banner461
banner195

Ihlamur ağaçları ile​ Nevşehir muhteşem kokuyor

Havaların ısınması ile Nevşehir kent merkezinde çiçek açan ıhlamur ağaçları çevreye mis gibi kokular yayıyor

Ihlamur ağaçları ile​ Nevşehir muhteşem kokuyor
01 Temmuz 2017 Cumartesi 13:56

banner143
banner134
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver tarafından Nevşehir'in farklı noktalarına dikilen ıhlamur ağaçları çiçek açtı. Nevşehirliler kentte enfes ıhlamur kokusu ile yürüyüş yapma zevkini yaşarken ayrıca ıhlamur toplayarak kışa hazırlık yapma imkanı da buluyor.

Nevşehir'de Yaz aylarının gelmesiyle birlikte akasya ve iğdelerin çiçeklenmesiyle başlayan görsel güzellik yüzlerce ıhlamur ağacının çiçek açmasıyla Nevşehirde ilk defa ıhlamur kokularının hakim olmasını sağladı.

Nevşehir'i ıhlamur kokusu sardı !

Nevşehir Valiliği önü başta olmak üzere,park ve bahçelerle bazı noktalarını süsleyen Ihlamur ağaçlarının çiçek açmasıyla birlikte bölge sakinleri Nevşehir'in ıhlamur kokusuna hayran kaldı. 

Ihlamur kokusunu içine çeken Nevşehirli vatandaşlar, başta Belediye Başkanımız Hasan Ünver olmak üzere sebep olana, ekene dikene dua edeceğiz” şeklinde memnuniyetini dile getirdiler.


Nevşehir Belediyesi tarafından dikilen ıhlamur ağaçları yol kenarında, Park ve bahçelerde vatandaşların güzel  koku ile yürümesini de sağlıyor. Yaz aylarının başlangıcıyla birlikte dikili olduğu yerin onlarca metre çevresini mis gibi kokularla dolduran ıhlamur çiçekleri vatandaşlar tarafından toplanıp kurutulduktan sonra kış boyunca şifalı çay olarak ülkemizin hemen her yerinde yaygın bir şekilde tüketiliyor. Ihlamurun sağlığa faydaları ise saymakla bitmiyor. Dünyanın birçok yerinde doğal bir antibiyotik olarak kullanılır. Özellikle kışın soğuklarından korunmak ve salgın hastalıklardan kurtulmak için ıhlamur çayı sofralardan eksik olmuyor. Uzmanlar Kışın yine oldukça sık rastlanan öksürük problemlerine karşı ıhlamur çayı büyük bir şifa kaynağı olduğunu belirtirken, ,özellikle ıhlamur çayı, bal, limon karışımının kışın yaşanan her türlü hastalığa karşı şifa sağladığının altını çiziyor.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.