banner461
banner195

İbrahim Boz devlet töreni ile uğurlandı

TBMM 16. Dönem Adalet Partisi Nevşehir Milletvekili İbrahim Boz, Ürgüp'te düzenlenen devlet töreninin ardından Mustafapaşa Köyündeki aile kabristanlığına defnedildi.

İbrahim Boz devlet töreni ile uğurlandı
10 Ağustos 2015 Pazartesi 16:41

banner143
banner134
 TBMM 16. Dönem Adalet Partisi Nevşehir Milletvekili İbrahim Boz, Ürgüp'te düzenlenen devlet töreninin ardından Mustafapaşa Köyündeki aile kabristanlığına defnedildi.

 

Mustafapaşa köyündeki evinde yaşamını yitiren Boz için Ürgüp Hükümet Konağı önünde tören düzenlendi. Saygı duruşuyla başlayan törende Milletvekili Boz'un öz geçmişi okundu. İbrahim Boz'un oğlu Murat Boz'un yaptığı konuşmanın ardından tören, İl Müftü Vekili Yaşar Bolat'ın duasıyla sona erdi.

 

Törene, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, AK Parti  Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Murat Göktürk, MHP Nevşehir Milletvekili Mehmet Varol, Ürgüp Kaymakamı Alper Balcı, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız ile Nevşehir İl Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu katıldı.

 

Köyüne Muhtarlıkla başlayan siyasi hayatı, Milletvekilliği, Belediye Başkanlığı gibi görevlerle ve önemli hizmetlerle devam eden 1925 doğumlu İbrahim Boz, 9 çocuk babası idi.

 


İBRAHİM BOZ KİMDİR

İbrahim Boz, Ürgüp’e bağlı Mustafapaşa Köyünde 1925 yılında, 11 kardeşten biri olarak dünyaya gelmiştir.


İbrahim Boz, siyasi hayatına 1946 yılında Demokrat Parti ile başlamıştır. 1950 yılında Mustafapaşa köyüne muhtar seçilip, muhtarlığı ile beraber kendisine has hukuku bilgisi sayesinde bir dönem dava vekilliği yapmıştır. O dönemde Mustafapaşa Köyünde yıkılmak üzere olan birçok tarihi eseri de kendi çabalarıyla kurtarmıştır. 1954 yılında Nevşehir’den İl Genel Meclisi üyesi olarak seçilen Boz, 1965 – 1969 ve 1977 – 1980 yılları arasında Nevşehir Milletvekili olarak görev yapmıştır.

 

1989 – 1994 yılları arasında Mustafapaşa Kasabasında belediye başkanlığı yapan İbrahim Boz, siyasi hayatı boyunca çevre ilçe ve köylere yol, su elektrik getirilmesinde büyük katkı sağlamıştır.

 

1994 yılından sonra Mustafapaşa Kasabasında hayatına devam eden Boz, evli ve 9 çocuk babasıdır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.