banner461
banner195

Kardelen Koleji Öğrencilerinden İnternet Bağımlılığı İle Mücadele Birimi

Nevşehir Özel Kardelen Fen Lisesi öğrencileri tarafından TÜBİTAK projesi kapsamında ''Okullarda İnternet Bağımlılığı İle Mücadele Birimi'' oluşturuldu.

Kardelen Koleji Öğrencilerinden İnternet Bağımlılığı İle Mücadele Birimi
22 Ocak 2013 Salı 13:43

banner143
banner134

 Özel Kardelen Fen Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu projede danışman öğretmeni Levent Örün projenin amacının çağımızın görünmeyen tehlikesi olarak düşündüğümüz “İnternet Bağımlılığı”nın okullarda en aza indirilmesini sağlamak ve okullarda teknoloji (tv, telefon, oyun konsolları, bilgisayar) -özelinde internet- bağımlılığıyla mücadele etmek için gerekli altyapıyı oluşturmaktır. Ayrıca okulumuzda teknoloji bağımlılığıyla mücadele birimi oluşturarak bağımlılığın risk grubu olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuş 13-18 yaş arası öğrenciler üzerinde araştırmalar yapıp bağımlılığı azaltıcı, önleyici tedbirler alarak bilinçli internet kullanımı konusunda farkındalık yaratmak olduğunu söyledi.

 

 Bu bağlamda araştırmamızın amacı doğrultusunda oluşturdukları hipotezleri ,okulumuzda internet bağımlısı öğrenciler bulunmaktadır, İnternet Bağımlılığı öğrencilerin akademik başarılarını olumsuz yönde etkilemektedir,İnternet bağımlılığı öğrencilerde bir takım rahatsızlıklara da yol açmaktadır,Okullar internet bağımlılığı ile mücadele etmede en etkin kurumlar olduğunu kaydeden Örün bu projenin büyük bir adım olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Örün, bu hipotezler doğrultusunda Kardelen Koleji'nde ortaokul ve lise öğrencileri internet bağımlılığı testinden geçirilerek bağımlı öğrenciler tespit edilmiş, öğrencilerin bağımlılıktan kurtulma yolları ve bilinçli internet kullanımının yaygınlaştırılması için okulda tüm öğrenciler proje kapsamına alınarak bu yolda büyük bir yol kat edilmiştir''dedi.

 

Özel Kardelen Fen Lisesi 11 Fen sınıfı öğrencileri hilal Tunçer ve Alper Taşkıran ise projeleri ile ilgili olarak şöyle konuştu.

 

''Yaklaşık 9.sınıftan beri Tübitak araştırma projelerinin farkındayız. Bu yıl araştırma projelerine psikoloji branşının da eklenmesini fırsat bilip hep düşündüğümüz projemizi yansıtabilme şansı yakaladığımız için hemen araştırmaya koyulduk. Kendi okulumuzdan, arkadaşlarımızdan ve çevremizden çok iyi bildiğimiz, bir o kadarda gözlem sahibi olduğumuz bu konu hakkında risk grubunda yer alan kişiler olarak kendi deneyimlerimizi de araştırmamızın içinde yoğurma kararlılığıyla kollarımızı sıvadık.

Bizler lisede öğrenim gören öğrenciler  olarak; bilgisayar, telefon, tv, video, oyun vb. gibi çağımızda hızla gelişen her gün yeni farklılıkların sunulduğu teknoloji ve bilişim çağında kendimizi bu yeniliklere kaptırıp onlarsız yaşayamaz hale gelirsek ailemizin ve toplumuzun bizlerden istediği sorumlulukları layıkıyla yerine getiremeyeceğimizin, sorumluluklarımızı aksatacağımızın, akademik başarımızın olumsuz etkilenebileceğinin farkındayız. Fakat; yanlışların farkında olmak, doğru şeyler yapıyoruz demek değildir. Belki bu sorunu herkes biliyor -kendi akranlarımız da dahil- ama bu farkındalık yeterli değil, çözüm de gerekir.''

 

Özel Kardelen Koleji Genel Müdürü Ali Kaplan ise bu proje ile Türkiye'de yeni bir dönem başlatacaklarını söylerken bu projenin Türkiye'deki tüm okullarda yaygınlaşması için çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.