banner461
banner195

İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül Ürgüp te Konferans Verdi

Ürgüp İlçe Müftülüğü tarafından 14 Şubat Cuma günü Ürgüp Turgut Özal Kültür Merkezinde “İslam da Aile” konulu konferans gerçekleştirildi.

İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül Ürgüp te Konferans Verdi
15 Şubat 2014 Cumartesi 14:50

banner143
banner134

Ürgüp Müftülüğü Tarafından Düzenlenen Program Salonu Doldurdu

 Ürgüp İlçe Müftülüğü tarafından 14 Şubat Cuma günü Ürgüp Turgut Özal Kültür Merkezinde  “İslam da Aile” konulu konferans gerçekleştirildi.

Yapılan bukonferansa Ürgüp Müftüsü A.Muhammed Çınar, Ürgüp Belediye Başkan Vekili Ayhan Şahin,Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, Nevşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Seçen Program Sunucu İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül   ve çok sayıda Ürgüp’lü Katıldı.

 İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül “ İslam’da Aile, mutlu yuva” konusunu dinimizce değerlendirdi, halktan gelen soruları yanıtladı.

Akgül “mutlu bir yuva için eşlerin üzerlerine düşen vazifelerini yerine getirmesi gerektiğini belirterek, "Mutlu yuva cennetin, mutsuz yuva ise cehennemin bu dünyadaki şubesidir. Yuvaları yıkan bomba, 'sen ben' davasıdır" dedi.

Ürgüp Turgut Özal Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansta konuşan Mustafa Akgül, mükemmeli aramanın yanlış olduğunu ifade ederek hiç kimsenin dört dörtlük olmadığını söyledi. Akgül, "Kişi dört dörtlük görünüyorsa onun eksiği evlilik sonrası ortaya çıkar ki bu daha tehlikelidir. Evlilikler geciktirilmemelidir. Geciken evliliklerde mutluluğu bulmak zordur. Evlilik öncesinde ana-babanın görüşüne başvurulmalıdır. Çünkü Mevlana'nın dediği gibi gençlerin aynada göremediklerini ana-babalar tozlu tuğlada görürler" diye konuştu.

Mutlu bir yuva için ibadetin de çok önemli olduğuna vurgu yapan Akgül, "İşe haklardan değil, vazifelerden başlamalı. Mutlu yuva cennetin, mutsuz yuva ise cehennemin bu dünyadaki şubesidir. Yuvaları yıkan bomba, 'sen ben' davasıdır. Eşler birbirlerinin eksiklerini yakınlarına ve arkadaşlarına duyurmamalıdır. Evliliğe başlarken boşanmayı asla düşünmemelidir. Pazara kadar değil mezara kadar 'evet' denilmelidir. Eşler haklarını değil, vazifelerini düşünmelidir. İbadetsiz mutluluk olmaz. Secdesiz ve seccadesiz evler hane halkını sıkar" dedi.

Aileyi bir otomobile benzeten Mustafa Akgül, direksiyonda mutlaka bir kişinin bulunması gerektiğini, iki kişinin aynı anda otomobili kullanmaya kalkışması durumunda kazanın kaçınılmaz olacağını söyledi. Akgül, evliliklerde sıkıntı yaşanması halinde ise aile büyüklerinin hakemliğine başvurarak sorunların çözümüne gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Akgül, konuşmasının sonunda Türkiye'deki boşanma sayılarına dikkat çekerek, "Ülkemizde yılda 120 bin boşanma vakası gerçekleşiyor. Bu çok acı bir gerçek. Bizlere ne oluyor da boşanmalar alıp başını gidiyor?" dedi.

 

Program Plaket Takdiminden sonra sona erdi.

14-16 Şubat 2014 tarihleri arasında organize edilen programlara katılacak olan İstanbul Müftülüğü Baş Vaizi Mustafa Akgül kimdir?

Mustafa Akgül; 1950 de Kayseri’nin Erkilet nahiyesinde doğdu. İlk, Orta ve Yüksek tahsilini Kayseri’de yapan Akgül, mesleğe Talas Ali Saib Paşa Camii’nde İmam-Hatip olarak başladı. 3 yıl kadar Kayseri Müftü Yardımcılığı yaptı, daha sonra İstanbul Haseki Eğitim Merkezinde Fıkıh, Hadis ve Tefsir dallarında uzmanlık eğitimi gördü. Edirne’nin Keşan ilçesinde Müftülük yapan Akgül, 32 sene İstanbul’da Merkez Vaizliği yapmış, 2012 yılında da İstanbul Baş Vaizliğine tayin edilmiştir.

200’ü aşkın Televizyon programına yapımcı ve misafir olarak katılan Akgül, Türkiye’de bir ilki başlatarak, cami ve salonlarda göze hitap eden slâyt sunumu vaazları başlattı. Bu görüntülü vaazlarını yurt içi ve yurt dışı çeşitli mekânlarda 250 kadar tekrar, tekrar sundu.

Ülkemizin 30’a yakın ilinde konferans ve vaazlar veren Mustafa Akgül Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika gibi Avrupa ülkelerinde, Hindistan, Avustralya gibi uzak doğu ülkelerinde, Amerika gibi uzak batı ülkelerinde de defalarca konferanslar verdi.

İstanbul Müftülüğü veya Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Hizmet İçi Eğitim Programlarında Cami görevlisi meslektaşlarına seminerler veren Mustafa Akgül, evli olup, 5 çocuk babası ve yedi torun dedesidir.

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından organize edilen programlar;

TARİH    :                  SAAT:   YER                                              :      KONU                               

14.02.2014              11.00   Merkez Kurşunlu Camii.                  Cuma namazı öncesi va’z.

14.02.2014      19.30   Ürgüp Turgut Özal Kültür Merkezi.        “İslam’da Aile” konulu Personele ve Halka  Yönelik Konferans.

15.02.2014      10.00   Nevşehir Ticaret Borsası Salonu.         “Din Görevlisinin Misyonu ve Din Gönüllüsü”   konulu Personele Yönelik Konferans.

15.02.2014      13.30   Avanos Belediye Konferans Salonu.     “İslam’da Aile” konulu Personele ve Halka yönelikKonferans.

16.02.2014      09.00   Kozaklı Grant Termal Otel Konferans Salonu.       Kozaklı ve Hacıbektaş ilçelerinde görev yapan Din görevlilerine “Eğitim Semineri” düzenlenecek.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.