banner461
banner195

Hizmetlilerin Talebi Yerine Getirilsin

Türk Sağlık Sen Nevşehir Şubesi hizmetlilere memur kadrosu verilmesi ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı.

Hizmetlilerin Talebi Yerine Getirilsin
09 Mayıs 2013 Perşembe 13:27

banner143
banner134

 Türk Sağlık Sen Nevşehir Şubemiz hizmetlilere memur kadrosu verilmesi ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı. Şube Başkanımız Turgay ÇETİN tarafından yapılana basın açıklamasına Şube Başkan Yardımcılarımız Yavuz YİĞİT, Ramazan AKİDAĞI, Denizhan AKSOY ve üyelerimiz katıldı. ÇETİN yapmış olduğu açıklamada;

“Yıllardır sorunları görmezden gelinen Hizmetli arkadaşlarımızın talebini dile getirmek adına bugün buradayız.

Uzun yıllardır memurluk görevinde çalıştırılan hizmetli arkadaşlarımız bir gün bile hatırlanmamışlar, çalıştıkları görev anaların ak sütü gibi haklarıdır diye düşünüp çözüm bulunmamıştır. Hizmetliye görev, yetki ve sorumluluk verirken gösterdikleri gayreti iş kadroya gelince unutuvermişlerdir.

Başka kurumlarda hizmetliler memur kadrosuna geçirilirken görmedik, duymadık ve bilmiyoruz diyerek üç maymun oynanmıştır.

23 Bin hizmetli kadro talep ederken göstermelik bir sınav açılmış, 2 bin kadro ilan edilerek adeta çalışanlarla alay edilmiştir.

Söz konusu sınavın eğitimleri Ocak 2012’de yapılmış, sınavı ise tam 9 ay sonra eylül 2012’de gerçekleştirilmiştir. Yani bu kadar kadroyu bile gönüllü olarak vermek istememişler, işi yokuşa sürmüşlerdir.

Fakat Bakanlığın bu tavrına karşı hizmetlilerin bu sınavda gösterdikleri başarı hem takdir edilecek bir durum, hem de bu kadroyu ne kadar istediklerinin göstergesi olmuştur.

Sonuçlara göre 2 Bin olarak ilan edilen VHKİ kadrosuna atanmak için baraj olan 70 puanı 4 Bin 351 personel geçmiştir. Yani 2 Bin 351 hizmetli 70'den fazla puan alarak hak ettiği ve sınavı kazandığı halde kadrosuna kavuşamamıştır. 85 puan alanlar bile kadroya atanamamıştır.

 Kadroya yeterli olduklarını fazlasıyla gösteren ve bunu hak ettiklerini de bu sınavlarla cümle aleme ispat eden hizmetli arkadaşlarımıza  yapılan bu muamele herşeyden önce zulümdür.

Hizmetli arkadaşlarımız hiç kimseden dünyaları istememişlerdir. Yıllardır görevlerini yaptıkları, sorumluluklarını aldıkları memurluk kadrosunu talep etmektedirler.

Bu talebe cevap vermeyerek çalışana sırt dönmek ise Bakanlığa yakışmamıştır.

Biz tüm hizmetlilere memurluk kadrosu beklerken, Bakanlığın sınavda yeterliliğini gösterenlerden bile bu hakkı esirgemesi olaya nasıl şaşı baktıklarını da anlatmaya yetmektedir. Bu durum Bakanlığının bir ayıbı olarak hafızalara kazınmıştır.

 

Sadece Sağlık Bakanlığı’nda değil, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve üniversite hastaneleri de dahil olmak üzere tüm kamu kurumlarında hizmetli kadroları kaldırılmalı, çalışanlar memur yapılmalıdır.

Lisans diploması olan yüksek lisansını yapan hizmetli arkadaşlarımız var. Artık sırtlarında kambur olan bu hizmetli kadrosundan kurtarılmalıdırlar. Yıllarca çektirilen eziyete bir son verilmelidir.

Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan 107 bin kamu çalışanı sevindirilmelidir. Düşük maaş, düşük kadro, emeklilikte sıkıntı gibi dertlerden artık kurtarılmalıdırlar.

Türk Sağlık-Sen olarak bu talebimizi Sayın Başbakana da bir mektup göndererek ilettik.  Bugünkü, eylemimizde de bu kamburlardan hizmetlileri kurtarın diyoruz. Umarım bütün kamuyu saran bu feryad artık siyasilerinde kulağına gider ve çözüm için bir adım atarlar.

Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.” dedi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.