banner461
banner195

Kapadokya 12 Avrupa Ülkesindeki 25 Farklı Şehirde Tanıtılacak

Anadolu Kültür Otobüsü Projesi ile Güzel Atlar Diyarı Kapadokya tüm Avrupa’ da tanıtılacak.

Kapadokya  12 Avrupa Ülkesindeki 25 Farklı Şehirde Tanıtılacak
08 Ocak 2015 Perşembe 21:08

banner143
banner134
 Kapadokya  12 Avrupa Ülkesindeki 25 Farklı Şehirde Tanıtılacak

Anadolu Kültür Otobüsü Projesi ile Güzel Atlar Diyarı Kapadokya  tüm Avrupa’ da tanıtılacak.
Merkezi İstanbul’ da bulunan Anadolu Bilim Kültür Sanat Derneği tarafından geliştirilen projede Nevşehir Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Muhammed A. KOÇAK projenin Genel Koordinatör Yardımcısı olarak bulunmaktadır. 
Proje hakkında  Muhammed A. KOÇAK şu açıklamalarda bulundu:
Öncelikle dünyanın bir çok ülkesinden gelip ziyaret edilen eşsiz güzelliklere sahip  bulunduğumuz bölgenin daha fazla tanıtılması bu coğrafyada yaşayan her bir bireyin görevidir. Bu kapsamda Anadolu Kültür Otobüsü projemiz ile Avrupa’ nın 12 ülkesinde açacağımız standlarda hem Kapadokya’ yı hemde Türk kültürünü tanıtacağız.
Proje Orta Asya’dan Anadoluya getirdiğimiz, gelenek göreneklerimizle beraber, geçmişten günümüze, Türk tarihi boyunca oluşturduğumuz milli değerlerimizi yaşama ve yaşatma amacı güden, gençliği Kültür potasında geliştirmeyi amaçlayan bir kültür elçisi projesidir.
Bu maksatla yapacağımız çalışmalar; Itri’den Neşet Ertaş’a, Lagari Hasan Çelebi’den Hezarfen Ahmed Çelebi’ye; içli köftemizden, zeytinyağlı dolmamıza, Piri Reis’ten Mimar Sinan’a; bizi biz yapan her ne varsa kültürel zenginliğimizi göz önünde bulundurularak programlanacaktır.
Velhasıl-ı kelam dilimizden düşmeyecek türkümüzle, ağzımızdan eksik olmayacak yemeğimizle, tadımızla tuzumuzla, Anadoluyu önce yüreğimize sonra bir otobüse doldurup Avrupaya Kültür elçilerimizle “köprü” olmak istiyoruz. Kah Mevlana olup semahlar dönmek kah Yunus Emre olup “Gelin tanış olalım,” demek istiyoruz.
KÜLTÜR OTOBÜSÜ HAKKINDA
Anadolu Kültür Otobüsü, çeşitliliği ile zenginlik arz eden Anadolu kültürünü ,Çanakkale savaşlarının 100.yıl münasebetiyle Anadolu coğrafyasında, yüzyıllardır hâkim olan kültürler arası hoşgörüyü, Avrupa’da 24 gün sürecek; 12 ülke, 25 şehirde tanıtmayı amaçlayan hareketlilik projesidir.

Eşsiz çeşitlilik ve zenginlikteki Anadolu kültürünü 18-30 yaş arası katılımcılar ve genç üniversite öğrencileri ile 12 Avrupa ülkesindeki 25 farklı şehirde tanıtmayı amaçlayan projenin, 1 Ağustos 2015 tarihinde başlaması 24 Ağustos 2015 tarihinde bitişi planlanmaktadır.
Etkinliğe katılan 50 gencimiz, Türkiye genelinden muhtelif kriterlerle seçilecek, tanıtımım branşlarında yetkinliği olan ve Anadolu’nun kültürel zenginliğinin aktarılmasında bir nevi kültür elçisi vasıflarına haiz temsilciler olacaktır.

Ziyaret Edilmesi Planlanmış Şehirler
Bükreş, Budapeşte, Viyana, Prag, Berlin,Bremen, Amsterdam, Brugge,Bruksel, Paris, Barcelona, Cannes Nice, Monte Carlo, Venedik, Pisa, Floransa, Roma,Pompei Bari,İgomenitsa, Selanik.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.