banner461
banner195

Kapadokya Rumeli Mübadilleri Derneğinin Proje Hazırlığı

Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Sonradanbulan, Nevşehir’deki Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte ortak projeler hazırlamak istediklerini dile getirdi.

Kapadokya Rumeli Mübadilleri Derneğinin Proje Hazırlığı
14 Ocak 2014 Salı 09:20

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Sonradanbulan, Nevşehir’deki Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte ortak projeler hazırlamak istediklerini dile getirdi.

 Derneğin kuruluşunun temel amacı olan tüm bu unsurların gerçekleştirilmesi için, aynı amaçlı dernek, vakıf ve diğer sivil toplum örgütleri, resmi ve özel ilgili tüm kuruluşlarla işbirliği içerisinde çeşitli projeler hazırlamak istediklerini ve bu konudaki çalışmalarına ağırlık verdiklerini kaydeden Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Sonradanbulan, “Bundan 91 yıl önce; 30 Ocak 1923 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasında, Türkiye’de yerleşik Rum-Ortodokslar ile Yunanistan’da yerleşik Türk-Müslümanların zorunlu göçünü öngören “Mübadele Sözleşmesi” imzalandı. Balkan Savaşının başladığı 18 Ekim 1912 tarihinden itibaren yurtları terk etmiş olanları da kapsamına alan bu sözleşme ile yaklaşık 2 Milyon insan doğdukları toprakları terk etmek zorunda kaldı. Mübadeleye tabi tutulanlar; yüzlerce yıldır ekip-biçtikleri topraklarını, ekmek parası kazandıkları iş yerlerini, evlerini, ibadet ettikleri kutsal mekanları, sevdiklerinin mezarlıklarını geride bırakılar. Son yıllarda giderek artan sayıda mübadil çocuğu ve torunu, bir vasiyeti yerine getirircesine aile büyüklerini yaşadıkları memleketlerini ziyaret etme, onların doğdukları kentleri, köyleri, mahalleri, ibadet ettikleri kutsal mezarlıkları görmek, kendi özel tarihlerine ait izleri sürmek, kültürlerini korumak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak ve bu vesileyle birlik ve beraberlik içerisinde olmak istiyorlar. Bizler de Nevşehir ve Kapadokya bölgesine göç eden mübadillerin nesilleri olarak; yukarıda belirttiğimiz unsurların gerçekleştirilmesini sağlamak ve mübadil kültürünün, ilimiz ve bölgemizin tarihi ve kültürel değerlerine katkısını zenginleştirmek amacıyla “Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği”ni kurduk. Derneğimizin kuruluşunun temel amacı olan tüm bu unsurların gerçekleştirilmesi için, aynı amaçlı dernek, vakıf ve diğer sivil toplum örgütleri, resmi ve özel ilgili tüm kuruluşlarla işbirliği içerisinde çeşitli projeler hazırlamaktayız. Derneğimizin faaliyetlerini, etkinlikleri konusunda yerel ve ulusal basın mensubu olan sizlerle sürekli iletişim halinde olacağız” diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.