, bu faaliyetlerden aldıkları güç ve enerji ile tarih ve kültürümüzle bağın kurulması için çok daha ciddi çalışmalara imza atacaklardır. Osmanlıca öğrenmek, her şeyden önce bir gönül meselesidir. Adı geçen protokol çerçevesinde yapılacak bu kursları, severek, merakla ve anlayarak takip edebilirsek, bugüne kadar çok da yakın olamadığımız eşsiz bir kültürün, tanıdıkça daha da hayranlık uyandıran derinliklerine rahatlıkla ulaşacağız inşallah.

HAYRÂT VAKFI
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
yücel öncül - 3 yıl önce
Osmanlıca öğrendin nerde konuşup nerde kullanacaksın önemli olan husus osmanlıyı,ecdadı okumak,öğrenmek,anlamak ecdad gibi yaşamaktır.tabiki her işimizi hallettik sıra osmanlıcaya geldi yazıkki yazık.
Avatar
murat kara - 3 yıl önce
amac osmanlıca değil amac arapca yı öğretmek,araplaşacağızyav veya türk lüğü bitirmek
Avatar
murat kara - 3 yıl önce
amac osmanlıca değil amac arapca yı öğretmek,araplaşacağızyav veya türk lüğü bitirmek
Avatar
türk - 3 yıl önce
türk milliyetçisi birisi olarak söylüyorum artık bundan sonra bütün mezar taşlarını, kitabeleri, anıtları okursunuz artık akıl fukaraları sizi!!!
Avatar
Ortadirek - 3 yıl önce
ozgecmisime ekleyince Osmanlicayi bukez issizlikten kurtulum ellaam
Avatar
polat - 3 yıl önce
Osmanlıca kuran harfi dir ecdadının dilidir yazdığınız yorumlara yuh olsun milliyetçiyim diyene bak Arab dili diyo o dil kuran harfini yazık size yazık huh
Avatar
hasan - 3 yıl önce
Yazık senin gibi cahil Türk milliyetcisine
Avatar
memati - 3 yıl önce @polat
sana yuh kara cahil