banner461
banner195

Karpuzu iftarla sahur arasında açken tüketin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Türkel, karpuzun iyi bir lif ve sıvı kaynağı olduğunu belirterek Ramazan ayı süresince karpuz tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Karpuzu iftarla sahur arasında açken tüketin
22 Haziran 2015 Pazartesi 18:16

banner143
banner134

 Yazın vazgeçilmez meyveleri arasında bulunan karpuzun faydasından tam yararlanmak için doğru zamanda tüketilmesi gerekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Türkel, karpuzun oldukça besleyici bir meyve olduğunu belirterek, bu meyvenin lif ve sıvı yönünden zengin olduğunu kaydetti.

Bu sebeple karpuzun bağırsak hareketlerini düzenlemeye ve kilo vermeye yardımcı olduğunu dile getiren Türkel, ayrıca karpuzun yağ ve kolesterol içermediğini vurguladı. Karpuzun sıvı yönünden de çok zengin olduğunun altını çizen Türkel, “Ramazan'da sıvı alımı çok önemli. Ne yazık ki yeterince su tüketmiyoruz. Suyun yerini hiçbir şey tutmaz ancak vücudun susuz kalmaması için sulu gıdalar tüketilmesinde büyük fayda var. İşte karpuz sıvı yönünden en zengin meyvelerin başında geliyor. Karpuz böbrekleri çalıştırıyor, idrarı düzenliyor." bilgisini verdi.

Vitamin Deposu
Karpuzun aynı zamanda zengin C ve B vitamini içerdiğini, bu yönünün pek bilinmediğine dikkat çeken Türkel, “Karpuz B ve C vitamini yönünden de zengin bir meyve. Bu da vücuda zindelik, canlılık veriyor. Yorgunluğu engelliyor. Ayrıca karpuz antioksidan özelliği ile de kanserden koruyor. Karpuz çekirdeği içinde bulunan 'cucurbocitrin' adlı madde kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor. Yine çekirdekte bulunan 'Likopen' maddesi de kalbi enfarktüsten koruyor. Çekirdeklerinin mideye herhangi bir zararı yok. Tam fayda sağlamak için karpuzu tüketirken çekirdekleriyle birlikte nispeten aç bir zamanda tüketmek ve çekirdekleri dişlerimizle kırmakta fayda var.” tavsiyesinde bulundu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.