banner461
banner195

Kardelen Koleji Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri Kültür Müzesini Ziyaret Etti

Özel Kardelen Koleji Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri Kapadokya Bölgesi’nde yaşayan insanların yaşam biçimlerinin anlatıldığı etnografik müzeyi ziyaret ederek burada ki sergilenen eserler hakkında bilgiler edindi.

Kardelen Koleji Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri  Kültür Müzesini Ziyaret Etti
10 Mayıs 2013 Cuma 13:32

banner143
banner134

 Ortahisar Kasabası’nda bulunan Kültür müzesinin içerisinde 12 oda bulunmakta ve Kapadokya Bölgesinde yaşayan insanların geleneksel yaşam biçimleri etnografik bir dille, heykeller ile canlandırılarak anlatılmaktadır. Kayaların oyularak, kilise ve ev haline nasıl getirildiği, tarım hayatı ve tarımda kullanılan aletler, eski kayıt damı (mutfak), pekmez yapımı, halı ve kilim dokumacılığı, kumaş baskı teknikleri, Türk Hamamı, eski bir köy meydanı, köy odası, kız isteme geleneği, kına gecesi merasimi, gelin odası hakkında bilgiler aldı. Özel Kardelen Koleji Anadolu ve Fen Lisesi 9. sınıf öğrencileri müze ziyareti sonrasında ise ‘’Ortahisar Hatırası’’ fotoğrafı çekilmeyi de ihmal etmediler.

 

Özel Kardelen Koleji Anadolu ve Fen Lisesi Müdür Vekili Mehtap Kulaç ise yaptığı açıklamada sosyal aktiviteler ve kültürel gezilerin devam edeceğini söyledi. Kulaç ‘’ Özel Kardelen Koleji olarak öğrencilerimize iyi bir eğitimin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetler içerisinde de tutuyoruz. Kardelen Anadolu ve Kardelen Fen Lisesi'nde okuyan 9. sınıf öğrencilerimiz Ortahisar Kasabası’na bulunan Kültür Müzesi’ni ziyaret ederek burası hakkında çeşitli bilgiler edindiler. Kapadokya Bölgesine böylesine güzel ve anlamlı bir müze kazandırdıkları için müze kurucuları Berrin Yıldız ve Murat Sarıkaya’ya teşekkür ediyoruz’’diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.