banner461
banner195

Kardelen Koleji Ve Nevşehir Belediyesi Ortak Resim Sergisi Açtılar

Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerinin başlamasının 400. Yılı nedeniyle Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde resim sergisi açıldı.

Kardelen Koleji Ve Nevşehir Belediyesi Ortak Resim Sergisi Açtılar
08 Nisan 2013 Pazartesi 15:06

banner143
banner134

 Ressam Mohamed El Fers’in 36 eserle katıldığı “Eski Dostlar” isimli resim sergisinde ayrıca Ebru sanatçısı Naile Bozkurt,20 eseri ile katılarak çalışmalara katkı sağladı.

Nevşehir Belediyesi, Kardelen Koleji ve Avrupa Türk Demokratlar Birliği Hollanda Şubesi’nin işbirliği ile  düzenlenen resim sergisinin açılışına Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş,Belediye Başkanı Hasan Ünver, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Dursun Ertuğrul, İl Emniyet Müdürü Mehmet Yüksel ,Kardelen Koleji Genel  Müdürü Ali Kaptan, Erciyes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ile çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin tarihsel boyutta ele alındığı sergide,Osmanlı İmparatorluğu döneminde Hollanda’nın ilk Büyükelçisi olan Cornelis  Haga’nın Aziz Mahmut Hüdayi hazretlerini ziyareti de ilgi çekiyor.

 Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerinin başlamasının 400. Yılı münasebetiyle Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan sergi 16 Nisan 2013 tarihine kadar devam edecek.

KARDELEN KOLEJ VE NEVŞEHİR BELEDİYESİ ORTAK RESİM SERGİSİ AÇTI

Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerinin başlamasının 400. Yılı nedeniyle Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde resim sergisi açıldı.


Ressam Mohamed El Fers’in 36 eserle katıldığı “Eski Dostlar” isimli resim sergisinde ayrıca Ebru sanatçısı Naile Bozkurt,20 eseri ile katılarak çalışmalara katkı sağladı. Nevşehir Belediyesi, Kardelen Koleji ve Avrupa Türk Demokratlar Birliği Hollanda Şubesi’nin işbirliği ile düzenlenen resim sergisinin açılışına Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Belediye Başkanı Hasan Ünver, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Dursun Ertuğrul, İl Emniyet Müdürü Mehmet Yüksel, Kardelen Koleji yönetim Kurulu Başkanı Yücel Menekşe, Kardelen Koleji Genel Müdürü Ali Kaplan, Erciyes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kardelen Koleji Okul Aile Birliği Yönetimi ile çok sayıda davetli katıldı. Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin tarihsel boyutta ele alındığı sergide,Osmanlı İmparatorluğu döneminde Hollanda’nın ilk Büyükelçisi olan Cornelis Haga’nın Aziz Mahmut Hüdayi hazretlerini ziyareti de ilgi çekiyor.


Kardelen Koleji Genel Müdürü Ali Kaplan Nevşehir Belediyesi ile ortaklaşa açılan sergi ile ilgili olarak şunları kaydetti:


İlk olarak Kayseri’de açılan bu sergi 8-16 Nisan tarihleri arasında ilimizde açık kalacaktır. Daha sonra ise Aksaray’da ve bazı illerde bu sergi devam edecektir. Bu sergi Osmanlı (Türk)- Hollanda dostluğunun 400.cü yılı münasebetiyle ‘’Eski Dostlar Projesi’’ adı altında çeşitli etkinliklerle yapılmaktadır. Bu etkinliklerden biri de Eski Dostlar Resim Sergisi’dir. Resimlerde ki kompozisyonlar 1612 yılında Hollanda Osmanlı arasında başlayan ve tarih içerisinde gelişen ilişkiler hakkında ilgi duyanlara bir fikir vermektedir. Sergide yer alan resimlerin ilişkilerin bilinmeyen ve az konuşulan yönlerini ortaya çıkarmaktadır. Resimlerde daha çok tarihsel olaylarla, manevi, şahsiyetler arasındaki ilişkilere yer verilmiştir.  Serigde ki bu resimler büyük bir itina ve öz veriyle hazırlayan Muhammed El- Fers uzun yıllar Hollanda’da Türk kültürü ve Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede hazırladı Mevlana, Yağlı Güreşler, Mehter Hollanda’da, Kuran’da Hz. Meryem Dvd belgeselleri ilk akla gelen çalışmalarıdır. Nevşehir Belediyesi ile ortaklaşa hazırlamış olduğumuz bu sergimize bizlerden desteklerini esirgemeyen Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’e teşekkür ediyorum. Yine aynı zamanda sergimizin açılışını yapan Nevşehir Valimiz Abdurrahman Savaş’a, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Dursun Ertuğrul’a, Emniyet Müdürümüz Mehmet Yüksel’e, Kardelen Koleji Yönetim Kurulu Başkanımız Yücel Menekşe’ye ve programımıza katılan protokol üyelerine teşekkür ediyorum’’diye konuştu.


Nevşehir Belediyesi ve Özel Kardelen Koleji tarafından Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan ‘’Eski Dostlar Resim Sergisi’’ 16 Nisan 2013 Salı gününe kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
nevşehirli - 5 yıl önce
çok büyük bir iş yapmışlar. çok büyük başarı sağlamışlar. nevşehir belediyesinide ,kardelen kolejinide tebrik ediyorum..